Autoritatea Aeronautică Civilă a autorizat o serie de zboruri pentru data de 28 februarie
Chişinău, 28 feb. /MOLDPRES/. Autoritatea Aeronautică Civilă (AAC) a anunţat că a autorizat pentru data de 28 februarie câteva zboruri, în contextul în care spațiul aerian al Republicii Moldova este închis pentru aeronavele civile și de stat (naționale și străine), transmite MOLDPRES.
Astfel, potrivit AAC, sunt autorizate: un zbor de repatriere a cetățenilor Moldovei din Sharm El-Sheikh, Egipt, efectuat de operatorul aerian național Fly One; un zbor de repoziționare; trei zboruri cargo dintre care două spre România și unul din Viena.
În conformitate cu prevederile Dispoziției nr. 1 din 24 februarie curent a Comisiei pentru Situații Excepționale a Republicii Moldova, în cazul în care spațiul aerian este închis, se permit următoarele excepții: utilizarea spațiului aerian al Moldovei pentru zborurile de repoziționare a aeronavelor civile ale operatorilor aerieni naționali și străini poate fi efectuată doar cu permisiunea scrisă a Autorității Aeronautice Civile și cu condiția efectuării zborurilor respective fără pasageri la bord; utilizarea spațiului aerian al Moldovei pentru zborurile de transport aerian comercial de mărfuri și poștă ale operatorilor aerieni naționali și străini, poate fi efectuată doar cu permisiunea scrisă a Autorității Aeronautice Civile pentru fiecare zbor.
De asemenea, se permite utilizarea spațiului aerian al Republicii Moldova pentru zboruri umanitare, de repatriere și de urgențe medicale, urmare a coordonării cu Autoritatea Aeronautică Civilă; pentru alte cazuri, utilizarea spațiului aerian al Moldovei de către aeronavele civile și de stat poate fi permisă doar cu permisiunea scrisă a Autorității Aeronautice Civile și a Ministerului Apărării.
Catalogul oficial al soiurilor de plante pentru 2026, lansat de ANSA
Dolarul se ieftinește, iar euro se apreciază ușor
Anca Dragu și Andrian Gavriliță, discuții la Washington cu șefa misiunii FMI pentru Moldova: „Noul program cu FMI va juca un rol determinant în întărirea stabilității macroeconomice”
Impozite de peste 3,5 milioane de lei, calculate pentru antreprenorii independenți într-o singură lună
Exporturile de mărfuri, în creștere cu 11 la sută în primele două luni din anul curent
Circa 1,2 miliarde de lei, acumulate de Fisc la buget timp de o săptămână
FOTO // Călătorii pot ajunge de la Gara Chișinău la Aeroport în doar 15 minute. Noul transfer feroviar testat cu succes
VIDEO // AIPA intră într-un proces de reorganizare, pentru gestionarea fondurilor europene destinate agriculturii
Volumul de gaze naturale consumate în luna martie, în scădere
VIDEO // Ministerul Agriculturii simplifică procedurile de plată pentru a sprijini fermierii în campania agricolă de primăvară
Gara Auto Nord revine în proporție de 85% în proprietatea statului: decizia Consiliului pentru examinarea investițiilor de importanță strategică
O delegație din Republica Moldova participă la reuniunile de primăvară ale Băncii Mondiale și FMI, desfășurate la Washington
Se ieftinesc carburanții: prețul motorinei scade cu 85 de bani
Peste 53 de milioane de lei au fost direcționați de AIPA către fermieri în prima decadă a lunii aprilie
IGP a demarat o anchetă de serviciu pe numele polițistului care a întocmit un proces-verbal pe numele unei persoane deja decedate
Dialog dintre autoritățile centrale și cele locale, la Comrat: „Doar prin cooperare și respect reciproc vom putea să asigurăm dezvoltarea durabilă a regiunii și întregii țări”
Crește numărul tentativelor de fraudă: peste 500 de cazuri raportate la 112 în doar o săptămână
Alegeri locale noi: 40 de secții de votare vor fi deschise în 12 localități
Progresele Republicii Moldova în implementarea reformelor structurale, discutate cu vicepreședinta Băncii Mondiale pentru Europa și Asia Centrală
VIDEO // Dialogul Chișinău-Tiraspol continuă. Vicepremierul Valeriu Chiveri reiterează angajamentul pentru reintegrare și integrare europeană
Copiii cu cerințe educaționale speciale vor beneficia de un sistem educațional mai incluziv
Peste o mie de familii și-au procurat electrocasnice noi prin Programul EcoVoucher
Uniunea Europeană condamnă atacul „atroce” al Rusiei împotriva civililor ucraineni
Șefa statului, la evenimentul de comemorare a victimelor foametei din 1946–1947: „Când adevărul este spus, chiar și după decenii, aduce dreptate”
Mesajul Președintei Maia Sandu la evenimentul de comemorare a victimelor foametei din 1946–1947
Președinta Maia Sandu condamnă atacurile rusești și cere sancțiuni suplimentare împotriva Rusiei: „Războiul se va opri doar când Rusia se oprește”
FOTO // Fluviul Nistru sub monitorizare continuă, datorită statelor europene care au dotat Ministerul Mediului cu echipamente de intervenție
Noi detalii în cazul Ludmilei Vartic: procurorii verifică un proces-verbal contravențional întocmit pe numele femeii chiar în ziua decesului
ANRE a prelungit rutele de transport al gazelor naturale pe gazoductul trans-balcanic
FOTO // Victimele foametei organizate din anii 1946 – 1947, comemorate la Mingir. Președinta Maia Sandu: „Este una dintre cele mai mari tragedii prin care a trecut poporul nostru”