ro

 

Economie
19 Iulie, 2026 / 04:12
/ 28 Octombrie, 2022

CFM relansează cursa de pasageri Chișinău - Kiev

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 28 oct. /MOLDPRES/. Calea Ferată din Moldova a anunțat astăzi că va relansa cursa internațională de pasageri Chișinău - Kiev. Biletele pot fi cumpărate din casele Gării Feroviare începând cu 24 octombrie, informează MOLDPRES.

Astfel, din 6 noiembrie 2022, trenul de pe cursa regulată Chișinău - Kiev, va pleca spre Ucraina de trei ori pe săptămână conform următorului grafic:

Din gara feroviară Chișinău spre Kiev: marți, joi și duminică: 17.45 - plecarea din Chișinău, ajunge la Ungheni la ora 20.21. La Kiev, garnitura ajunge la ora 11.48.

Din Kiev spre Chișinău: sâmbătă, luni și miercuri: 17.02 - plecarea din Kiev, ajunge la Ungheni la ora 07.53. La Chișinău, garnitura ajunge la ora 10.38.

Durata călătoriei cu trenul va fi de aproximativ 13 ore. Trenul va avea șapte vagoane, dintre care cinci compartimente și două platzkart, cu 280 de locuri.

În perioada 5-10 noiembrie, costul unui bilet de călătorie va fi între 900 și 1260 de lei, în funcție de clasa de confort. Iar din 11 noiembrie, prețul va fi între 870 și 1215 de lei, anunță CFM. 

Cursa feroviară Chișinău - Kiev va fi operată de reprezentanții Căilor Ferate din Ucraina - ”Ukrzaliznytsia” în comun cu Î.S ”Calea Ferată din Moldova”.

Cursa feroviară Chișinău-Kiev a fost sistată în data de 2 octombrie 1998.


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Lucrările de construcție a drumului național R7 „R14 - Drochia - Costești - frontiera cu România”  ar putea fi declarate de utilitate publică de interes național

/ Acum 3 zile

FOTO // O companie autohtonă a dezvoltat conceptul unui autobuz electric pe șine, care poate fi utilizat pentru transportul feroviar de pasageri

/ Acum 3 zile

Marja comercială pentru produsele petroliere va fi modificată

/ Acum 3 zile

Reziduurile industriale, transformate în energie: o companie locală ar putea implementa un proiect de energie verde, cu sprijinul Japoniei

/ Acum 3 zile

Turismul transformă Orheiul Vechi într-un motor al economiei locale: veniturile din cazare au crescut de șase ori în ultimii ani

/ Acum 3 zile

Amenzi de peste 1,28 milioane de lei aplicate de Fisc pentru activități ilicite de întreprinzător

/ Acum 3 zile

Euro se ieftinește ușor, iar dolarul se depreciază

/ Acum 4 zile

Profitul net al celor mai mari companii cu capital majoritar de stat a crescut până la nivelul record de peste 2 miliarde de lei în 2025

/ Acum 4 zile

Ministrul Dorin Junghietu a verificat lucrările din Stația Electrică Chișinău: „Suntem într-o etapă decisivă”

/ Acum 4 zile

Venituri de peste 41 de milioane de lei înregistrate de antreprenorii independenți în luna iunie

/ Acum 4 zile

ANRE: Cotațiile produselor petroliere, influențate de evoluțiile din Orientul Mijlociu

/ Acum 4 zile

Euro și dolarul se apreciază ușor

/ Acum 5 zile

Tinerii din Moldova care studiază agricultura, mediul sau dezvoltarea rurală sunt invitați la un concurs organizat de FAO

/ Acum 5 zile

Noi capacități de stocare a energiei: șapte instalații au fost racordate la rețelele electrice