
Constantin Borosan a câștigat concursul pentru funcția de director ANRE în domeniul gazelor naturale
Constantin Borosan, actual secretar de stat în cadrul Ministerului Energiei, a obținut cel mai mare punctaj în cadrul concursului public desfășurat de Comisia economie, buget și finanțe pentru ocuparea funcției vacante de membru al Consiliului de Administrație al Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE), responsabil de domeniul gazelor naturale.
Anunțul a fost făcut de Radu Marian, președintele comisiei parlamentare de profil, care a precizat că Borosan urmează să fie propus plenului Parlamentului spre numire pentru un mandat de șase ani.
„Astăzi, Comisia economie, buget și finanțe a desfășurat concursul public pentru ocuparea funcției vacante de membru al Consiliului de Administrație ANRE. Cel mai mare punctaj a fost acumulat de Constantin Borosan. Comisia va propune această candidatură plenului Parlamentului”, a declarat Radu Marian.
În scopul transparenței, înregistrările video ale interviurilor și punctajele acordate tuturor candidaților vor fi publicate în scurt timp pe pagina oficială a Parlamentului.
ANRE este autoritatea publică independentă care reglementează piețele de energie electrică, gaze naturale și produse petroliere din Republica Moldova. Instituția are un rol-cheie în asigurarea unui cadru competitiv, echitabil și transparent pentru toți participanții din sectorul energetic, precum și în protejarea intereselor consumatorilor și asigurarea securității energetice a țării.
Noi capacități de producere a energiei regenerabile, disponibile pentru investitori
Peste 19 miliarde de lei, acumulate de Serviciul Vamal la bugetul de stat în șase luni ale anului curent
ANSA vine cu recomandări pentru combaterea păduchilor de plante
R. Moldova va avea prima cale ferată electrificată: linia Iași – Ungheni, modernizată cu sprijinul UE
Stabilizarea regională aduce ieftiniri la carburanți în R. Moldova
Prejudiciu de peste 11 mln de lei la buget: o asociație patronală, vizată într-un dosar de evaziune fiscală și spălare de bani
Japonia va continua să susţină domeniul agricol din R. Moldova
BNM și IFC au semnat un Acord de Cooperare în domeniul finanțării durabile
Euro crește, iar dolarul scade ușor
România lansează un proiect pentru sprijinirea administrației publice locale din Republica Moldova
Doina Nistor: „Moldova face pași concreți spre o economie modernă, investiții strategice, sprijin pentru antreprenori și regim fiscal pentru freelanceri”
Legea care va reglementa subvenționarea în agricultură, publicată în Monitorul Oficial
Premierul Dorin Recean: Guvernul a oferit, în ultimii ani, cel mai mare sprijin financiar pentru agricultori - 6 miliarde de lei
Un pacient cu ciroză în stadiu terminal a primit o nouă șansă la viață în urma unui transplant hepatic
Incendiu de vegetație la Comrat. Patru echipe de salvatori implicate în lupta cu flăcările
VIDEO // Percheziții în capitală. Trei bărbați au fost reținuți într-un dosar privind organizarea ilegală a jocurilor de noroc
Priorități în reforma probațiunii: Inspectoratul Național de Probațiune va fi suplinit cu personal în subdiviziunile teritoriale
Fostul ministru al transporturilor din Rusia a fost găsit decedat. A fost eliberat din funcție în această dimineață
CEC a decis: La Boldurești, Nisporeni, va fi organizată votarea repetată cu aceeași candidați din turul II
Ursula von der Leyen a discutat cu preşedintele american Donald Trump pe tema taxelor vamale
Recomandările salvatorilor, pe timp de caniculă: alcoolul și cafeaua - excluse, limitarea expunerii la soare între orele 11:00 și 18:00
Energocom a procurat în iunie energie electrică la un preț de 109 euro/MWh
Peste 11 mii de persoane, angajate cu sprijinul ANOFM. Ministrul Alexei Buzu: „Ne dorim ca fiecare cetățean să aibă șansa de a munci acasă”
FOTO// Rețeaua de iluminat public din Cahul va fi modernizată până la finele acestui an
Canicula pune în pericol sănătatea animalelor: ANSA cere fermierilor măsuri urgente de protecție