ro
Economie
08 Decembrie, 2025 / 10:09
/ 24 Decembrie, 2021

Autoritățile continuă susținerea financiară a afacerilor gestionate de lucrătorii migranți

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 24 dec. /MOLDPRES/. Organizația pentru Dezvoltarea Sectorului Întreprinderilor Mici și Mijlocii a aprobat cereri de finanțare nerambursabilă pentru 64 de întreprinderi create de migranți sau rudele acestora de gradul întâi, suma totală a finanțării din partea statului este de 15,46 mln lei, transmite MOLDPRES.

Comitetul de supraveghere al Programului de Atragere a Remitențelor în Economie (PARE 1+1) a aprobat astăzi, 24 decembrie, cererile de finanțare nerambursabilă pentru 64 de întreprinderi create de migranți sau de rudele acestora de gradul întâi, fiecare întreprindere va primi 250 mii lei din partea statului pentru a-și deschide sau dezvolta propria afacere în Republica Moldova.

Peste jumătate din companiile beneficiare de finanțare vor dezvolta afaceri în 27 de raioane ale țării în domeniul agriculturii, 19 afaceri vor demara în domeniul prestării, iar 11 întreprinderi vor activa în industria prelucrătoare. Potrivit estimărilor, în urma realizării proiectelor investiționale vor fi create sau menținute circa 185 locuri de muncă, iar investițiile cumulative în economia națională vor constitui circa 38 milioane de lei.

Cei 64  de antreprenori urmează să contribuie cu partea lor de investiție, conform regulii 1+1 din banii câștigați în 14 state: Germania, Marea Britanie, Italia, Franța, România, Rusia, SUA, Israel, Irlanda, Spania, Olanda, Grecia, Suedia și Ucraina.

Din totalul cererilor de finanțare, 35 afaceri sunt create de lucrătorii migranți, iar 29 de întreprinderi sunt constituite de rudele de gradul I ale migranților.

Programul PARE 1+1, gestionat de Organizația pentru Dezvoltarea Sectorului Întreprinderilor Mici și Mijlocii, are drept scop mobilizarea resurselor umane şi financiare ale cetățenilor Republicii Moldova care muncesc peste hotare în dezvoltarea economică durabilă a țării noastre prin stimularea înființării şi dezvoltării întreprinderilor mici şi mijlocii. Programul funcționează în baza regulii „1+1”, astfel încât fiecare leu investit din remitențe va fi suplinit cu un leu sub forma de grant din cadrul Programului. Beneficiarii de granturi pot fi cetățeni ai Moldovei, care muncesc peste hotare şi beneficiari de remitențe, rude de gradul I.

Foto: ODIMM

Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Curs valutar anunțat de BNM: leul se depreciază față de euro și dolar

/ Acum 3 zile

Președintele Parlamentului, Igor Grosu: „Bugetul investițiilor responsabile, măsuri care vor genera o creștere economică sustenabilă”

/ Acum 3 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu oferă detalii despre discuțiile cu misiunea FMI: „Previziunile de creștere economică vor fi revizuite”

/ Acum 3 zile

Drum modernizat în raionul Basarabeasca: peste 5000 de locuitori au acces îmbunătățit la servicii esențiale

/ Acum 3 zile

ANSA avertizează fermierii despre riscul ridicat de gripă aviară: cerințe mai stricte de biosecuritate pentru protejarea sectorului avicol

/ Acum 3 zile

VIDEO // Deficit bugetar în creștere și investiții record în 2026: explicațiile ministrului Finanțelor, Andrian Gavriliță

/ Acum 3 zile

Republica Moldova va crea un Consiliu Fiscal independent până în anul 2028. Acesta va evalua prognozele economice și politicile bugetar-fiscale ale Guvernului

/ Acum 3 zile

Executivul a aprobat proiectul Legii bugetului asigurărilor sociale de stat pentru anul 2026. Ministra Natalia Plugaru: „Acest buget vine să demonstreze responsabilitatea pe care o avem față de cetățeni”

/ Acum 3 zile

Bugetul pentru 2026, aprobat de Guvern. Documentul prevede investiții record și creșteri salariale

/ Acum 3 zile

Guvernul examinează proiectul Bugetului 2026. Alexandru Munteanu: „Va fi un buget al investițiilor responsabile”

/ Acum 4 zile

Bugetul pentru 2026, pe agenda Guvernului

/ Acum 4 zile

Curs valutar anunțat de BNM: euro mai scump, dolarul ușor depreciat

/ Acum 4 zile

FOTO, VIDEO // Moldova accelerează dezvoltarea economică prin clustere: cifre de afaceri mai mari, produse inovative și extindere pe piețele internaționale

/ Acum 4 zile

Fermierii au la dispoziție un ghid complet pentru instalarea panourilor fotovoltaice pe câmpuri: energie solară și culturi agricole, în același sistem