ro

 

Economie
16 Mai, 2026 / 02:18
/ 15 Aprilie, 2026

Catalogul oficial al soiurilor de plante pentru 2026, lansat de ANSA

Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor (ANSA) a publicat ediția anuală a Catalogului soiurilor de plante al Republicii Moldova pentru anul 2026, document care reprezintă registrul oficial al soiurilor admise pentru producere și comercializare pe teritoriul țării, transmite MOLDPRES.

Potrivit Agenției, catalogul este destinat tuturor actorilor din sectorul agricol și are rolul de a asigura utilizarea unui material genetic de calitate, testat și adaptat condițiilor locale, contribuind astfel la creșterea performanței în agricultură.

„În catalog sunt incluse exclusiv soiurile care au trecut prin testări oficiale de stat și au confirmat indicatori esențiali de performanță. Printre aceștia se numără valoarea culturală și de utilizare (VCU), care reflectă capacitatea soiului de a genera producții superioare în condițiile Republicii Moldova, precum și criteriile de distinctivitate, uniformitate și stabilitate (DUS), ce certifică unicitatea și constanța caracteristicilor în procesul de multiplicare. Pentru a facilita alegerea celor mai potrivite semințe, soiurile sunt clasificate în funcție de adaptabilitatea la diferite zone agroclimatice ale țării. Astfel, indicele I indică soiurile recomandate pentru zona de nord, indicele II pentru centru, indicele III pentru sud, iar indicele R desemnează soiurile potrivite pentru întreg teritoriul Republicii Moldova”, explică ANSA.

Reprezentanții instituţiei subliniază că pe teritoriul țării este permis importul, comercializarea și multiplicarea materialului semincer și săditor doar pentru soiurile incluse în Catalogul național sau în Catalogul comun al soiurilor. Respectarea acestor prevederi este esențială pentru menținerea calității producției agricole și pentru evitarea riscurilor economice generate de utilizarea materialului neomologat.

Catalogul poate fi consultat în format digital pe pagina oficială a instituției, fiind pus la dispoziția fermierilor și specialiștilor pentru a sprijini luarea unor decizii informate în procesul de producție agricolă.


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Vicepremierul Eugeniu Osmochescu: „Inflația este determinată de evoluțiile externe, în special conflictul din Orientul Mijlociu”

/ Acum 2 zile

Curtea de Conturi ar putea avea mai multă autonomie financiară

/ Acum 2 zile

Energizarea Liniei electrice Vulcănești-Chișinău ar putea avea loc în luna iunie

/ Acum 2 zile

Curtea de Conturi a depistat deficiențe în administrarea bunurilor confiscate de stat

/ Acum 2 zile

Ministerul Agriculturii anunță discuții cu procesatorii de lapte după problemele semnalate în mai multe raioane

/ Acum 2 zile

Noi proiecte de investiții în Republica Moldova. Premierul Alexandru Munteanu va avea o întrevedere cu ministrul delegat al Franței pentru Afaceri Europene, Benjamin Haddad

/ Acum 2 zile

Guvernul alocă 50 de milioane de lei pentru compensarea pierderilor suportate de fermierii afectați de seceta și arșița din 2025

/ Acum 2 zile

Impozite de 5,7 milioane de lei, achitate de antreprenorii independenți

/ Acum 2 zile

Euro se ieftinește, iar cotația dolarului crește ușor

/ Acum 3 zile

VIDEO // Cel mai mare sistem de stocare a energiei electrice din Republica Moldova poate acoperi până la 7 la sută din consumul de electricitate al țării

/ Acum 3 zile

Soluții pentru extinderea capacităților de irigare și măsurile de susținere a producătorilor locali, discutate de ministra Ludmila Catlabuga cu fermierii din Taraclia

/ Acum 3 zile

Impozitul achitat de persoanele care dau în chirie imobile va fi calculat automat

/ Acum 3 zile

Guvernatoarea Anca Dragu, la „Black Sea and Balkans Security Forum”: „Obiectivul nostru este construirea unui sistem financiar incluziv, interoperabil și aliniat standardelor europene”

/ Acum 3 zile

Volumul de gaze naturale consumate în luna aprilie, în scădere