Comparativ cu anul precedent, numărul de pasageri în transportul public a scăzut
Chişinău, 18 aug. /MOLDPRES/. Biroul Naţional de Statistică informează că, în luna iunie 2020, cu transportul public au fost transportați 3,3 milioane de pasageri, cu 60,3% mai puţin față de aceeași lună din anul 2019, transmite MOLDPRES.
O scădere semnificativă a numărului de pasageri transportați se observă atât în transportul aerian (-95,5%), rutier (-59,8%), cât și în cel feroviar (-41,1%).
În perioada cercetată, transportul rutier de pasageri a deținut cea mai mare pondere în total (97,5%), fiind urmat de transportul feroviar (1,4%) și transportul aerian (0,8%).
Cu autobuze şi microbuze, în lunile ianuarie-iunie 2020 au fost transportaţi 25,6 mln de pasageri, cu 48,7% mai puțin comparativ cu perioada corespunzătoare din anul 2019.
În luna iunie 2020, întreprinderile de transport feroviar, rutier, fluvial şi aerian au transportat 1,3 mln tone de mărfuri, volum inferior celui înregistrat în perioada similară din anul 2019 cu 10,1%.
Volumul de mărfuri transportate cu transportul feroviar a scăzut cu 42,5%, aerian cu – 7,0%, iar cu transportul rutier – cu 1,4%.
TOP 5 realizări în Agricultură: finanțare pentru fermieri, investiții record și pași decisivi spre UE
Leul se apreciază față de euro și dolar
Guvernul investighează investițiile Lukoil la Aeroportul Chișinău. Premierul Alexandru Munteanu:„Vom analiza cronologia și probele disponibile pentru a lua deciziile corecte”
Bugetul R. Moldova 2026: investiții majore și perspective de creștere economică, în viziunea prim-ministrului Alexandru Munteanu
Investiții locale pentru dezvoltare durabilă: cum un antreprenor din Sirota, Orhei își extinde afacerea cu sprijinul Programului LEADER
Programul „Buy Diaspora” deschide noi oportunități pentru antreprenorii moldoveni din străinătate și producătorii autohtoni
VIDEO // Peste 100 de antreprenoare din Moldova au lansat platforma FAR – Femei pentru Agricultură Rezilientă
Consultări parlamentare: cum vor fi protejați fermierii, moratoriul împotriva executărilor silite și insolvenței
Ziua Energeticianului, marcată în R. Moldova. Dorin Junghietu: „În spatele fiecărui proiect, stă un om dedicat, care a muncit cu responsabilitate”
MIDR: Reforma transportului public urmărește interesul cetățenilor și accesul echitabil la mobilitate
Linia Vulcănești-Chișinău, aproape de a fi dată în exploatare. Dorin Junghietu: „Urmează să înceapă etapele de testare”
Ministrul Energiei, Dorin Junghietu: „Anul 2025 a fost un punct de cotitură. Moldova a reușit să-și consolideze decisiv securitatea energetică”
Carburanții se ieftinesc. ANRE anunță noile prețuri
Serviciul Vamal a acumulat peste 976 de milioane de lei la buget timp de o săptămână
Comisia Dunării a creat un registru special pentru documentarea pagubelor provocate de agresiunea Rusiei
Cotații în scădere pentru euro și dolar, anunțate de BNM la sfârșit de săptămână
Tineri cercetători și medici rezidenți, reuniți la Institutul de Urgență pentru un workshop despre metodologia cercetării
Agenda evenimentelor, vineri, 26 decembrie
Negocieri privind pacea în Ucraina: Zelenski anunță că a discutat cu emisarii americani Witkoff și Kushner
TOP 5 probleme de mediu în 2025 și direcțiile de soluționare: necesitatea alinierii accelerate la standardele UE
Mai multe rute de autobuz din capitală vor avea orar modificat în perioada vacanței de iarnă a elevilor
Binecuvântarea „Urbi et Orbi”: Papa face apel la Ucraina și Rusia să găsească „curajul” de a dialoga direct
Curriculum școlar revizuit și manuale noi la toate disciplinele, până în 2027. Principalele schimbări, explicate de ministrul Educației
Evoluție pozitivă a industriei: producția industrială, în creștere cu circa 4 la sută
În ajun de Crăciun, pasagerii mai multor curse aeriene au primit cadouri deosebite la sosirea în Republica Moldova
O grădiniță din sudul țării și-a redus integral cheltuielile pentru energia electrică după ce a instalat panouri fotovoltaice
Volodimir Zelenski, în mesajul de Crăciun: „Cerem pace în Ucraina. Luptăm pentru ea și o merităm”
„Hai Acasă de Crăciun”: Campania lansată de Ministerul Culturii continuă cu spectacole în mai multe localități din țară
Papa Leon al XIV-lea face apel la compasiune și pace globală în prima sa liturghie de Crăciun
FOTO // Programul guvernamental „DOR de tradiții”: 40 de copii din diasporă descoperă cultura națională și tradițiile sărbătorilor de iarnă