ro

 

Economie
22 Iulie, 2026 / 22:06
/ 19 Mai, 2021

BERD a preluat operatorul portului Giurgiulești

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 19 mai. /MOLDPRES/. Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD) a achiziționat în întregime capitalul grupului de companii Danube Logistics (Danube Logistics Group). Astfel, BERD a devenit singurul beneficiar efectiv al Portului Internaţional Liber Giurgiulești, transmite MOLDPRES.

Potrivit Băncii, prin această achiziție, BERD își propune să promoveze continuarea funcționării și dezvoltării cu succes a Portului Internațional Liber Giurgiulești și va încerca să atragă investitori pentru a sprijini și dezvolta în continuare portul. BERD a sprijinit construcția și exploatarea Portului Internațional Liber Giurgiulești din 1995, iar în 2013 a înlocuit Credit Suisse ca beneficiar economic primar al funcționării portului, în urma refinanțării datoriilor restante ale Danube Logistics către Credit Suisse.

„În calitate de proprietar al portului, BERD speră ca în viitorul apropiat, pentru a susține și impulsiona dezvoltarea economică a Republicii Moldova, să fie îndeplinite toate obligațiile investiționale restante prevăzute în Acordul de Investiții din 2004 dintre Republica Moldova și dezvoltatorii de atunci ai portului”, conform sursei citate.

BERD este deținută de 69 de țări, inclusiv Republica Moldova, UE și BEI. Cu investiții totale de 1,4 miliarde de euro, BERD este cel mai mare investitor străin din ţara noastră.

foto: twitter.com


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Guvernul Tofan va menține compensațiile la energie pentru sezonul rece, dar mai țintit, doar pentru gospodăriile vulnerabile, corelate cu măsuri de eficiență energetică

/ Acum 2 zile

Acces simplificat pentru antreprenori la informațiile despre oportunități de finanțare și servicii de sprijin: ODA lansează o nouă platformă digitală

/ Acum 2 zile

Forumul de afaceri Moldova – India, desfășurat la Chișinău. Maia Sandu: „India știe cum să transforme ambiția în dezvoltare, iar Republica Moldova știe cum să transforme provocările în reforme”

/ Acum 2 zile

Evoluțiile din sectorul produselor petroliere, monitorizate constant de ANRE: stocuri de motorină pentru opt zile și de benzină – pentru 18 zile

/ Acum 2 zile

Subvenții de circa 10 milioane de lei pentru agricultori, autorizate spre plată în ultima săptămână

/ Acum 2 zile

VIDEO // Linia Electrică Vulcănești–Chișinău va fi energizată integral în această săptămână

/ Acum 2 zile

Peste 847 de milioane de lei au fost încasate de Serviciul Vamal la buget în ultima săptămână

/ Acum 2 zile

Sancțiuni de peste 10 milioane de lei, aplicate de Fisc în urma controalelor desfășurate în prima jumătate a anului

/ Acum 2 zile

Dolarul se apreciază ușor, iar euro își menține valoarea

/ Acum 4 zile

Serviciile publice digitale au generat economii de peste 853 de milioane de lei în 2025

/ Acum 4 zile

REPORTAJ MOLDPRES // Modelul chinez al caselor inteligente poate deveni o sursă de inspirație pentru Republica Moldova

/ Acum 4 zile

În Moldova va activa Școala Organică a Fermierilor pentru a sprijini producătorii agricoli în tranziția către culturi ecologice

/ Acum 4 zile

Controalele vamale au scos la iveală obligații suplimentare de aproape un milion de lei

/ Acum 5 zile

Nou sistem de taxe pentru șoferi. MIDR propune înlocuirea taxei pentru drumuri cu o taxă pe vehicul