Autorităţile avertizează asupra unor platforme false de investiții promovate online: escrocii folosesc imaginea unor instituții media și a unor personalități publice
Comisia Națională a Pieței Financiare (CNPF) atenționează cetățenii Republicii Moldova cu privire la răspândirea, pe internet și pe rețelele de socializare, a unor materiale publicitare înșelătoare care promovează pretinse oportunități de investiții. Potrivit autorității de supraveghere, acestea reprezintă tentative de fraudă online organizată, transmite MOLDPRES.
Conform CNPF, escrocii imită identitatea vizuală a unor instituții mass-media și folosesc în mod abuziv numele și imaginea unor personalități publice, printre care Mircea Snegur, Maia Sandu sau Alexandru Munteanu, pentru a crea aparența de credibilitate și a convinge oamenii să investească bani pe platforme fictive precum „Harmony Bitspire” și „Nexura AI”.
Autoritatea subliniază că informațiile prezentate în aceste reclame sunt false, iar scopul real este obținerea datelor personale și financiare ale victimelor sau determinarea acestora să transfere bani către conturi controlate de escroci.
Potrivit CNPF, astfel de fraude se bazează pe manipulare psihologică și marketing înșelător. Utilizatorilor li se promit câștiguri rapide sau randamente garantate, fiind creată impresia unei investiții sigure și aprobate oficial.
“Printre metodele utilizate se regăsesc invocarea unor programe guvernamentale inexistente sau a unor „proiecte inovatoare” de sprijin financiar; prezentarea unor „mărturii” fabricate sau documente falsificate; clonarea unor site-uri oficiale și publicarea de imagini sau videoclipuri modificate; folosirea tehnologiilor prezentate drept bazate pe inteligență artificială pentru a justifica profituri nerealiste; mesaje de tip „ofertă limitată”, însoțite de presiuni pentru transferuri imediate de bani. Scopul acestor tactici este crearea unui sentiment de urgență și câștigarea încrederii victimelor, astfel încât acestea să divulge date bancare, coduri de confirmare sau să efectueze plăți”, explică sursa citată.
CNPF atrage atenția că există câteva indicii clare care pot semnala o escrocherie investițională: lipsa informațiilor verificabile despre companie sau platformă; promisiuni de câștig garantat ori randamente neobișnuit de mari; absența autorizării sau supravegherii de către o autoritate competentă.
Instituția recomandă cetățenilor să verifice întotdeauna autenticitatea entităților care îi contactează și să nu ofere date personale sau bancare pe site-uri necunoscute ori unor persoane necunoscute. De asemenea, oamenii sunt îndemnați să nu transfere bani către platforme de investiții fără verificări riguroase prealabile.
În cazul depistării unor asemenea scheme sau dacă o persoană a devenit victimă a fraudei, aceasta trebuie să sesizeze imediat Poliția și/sau CNPF.
Autoritatea subliniază că educația financiară rămâne cea mai eficientă metodă de protecție și îndeamnă cetățenii să informeze rudele și prietenii pentru a preveni răspândirea escrocheriilor.
Și președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a avertizat asupra creșterii numărului de escrocherii telefonice și online, în urma cărora tot mai mulți oameni ajung să piardă sume importante de bani și a îndemnat cetățenii să nu ofere bani și nici date bancare necunoscuților.
Prioritățile economice ale noului Guvern, pe agenda discuțiilor cu Directorul General pentru Extindere și Vecinătatea Estică al Comisiei Europene
ANRE: liberalizarea pieței nu majorează costul de distribuție a gazelor
VIDEO // Exporturile avansează: creștere de 11,4 la sută în cinci luni ale anului curent
FOTO // Centura de ocolire a orașului Ialoveni, la etapa finală. Traseul va fi deschis în această toamnă
VIDEO // Facturi mai mici și condiții mai bune pentru locuitorii unui bloc din Ialoveni, care va fi reabilitat energetic prin Programul guvernamental FEERM
Majorarea cotațiilor internaționale pentru produsele petroliere influențează direct prețurile la carburanți pe piața internă, constată ANRE
ANRE a aprobat prețurile pentru furnizarea de ultimă opțiune a gazelor. Decizia nu afectează tarifele pentru consumatorii finali
Euro și dolarul se apreciază ușor la sfârșit de săptămână
ANRE a prezentat argumentele privind decizia de ajustare a tarifelor la gaz
Recoltă bogată de caise în Republica Moldova: până la 17 mii de tone, cu fructe de înaltă calitate pentru export
Modificarea Codului transportului feroviar, aprobată în lectura a doua de Parlament
Premieră la Calea Ferată din Moldova: primul tren de marfă operat de un singur mecanic
Ministerul Energiei propune soluții pe piața gazelor, pe fondul creșterii prețurilor: ajustarea trimestrială a tarifelor și reducerea costurilor de distribuție
Republica Moldova și Bulgaria își consolidează cooperarea: întrevedere între reprezentanții Camerelor de Comerț și Industrie din cele două țări
Amenzi de peste 12 mii de lei în urma raziilor împotriva braconajului piscicol pe Nistru
Compania chineză Yutong analizează oportunități de investiții în Republica Moldova
VIDEO // Doi tineri din Chișinău și Florești, reținuți pentru răpirea unui automobil în capitală
Noi proiecte de dezvoltare în Moldova, cu sprijinul Turciei. A fost avizată negocierea unui protocol de cooperare
Două trasee strategice din sudul țării vor fi reabilitate cu sprijinul BERD
SUA vor aplica o nouă politică de restricționare a vizelor. Autoritățile interzic intrarea persoanelor implicate în infracțiuni cibernetice, escrocherii online și șantaj sexual
O adolescentă de 14 ani, salvată dintr-o schemă de trafic prin cerșetorie. Trei persoane, în vizorul procurorilor
Cronica ARHIVELOR // Gheorghe Ghimpu, eroul care a arborat tricolorul pe clădirea Parlamentului în 1990
Î.S. „MOLDATSA” are un nou administrator interimar
IGP înregistrează noi cazuri de fraude telefonice. Prejudiciul ajunge la peste un milion de lei
AIPA a autorizat plăți de aproape 17,5 milioane de lei pentru agricultori
Un băiat de 15 ani a primit o nouă șansă la viață după un transplant hepatic de la donator viu
Energocom continuă achizițiile de gaze pentru sezonul rece 2026-2027
Aeroportul Chișinău amenajează o zonă temporară de pre-îmbarcare pentru a fluidiza traficul de pasageri
Peste 14 mii de persoane și-au găsit un loc de muncă cu sprijinul ANOFM. Ministra Natalia Plugaru: „Fiecare persoană angajată va avea un venit sigur și o șansă la o viață mai bună”
Sportivii moldoveni au cucerit trei medalii de bronz la Campionatele Europene de kaiac-canoe