ro

 

Economie
05 Iunie, 2026 / 19:35
/ 26 Aprilie, 2022

Companii azere sunt dispuse să inițieze proiecte comune cu producători agricoli din R. Moldova

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 26 apr. /MOLDPRES/. Intensificarea dialogului între state, a cooperării comercial-economice, mai ales în  domeniul agroindustrial, a fost subiectul principal discutat recent de conducerea Ministerului Agriculturii și Industriei Alimentare cu ambasadorul Azerbaidjanului la Chișinău, Gudsi Osmanov, transmite MOLDPRES.

Părţile au făcut un schimb de opinii cu privire la forumurile interguvernamentale ce urmează a fi organizate în scopul impulsionării fluxurilor comerciale reciproce, în vederea identificării unor noi furnizori de inputuri și dinamizarea relațiilor bilaterale pe toate segmentele.

Ministrul de resort Viorel Gherciu a apreciat deschiderea ambasadorului pentru extinderea colaborării bilaterale și atragerea investițiilor azere în economia Republicii Moldova.

„În contextul situației actuale din regiune, inclusiv pe piața produselor de protecție a plantelor și a îngrășămintelor minerale, precum și creșterea semnificativă a prețurilor la energie și materiile prime, producătorii agricoli nu pot satisface nevoile piețelor regionale și mondiale, fiind și în imposibilitatea asigurării îngrășămintelor minerale în țara noastră. În acest sens, suntem într-un proces intens de diversificare a piețelor de import și export, pentru a susține mediul de afaceri în depășirea crizei”, a spus Gherciu.

La rândul său, Gudsi Osmanov a declarat că "inițierea unor evenimente și proiecte comune ar crește oportunitățile de dezvoltare și reformare atât pentru companiile moldovenești, cât și pentru cele azere".

În luna februarie din acest an, la Baku a avut loc o întâlnire de lucru dintre oficiali ai Guvernului Republicii Moldova și ai Guvernului Republicii Azerbaidjan. Scopul întrevederii a fost de a fortifica dialogul bilateral, a stabili direcțiile prioritare de colaborare moldo-azeră și de a discuta despre măsurile necesare ce pot impulsiona interacțiunea bilaterală pe dimensiunile de interes reciproc, mai cu seamă eficiența fertilizanților în agricultură şi aplicarea acestora pe solurile şi culturile specifice Republicii Moldova.

 Foto: MAIA


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Republica Moldova a preluat, pentru prima dată, președinția Comitetului de Reglementare al Comunității Energetice

/ Acum 1 zi

BNM marchează 35 de ani de la fondarea și deschide ușile pentru vizitatori

/ Acum 1 zi

Antreprenori de pe ambele maluri ale Nistrului pot participa la un program de instruire pentru dezvoltarea capacităților de export

/ Acum 1 zi

Curs valutar anunțat de BNM: euro se ieftinește, iar cotația dolarului crește ușor

/ Acum 2 zile

Consiliul de afaceri moldo-kazah, lansat la Chișinău. Ludmila Catlabuga: „Avem nevoie de parteneriate solide și de oportunități comerciale valorificate”

/ Acum 2 zile

Guvernatoarea BNM, la ZF Bankers Summit: „Piața bancară din Republica Moldova - un model de reziliență, într-un context regional marcat de incertitudini”

/ Acum 2 zile

Tariful de tranzit al gazelor naturale pe ruta către Ucraina va fi redus cu 90 la sută. Ministrul Dorin Junghietu: „Va face ruta mai fezabilă din punct de vedere economic”

/ Acum 2 zile

Salariul minim ar putea fi ajustat după noi criterii

/ Acum 2 zile

Investiții în dezvoltarea sectorului feroviar: CFM va putea valorifica 300 de milioane de lei prevăzute în bugetul de stat pentru 2026

/ Acum 2 zile

Peste 2200 de cereri pentru compensarea accizelor la motorină au fost depuse de fermieri la AIPA

/ Acum 2 zile

Scădere continuă a prețurilor la carburanți: cât vor achita șoferii pentru benzină și motorină

/ Acum 2 zile

Platformele de taxi vor fi obligate să proceseze plățile prin bănci din Moldova

/ Acum 2 zile

Agenția Franceză de Dezvoltare va acorda asistență financiară pentru reabilitarea sistemelor centralizate de irigare

/ Acum 2 zile

Drumarii intervin la Cantemir și Nisporeni după ploile abundente și căderea unui copac pe carosabil