
Autorităţile şi fermierii au examinat problemele din sectorul zootehnic
Chişinău, 19 aug. /MOLDPRES/. Ministrul Agriculturii și Industriei Alimentare, Viorel Gherciu, a organizat ieri o ședință comună cu reprezentanții sectorului zootehnic. Participanţii au discutat despre ponderea producției agricole animaliere, calitatea produselor obținute, rentabilitatea și provocările din sector, transmite MOLDPRES.
Fermierii au informat că în sector condițiile de activitate sunt foarte dificile, inclusiv în urma calamităților naturale din anul trecut, precum și din cauză că prețurile la furaje sunt exagerat de mari iar prețul de livrare a laptelui cu greu acoperă cheltuielile suportate.
Totodată, ei au declarat că sectorul zootehnic se confruntă cu lipsa lucrătorilor calificați în domeniu, disponibilitate redusă de pășuni de calitate corespunzătoare și capacități de irigare insuficiente. Fermierii susțin că aceste provocări creează premise ce duc la o rentabilitate redusă a sectorului zootehnic și micșorarea efectivului de animale. Cu toate acestea, urmare implementării politicilor statului, în acest an se atestă o creștere cu 1% a efectivului de bovine și cu peste 7% a celui de vaci mulgătoare în întreprinderile agricole și gospodăriile țărănești, în comparație cu anul precedent.
A fost menționată şi problema identificării cu crotalii a porcinelor și necesitatea modificării sistemului de identificare a lor, prin ajustarea cadrului normativ al domeniului. Crescătorii de porcine au dat asigurări că pot aproviziona necesitățile pieței interne cu carne de porc autohtonă.
La rândul lor, reprezentanții apicultorilor au declarat că sectorul apicol a înregistrat pierderi majore în anul 2020 din cauza condițiilor climaterice, producția de miere micșorându-se în jumătate, comparativ cu anul 2019. Apicultorii au invocat mai multe probleme pe care le întâmpină în raport cu Agenția „Moldsilva”, precum și au reiterat nemulțumirile față de restricțiile impuse de Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor în ceea ce ține de eliberarea formularului F2, necesar pentru comercializarea mierii de albine.
Potrivit fermierilor din domeniul acvaculturii, cantitatea de pește autohton s-a mărit de 1,5 ori în ultimii 10 ani și în prezent constituie mai mult de 12 680 (anul 2019) tone sau 38,4% din valoarea întregii producții piscicole și a produselor respective consumate în țară. În același timp, ei au invocat nemulțumirea față de unele inițiative legislative care ar putea pune în dificultate activitatea de creștere a peștelui în țara noastră.
Referitor la situația în sectorul nominalizat, piscicultorii au declarat că dinamica producției piscicole autohtone a înregistrat o creștere, iar cererea consumatorilor în ultimii ani indică faptul că sectorul devine tot mai important în economia Republicii Moldova. Conform informației Centrului pentru Cercetare ACVAGENRESURS, cea mai mare parte a suprafeței de apă a țării, de 96 000 ha, este formată din 4 220 de bazine acvatice artificiale (51 710 ha) dintre care 39,7% (20,507 ha) din suprafața de apă din lacurile artificiale sunt utilizate în sectorul acvaculturii de ape dulci.
În contextul celor relatate de fermieri, ministrul Agriculturii și Industriei Alimentare, Viorel Gherciu, a declarat că revitalizarea sectorului zootehnic se numără printre prioritățile-cheie ale conducerii ministerului. „Ne propunem să intensificăm competitivitatea produselor de origine animalieră pe piața internațională, inclusiv comunitară. În acest scop, vom continua să ajustăm și să armonizăm legislația națională la cerințele actelor normative internaționale. Îndemnăm fermierii să manifeste interes sporit pentru proiectele ce vin în ajutorul întreprinderilor agricole, să implementeze tehnologii avansate în domeniul creșterii, nutriției, ameliorării, selecției, reproducției și protecției animalelor”, a conchis oficialul.Foto: MAIA
FOTO Lucrările pe șantierul ocolirii Vulcănești avansează, cu un progres de 80%
Purtătorul de cuvânt al Guvernului: „Banii din Planul de creștere al Uniunii Europene pentru Moldova impulsionează economia”
Serviciile de apă și canalizare vor fi gestionate mai eficient printr-un nou sistem informațional național
100 mii de contoare inteligente pentru electricitate vor fi instalate în gospodăriile din Republica Moldova până la sfârșitul anului 2027
FOTO Lucrările de reabilitare a sistemului centralizat de irigare din raionul Ștefan Vodă, în etapa de finalizare #MoldovaPoate
Noi direcții de finanțare în agricultură, aprobate de Guvern
Dolarul crește, iar euro își menține valoarea
Viceprim-ministra Doina Nistor, după ce SUA au expediat notificări privind tarifele vamale: „Guvernul rămâne angajat în apărarea intereselor economice naționale”
FOTO // Două familii din Căușeni, revenite de peste hotare, dezvoltă o afacere de succes în domeniul creșterii legumelor
Mihai Popșoi: Republica Moldova va rămâne alături de Ucraina în aceste momente cruciale
Consiliul pentru Examinarea Investițiilor de Importanță pentru Securitatea Statului a analizat conformitatea investițiilor propuse de 113 companii
Rusia a atacat Odesa în plină zi: cel puțin 11 răniți
Trump anunță că Statele Unite vor furniza arme Ucrainei prin intermediul NATO
Mihai Popșoi: „Croația rămâne un partener de încredere pentru Republica Moldova”
În Aeroportul Internațional Chișinău au fost inslatate puncte cu apă potabilă gratuită
Un bărbat riscă patru ani de pușcărie pentru că a sustras bani de pe cardul unei femei
Procurorii cer 13 ani de închisoare pentru Marina Tauber
Danemarca oferă 7 milioane de euro pentru consolidarea capacităților de apărare ale Republicii Moldova
Restricții de circulație pe strada Vadul lui Vodă
Doi tineri au fost reținuți pentru trafic de droguri în nordul țării
Raport Promo-LEX: Cheltuieli de cel puțin 20 de milioane de lei, ascunse de partidele politice în 2024
Parc de autobuze la Bălți, cu sprijinul României. 22 de unități de transport vor intra în circuitul public
VIDEO // Sezonul de conservare e în toi: Castraveții – la mare căutare în piețele din Chișinău
Premierul Dorin Recean, în dialog cu ministrul danez al Apărării, Troels Lund Poulsen - „O Europă sigură”, angajamentul președinției daneze a Consiliului Uniunii Europene
Șeful Statului Major al Armatei franceze: Rusia a desemnat Franța drept primul său adversar în Europa