Cabinetul de miniştri a ridicat interdicţia de import al furajelor din Ucraina
Chişinău, 30 sep. /MOLDPRES/. Membrii Executivului au modificat în şedinţa de miercuri o hotărâre de Guvern din 2016, cu privire la unele măsuri de prevenire a introducerii pestei porcine africane. Prin prezentul proiect s-a propus abrogarea interdicţiei de import din Ucraina a materiei prime pentru furaje, furaje combinate, furaje complementare, preamestecuri şi furaje complete, transmite MOLDPRES.
„Lipsa de precipitaţii în perioada de toamnă-iarnă şi primăvara timpurie, precum şi rezerva minimă de umezeală productivă în stratul de sol au dus la compromiterea semănăturilor de toamnă în proporţie de 25% în regiunea de nord şi până la 60-100% - la centru şi sud. Din cele 303 mii de hectare de semănături examinate de comisiile speciale locale, 259 mii de ha s-au dovedit a fi afectate, fiind astfel compromisă semnificativ recolta de cereale din prima şi a doua grupă, care servesc drept bază furajeră pentru sectorul zootehnic”, se explică în nota informativă a Ministerului Agriculturii, Dezvoltării Regionale şi Mediului.
Conform sursei citate, în vederea asigurării sectorului avicol, bovin, ovin şi porcin cu materie primă pentru hrană, evitării diminuării şeptelului de animale, precum şi a creşterii costurilor de producere, este necesară ridicarea restricţiilor la importul furajelor din Ucraina. Astfel, se va garanta accesul permanent al populaţiei la produse alimentare suficiente şi calitative, de origine animală şi vegetală, consolidându-se securitatea alimentară naţională.
Dat fiind necesitatea stringentă a asigurării sectorului zootehnic şi a industriei prelucrătoare cu materie primă furajeră, aceste prevederi vor intra în vigoare la data publicării în Monitorul Oficial.
Sursă foto: agroexpert.md
FOTO // România, Moldova și Ucraina, unite pe șine: Tronsonul Cantemir-Fălciu reconfigurează rutele comerciale din estul Europei. Vicepremierul Vladimir Bolea: „Un nou traseu logistic care leagă portul Constanța cu Republica Moldova și asigură tranzitul spre Ucraina”
ANRE a aprobat noi tarife pentru serviciile publice de alimentare cu apă și canalizare
Ministrul Energiei: „Stocurile de produse petroliere s-au stabilizat”
Conferința investițională „Republica Moldova - UE”, organizată pe 4 iunie. Premierul Alexandru Munteanu: „Planificăm să anunțăm câteva investiții majore”
Ce semnifică starea de alertă în sectorul energetic: „Este o măsură de prevenție care ne va permite să reacționăm rapid atunci când este necesar”
Agenția de Investiții lansează un program dedicat promovării celor mai performanți exportatori ai țării
Cotații în creștere pentru euro și dolar, anunțate de BNM
Guvernul României salută finalizarea cu succes a tranzacției de cumpărare a operatorului Portului Giurgiulești din Republica Moldova
Anca Dragu, la Washington: „Noul program cu FMI va juca un rol determinant în întărirea stabilității macroeconomice și a rezilienței Republicii Moldova”
Peste 5200 de tone de carburanți, importate în ultimele zile în Republica Moldova
FOTO // Oficiali din mai multe state europene s-au reunit la Chișinău pentru a discuta prioritățile agricole ale anului 2026
Peste 607 milioane de lei, acumulate de Fisc la buget săptămâna trecută
VIDEO // Fermierii moldoveni aplică biostimulatori și folosesc irigarea pentru a proteja livezile de îngheț
FOTO // Conducerea Administrației Drumurilor monitorizează calitatea lucrărilor de plombare pe traseul Chișinău–Hâncești
Problemele din agricultură, discutate cu reprezentanții Forței Fermierilor
Dorin Junghietu: „Sectorul energetic se află într-un proces accelerat de transformare şi are nevoie de o nouă generație de specialiști”
VIDEO // Nicușor Dan vorbește de un consens la nivel european pentru susținerea Republicii Moldova și Ucrainei, în pofida nuanțelor privind ritmul aderării la UE
Centrul Chișinăului se închide în acest weekend pentru a doua ediție a Half Marathon
O nouă promoție de viitori judecători și procurori a absolvit Institutul Național al Justiției
Președinta Maia Sandu: „Ceea ce nu este permis offline nu poate fi permis online”
Omor violent într-un bloc din Chișinău: două femei ar fi fost ucise de vecinul lor
Alegeri locale noi la Cairaclia: locuitorii își vor alege primarul pe 1 noiembrie 2026
Polițiștii de la Inspectoratul de Poliție Botanica au fost plasați în arest pentru 30 de zile
Marcela Nistor, la Salonul Internațional de Carte pentru Copii și Tineret: secretara de stat a citit o poveste despre curaj și familie
Rusia și Ucraina au efectuat un nou schimb de prizonieri
MAE explică noile proceduri Schengen în contextul cazurilor de refuz semnalate la intrare în Franța și Germania
Foști lideri teritoriali ai Partidului „Șor”, condamnați pentru finanțare ilegală din partea unui grup criminal organizat
Putin ar putea fi înlăturat de apropiați, iar negocierile de pace - purtate de un succesor, susține ministrul polonez de externe
Comercianții vor afișa obligatoriu țara de origine a produselor alimentare
BTA: Bulgaria avansează conform planului în pregătirile pentru startul Giro d’Italia 2026