Autoritățile își propun să sporească potențialul de cultivare a soiei
Chişinău, 21 oct. /MOLDPRES/. Sectorul autohton de cultivare a soiei își propune să-și sporească potențialul. În vederea stabilirii priorităților din sector pentru perioada 2021-2023, ministrul Agriculturii și Industriei Alimentare, Viorel Gherciu, a avut astăzi o întrevedere cu reprezentanții Donau Soja Moldova, transmite MOLDPRES.
„În anii următori trebuie să ne unim eforturile pentru a crește producția de soia în Republica Moldova, precum și să obținem beneficii atât ecologice, cât și economice. Mizăm pe inițiativa și entuziasmul agricultorilor de a cultiva, de a prelucra soia pe teritoriul țării noastre, și de a dezvolta lanțul valoric. Suntem deschiși să extindem parteneriatele și să susținem programele durabile”, a precizat ministrul.
În aceeași ordine de idei, Ela Malai, directoarea Reprezentanței Austriece „Verein Donau Soja” la Chișinău, a menționat că organizația se va concentra pe dezvoltarea potențialului și perspectivelor de cultivare a soiei, prin implementarea a două programe: „Parteneriate proteice”; „Parteneriat strategic Donau Soja cu Agenția Austriacă de Dezvoltare”.
„Ne propunem ca prin intermediul Parteneriatelor Proteice să stimulăm producția durabilă de soia, prin oferirea sprijinului producătorilor mici și mijlocii. Avem ca scop să facilităm obținerea unei producții de soia durabile și fără OMG-uri. Prin participarea la acest program, fermierii locali vor beneficia de formare și consiliere. În plus, colectorii agricoli vor fi certificați gratuit, întrucât piața UE are un interes sporit pentru soia certificată ecologică”, a spus Ela Malai.
Referitor la Programul „Parteneriat strategic Donau Soja cu Agenția Austriacă de Dezvoltare”, sursa citată a precizat că acesta va fi implementat pe cinci componente: producerea și prelucrarea soiei; dezvoltarea lanțului valoric; creșterea gradului de conștientizare; certificare și etichetare; mediul de afaceri și cadrul de politici. Astfel, programul este concentrat pe îmbunătățirea calității și cantității produselor, promovarea celor mai bune practici pentru producția de soia, dezvoltarea pieței pentru produsele nemodificate genetic, diseminarea informațiilor despre nutriția sănătoasă și siguranța alimentară, crearea cadrelor instituționale cu sarcini de certificare, instalarea tehnologiilor de testare ce vor garanta calitatea produselor și facilitarea accesului producției de soia pe piață.
Donau Soja este un proiect finanțat de Uniunea Europeană și implementat de Agenția Austriacă de Dezvoltare (ADA).
Foto: MAIA
Ministerul Energiei consultă mediul de afaceri pentru stabilirea priorităților din sectorul energetic
Prețul gazelor naturale pe bursa europeană a scăzut cu peste 7%
Ministerul Finanțelor lansează o nouă rundă de subscriere a obligațiunilor de stat pentru populație
Noi garanții pentru investitori: Moldova va încheia acorduri bilaterale cu Suedia și Kazahstan
Guvernul anunță măsuri pentru reducerea deficitului de motorină. Stocurile vor fi suplinite cu 12 000 de tone de combustibil
Compania chineză Yutong analizează oportunități de investiții în Republica Moldova
Două trasee strategice din sudul țării vor fi reabilitate cu sprijinul BERD
AIPA a autorizat plăți de aproape 17,5 milioane de lei pentru agricultori
Energocom continuă achizițiile de gaze pentru sezonul rece 2026-2027
Aeroportul Chișinău amenajează o zonă temporară de pre-îmbarcare pentru a fluidiza traficul de pasageri
VIDEO // Drumul de centură de la Slobozia Mare, redeschis circulației. Igor Grosu: „Este o investiție europeană de care vor beneficia transportatorii și cetățenii”
Serviciul Vamal a încasat peste 861 de milioane de lei în ultima săptămână
Euro și dolarul se apreciază la început de săptămână
VIDEO // Prim-ministrul Vasile Tofan discută zilnic cu reprezentanții mediului de afaceri: „Vrem să facem lucrurile mai simple și mai rapide, pentru ca antreprenorii să dezvolte afaceri și să creeze locuri de muncă”
Centrul de Excelență în Energetică și Electronică va fi reorganizat, prin absorbția Colegiului de Inginerie din Strășeni
Alexandru Gașnaș: „În următoarele trei luni vor fi organizate concursuri pentru managerii spitalelor strategice”
Chișinăul pledează pentru înlocuirea actualului format de pacificare cu o misiune civilă. Valeriu Chiveri: „Aceasta ar putea contribui la procesul de reintegrare a țării”
Modificări în Concursul „Pedagogul anului”: va fi instituită o categorie distinctă pentru profesorii care predau în limba română în școlile alolingve
Republica Moldova va avea, în premieră, un registru digital național al sportului
Ministrul Sănătății, Alexandru Gașnaș: „Efectuăm o examinare tematică a activității Agenției Medicamentului și Dispozitivelor Medicale”
Scăldatul în ape nesigure va putea fi restricționat. Guvernul aprobă reguli noi pentru protecția sănătății
Noi detalii în dosarul centrului de plasament din Soroca. Patru persoane, puse sub învinuire
Tinerii care vor să-și continue studiile în universități vor putea opta pentru șase specialități noi
Procurorul Ion Covalciuc renunță la concursul pentru Curtea Supremă de Justiție
Tarifele la unele servicii ale ASP au fost ajustate: modificări pentru cetățenii care perfectează pașapoarte sau permise de conducere noi
„Independența care ne unește”: Programul de evenimente dedicate celor 35 de ani de independență, aprobat de Guvern
Guvernul a aprobat Programul privind diversitatea biologică pentru perioada 2026–2030
Circa 85 la sută dintre primării au inițiat procesul de amalgamare voluntară: în august începe amalgamarea normativă
„Independența care ne unește. Moldova-35”: programul evenimentelor dedicate celor 35 de ani de independență
Chișinăul propune noi negocieri în formatul 1+1. Vicepremierul Valeriu Chiveri: „Am primit răspunsuri evazive sau refuzuri”