Comisia Europeană a propus prelungirea cu un an a suspendării taxelor pentru importurile din R. Moldova
Chişinău, 2 mai. /MOLDPRES/. Comisia Europeană a propus prelungirea cu un an a suspendării taxelor și cotelor de import la exporturile moldovenești către Uniunea Europeană, cunoscute sub numele de măsuri comerciale autonome (ATM), informează MOLDPRES.
Măsurile propuse vizează șapte produse pentru care exporturile din Moldova în UE nu sunt încă complet liberalizate: prune, struguri de masă, mere, roșii, usturoi, cireșe și suc de struguri. Pentru celelalte produse agricole nu există limite de export către UE fără taxe vamale.
Acțiunea reprezintă un sprijin important al UE pentru economia Moldovei și ajută la atenuarea în continuare a situației dificile cu care se confruntă producătorii și exportatorii moldoveni, în contextul crizei din regiune. „Încă o știre bună pentru economia noastră azi. Comisia Europeană propune liberalizarea cotelor pe încă un an. Încă un pas ferm spre Europa și o oportunitate majoră pentru antreprenorii noștri. Mulțumim prietenilor și partenerilor noștri”, a afirmat vicepremierul Dumitru Alaiba, ministru al Dezvoltării Economice și Digitalizării.
Decizia a fost luată după mai multe discuții purtate de echipa țării noastre cu oficialii europeni, cu scopul de a reduce impactul războiului din Ucraina asupra economiei Republicii Moldova.
Propunerea Comisiei urmează a fi examinată și aprobată de Parlamentul European și de Consiliul Uniunii Europene.
Fiecare a treia întreprindere din Republica Moldova este condusă de o femeie
FOTO // Premierul Alexandru Munteanu, de Ziua Agricultorului: „Sectorul agricol este prioritate. Vom continua să investim în dezvoltarea lui”
VIDEO // Ziua națională a lucrătorului din agricultură și industria prelucrătoare, marcată în R. Moldova. Ludmila Catlabuga: „Vom fi mereu aproape, atât de bucuriile, cât și de grijile voastre”
Venituri de 2,9 milioane de lei calculate suplimentar la buget în urma controalelor desfășurate de Serviciul Vamal
Guvernatoarea BNM, la Viena: „Republica Moldova se apropie de o piață financiară europeană unificată”
CCI anunță că susține proiectul noii legi a medierii și lansează consultări publice
Prioritățile colaborării dintre Republica Moldova și Germania, discutate de vicepremierul Eugen Osmochescu cu ambasadorul Hubert Knirsch
ANRE introduce două produse de capacitate noi pentru facilitarea fluxurilor de gaze naturale către Ucraina
Consolidarea parteneriatului moldo-american și cooperarea în domeniul dezvoltării economice, discutate de vicepremierul Eugen Osmochescu cu Nick Pietrowicz
VIDEO // Droguri de 1,2 milioane de lei, introduse prin contrabandă din Polonia. Doi suspecți din Chișinău, arestați
Fiscul a acumulat peste 1,2 miliarde de lei la buget timp de o săptămână
Guvernul extinde programul „Curtea Europeană”. Vladimir Bolea: „Curțile trebuie să reflecte modul nostru european de a trăi”
Polițiștii efectuează noi percheziții într-o cauză penală pornită pe faptul finanțării ilegale a partidelor politice
Rusia a atacat masiv infrastructura energetică din Ucraina
Curs valutar anunțat de BNM: Euro stabil, dolarul în ușoară scădere pe piața valutară
O dronă de tip Shahed a traversat spațiul aerian al Republicii Moldova
Agenda evenimentelor, marți, 25 noiembrie
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Casa din Luncă - o oază de liniște și tradiție în inima Orheiului Vechi
FOTO // Igor Grosu, în vizită la comunitatea moldovenilor din Stockholm: „Împreună vom aduce Uniunea Europeană acasă”
METEO // Vreme variabilă, fără precipitații, cu ceață izolat, anunţată pentru marţi
Ministrul Energiei Dorin Junghietu despre tarifele la gaze: „ANRE va decide, noi doar urmărim piața”
Forumul de Afaceri Bilateral România – Republica Moldova: Noi oportunități pentru companiile din ambele țări
Integrarea europeană, văzută de la nivel local: oportunități, finanțări și proiecte concrete
FOTO // Lucrări pe drumurile din sudul și centrul țării: marcaje noi şi reparații curente
AIPA a autorizat săptămâna trecută plăți de peste 14,38 milioane de lei pentru sprijinirea agricultorilor