Daniel Vodă: „Pentru Republica Moldova, armistițiul în Orientul Mijlociu creează o fereastră utilă de acțiune”
Pentru Republica Moldova, armistițiul de două săptămâni dintre SUA și Iran și deschiderea condiționată a Strâmtorii Ormuz creează o fereastră utilă de acțiune: presiune mai mică asupra carburanților, transportului și costurilor logistice. De această părere este expertul asociat în politică externă și comunicare strategică la Institutul pentru Politici și Reforme Europene (IPRE), Daniel Vodă, transmite MOLDPRES.
Expertul a subliniat că decizia privind acceptarea armistițiului a adus o reacție rapidă pe piețele internaționale și o scădere importantă a prețului petrolului.
„Armistițiul de două săptămâni dintre SUA și Iran și deschiderea condiționată a Strâmtorii Ormuz au adus o reacție rapidă pe piețele internaționale și o scădere importantă a prețului petrolului. Pentru Republica Moldova, această evoluție creează o fereastră utilă de acțiune: presiune mai mică asupra carburanților, transportului și costurilor logistice”, a spus expertul.
Potrivit lui, în contextul acestor evoluții, „este momentul ca autoritățile să urmărească atent formarea stocurilor și a prețurilor, să mobilizeze instituțiile cu competențe de control și să asigure transmiterea corectă a ieftinirilor către economie”.
Daniel Vodă a subliniat necesitatea de a valorifica această decizie în beneficiul fermierilor, care depind direct de combustibili în plin sezon agricol.
„Pentru fermieri, care depind direct de combustibili în plin sezon agricol, orice ajustare contează și trebuie valorificată. Tema trebuie scoasă din registrul politic și tratată ca una de interes economic și social, cu efect direct asupra oamenilor și competitivității”, a conchis Daniel Vodă.
Preşedintele SUA Donald Trump a anunțat astăzi că a convenit asupra unui armistiţiu de două săptămâni cu Iranul, cu puţin timp înainte de expirarea termenului-limită. După acest anunț, preţurile globale ale petrolului au scăzut puternic, iar pieţele bursiere au crescut.
Amenzi majorate pentru transportatori. Ungaria aplică sancțiuni de până la 1.000 de euro pentru abateri de la rutele de tranzit
Premierul Alexandru Munteanu, după ce Moody's a îmbunătățit ratingul țării noastre la B2: „Republica Moldova primește un semnal clar de încredere din exterior”
Agenția Moody’s îmbunătățește ratingul Moldovei. MDED: țara devine mai atractivă pentru investitori
Prețurile la carburanți, analizate de Parlament în cadrul unor audieri publice
FOTO // Drumarii intervin cu lucrări de întreținere și plombare pe traseele naționale
Un lot de 15 tone de semințe de dovleac contaminate a fost oprit la frontieră de ANSA
Peste 7300 de tone de carburanți, importate în ultimele zile în Republica Moldova
BTA: Creșterea prețurilor la combustibil cuprinsă între 18,7% și 37% în primele cinci săptămâni ale războiului din Iran
Serviciul Vamal a încasat peste 888 de milioane de lei în ultima săptămână
Leul moldovenesc începe săptămâna cu apreciere față de euro și dolar
FOTO // Autoritățile anunță noi instrumente financiare pentru a asigura eficiența energetică în locuințe
Delegaţia UE la Chişinău îndeamnă moldovenii să aleagă produse autohtone pentru masa de Paște
În Republica Moldova vor fi construite centrale eoliene mari, cu sisteme de stocare a energiei: 16 oferte depuse la licitație
Vicepremierul Vladimir Bolea, la Forumul Smart City: „Orașele trebuie să fie mai aproape de nevoile oamenilor, cu tehnologii accesibile”
Președinta Maia Sandu, de Ziua Internațională a Romilor: „Numai prin prețuire și sprijin reciproc vom putea să clădim o țară mai incluzivă și mai puternică”
VIDEO // Reforma „Primării Puternice” în Moldova: prag minim de 3.000 de locuitori pentru primării și reducerea numărului de raioane de la 32 la 10
Vântul puternic a doborât copaci și a avariat acoperișuri: pompierii au intervenit în mai multe localități
Lideri din întreaga lume salută acordul de încetare temporară a focului între SUA și Iran
Republica Moldova va avea trei noi ambasadori
Trei tineri au fost condamnați la ani grei de închisoare pentru trafic de droguri
Republica Moldova va avea trei noi ambasadori
Trei tineri au fost condamnați la ani grei de închisoare pentru trafic de droguri
Daniel Vodă: „Pentru Republica Moldova, armistițiul în Orientul Mijlociu creează o fereastră utilă de acțiune”
Șefa statului Maia Sandu efectuează o vizită oficială în Irlanda
Postul vamal Giurgiulești-Reni și-a sistat temporar activitatea
ODA lansează apelurile pentru accesarea granturilor. Antreprenorii pot depune dosarele pentru finanțare nerambursabilă
Bustul fostului primar al Chișinăului, Nicolae Costin, a fost inaugurat în localitatea sa natală
Curs valutar anunțat de BNM: euro și dolarul se ieftinesc
Temperaturile de minus 3 grade pun în pericol livezile și culturile legumicole din Moldova. Recomandările Ministerului Agriculturii
SUA şi Iranul au convenit asupra unui armistițiu de două săptămâni. Preţurile la petrol au scăzut puternic