ro

 

Economie
31 Iulie, 2026 / 10:29
/ 21 Iunie, 2022

Comisia Europeană a apreciat stabilitatea sectorului financiar din Republica Moldova

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 21 iun. /MOLDPRES/. Comisia Europeană a salutat fortificarea stabilității sectorului financiar și politicile macroeconomice solide din Republica Moldova, transmite MOLDPRES.

În opinia cu privire la cererea de aderare a Republicii Moldova la UE, Comisia Europeană a remarcat progresele Republicii Moldova în mai multe domenii, între care fortificarea semnificativă a stabilității sectorului financiar și consolidarea politicilor macroeconomice. Astfel, a fost creată o bază solidă pentru continuarea alinierii la acquis-ul UE. Avizul a fost emis pe 17 iunie 2022 și recomandă Consiliului European să acorde Republicii Moldova perspectiva de a deveni membră a Uniunii Europene.

În documentul Comisiei Europene se arată că, înainte de manifestarea presiunilor inflaționiste globale alimentate de războiul din Ucraina,  Banca Națională a Moldovei a reușit cu succes să mențină inflația în intervalul de țintă stabilit și a susținut o monedă națională stabilă. „Totodată, pe fondul creșterii pronunțate a prețurilor la energie și produsele alimentare inflația rămâne una dintre provocările majore pentru stabilitatea macroeconomică a Moldovei în viitor”, indică documentul.

„În prezent, grație reformelor din ultimii ani, sectorul bancar pare bine capitalizat - toate băncile îndeplinesc rata de adecvare a capitalului, fiind remarcată o scădere substanțială a ponderii creditelor neperformante, se mai spune în avizul comisiei. Documentul precizează că datorită reformelor de succes din sectorul bancar, s-a îmbunătățit și accesul la finanțare, în special pentru întreprinderile mici și mijlocii”, conform sursei citate.

Totodată, aceste concluzii sunt însoțite de o serie de recomandări pentru ca Republicii Moldova să i se acorde statutul de candidat la aderare la UE. Între acestea se numără și implementarea unui cadru cuprinzător în prevenirea spălării banilor, în conformitate cu standardele Grupului de acțiune financiară  - Financial Action Task Force.

Cererile de aderare la UE ale Moldovei, Ucrainei și Georgiei, în contextul avizelor Comisiei, vor fi discutate pe 23 și 24 iunie la Consiliul European.


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Circa 300 de instituții publice din Chișinău vor beneficia de modernizarea infrastructurii de termoficare

/ Acum 2 zile

Tot mai multe companii de pe ambele maluri ale Nistrului adoptă practici de business responsabile faţă de mediu

/ Acum 2 zile

Femeile antreprenoare pot obține finanțare pentru tehnologii moderne în agricultură

/ Acum 2 zile

MDED pregătește două pachete noi de dereglementare: 100 de legi și hotărâri vor fi modificate

/ Acum 2 zile

Noi reguli pentru protecția navigatorilor și siguranța navelor de pescuit. Parlamentul a ratificat două convenții internaționale

/ Acum 2 zile

Premierul Vasile Tofan anunță noi măsuri pentru asigura piața cu motorină și a proteja consumatorii de scumpiri: „Trebuie să intervenim înainte ca problemele să se amplifice”

/ Acum 2 zile

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, despre criza energetică: „Nu riscăm să rămânem fără carburanți”

/ Acum 2 zile

Ce presupune starea de alertă în sectoarele energetic și hidrologic: Guvernul prioritizează acțiunile pentru protejarea populației și asigurarea funcționării neîntrerupte a serviciilor vitale

/ Acum 2 zile

Premierul Vasile Tofan, despre formarea prețurilor la carburanți: „Avem cele mai joase prețuri din regiune, trebuie să ne asigurăm că dispunem și de volumele necesare”

/ Acum 3 zile

Republica Moldova intră în stare de alertă în sectorul hidrologic. „Trebuie să fim pregătiți și să acționăm cu prudență și responsabilitate”

/ Acum 3 zile

Guvernul instituie stare de alertă în sectorul energetic. Premierul Vasile Tofan: „Este o situație complicată și trebuie să intervenim responsabil”

/ Acum 3 zile

Euro se apreciază ușor, iar cotația dolarului scade

/ Acum 3 zile

VIDEO // Președinta Maia Sandu, despre redeschiderea centurii de ocolire a localității Slobozia Mare: „Vom continua să investim în drumuri mai bune, demne de o țară europeană”

/ Acum 3 zile

Ministerul Energiei consultă mediul de afaceri pentru stabilirea priorităților din sectorul energetic