De la începutul anului, Serviciul Fiscal a încasat 35,3 miliarde de lei
Chişinău, 2 sep. /MOLDPRES/. Încasările la Bugetul Public Național administrate de Serviciul Fiscal de Stat (SFS) au constituit 35,3 miliarde de lei (circa 1,8 mlrd de euro), în opt luni ale anului 2022, ceea ce denotă o creștere de 5370,0 milioane de lei sau cu 17,9% în raport cu perioada similară a anului precedent, transmite MOLDPRES.
Potrivit SFS, în anul 2022, la Bugetul de stat s-au încasat 15,4 miliarde de lei, ceea ce constituie cu 2844,4 milioane de lei mai mult comparativ cu aceeași perioadă a anului 2021, sau o creștere de 22,7%.
„La Bugetele locale s-au înregistrat încasări în sumă de circa 3,8 miliarde de lei, ceea ce reprezintă cu 485,5 milioane de lei mai mult comparativ cu perioada similară a anului precedent sau cu 14,6%. De asemenea, la Bugetul asigurărilor sociale de stat în perioada menționată, s-au încasat 12,1 miliarde de lei, ceea ce constituie cu circa 1550,5 milioane de lei mai mult comparativ cu perioada similară a anului precedent, sau o creștere de 14,7%”, indică Serviciul Fiscal.
Totodată, la Fondurile asigurărilor obligatorii de asistență medicală s-au acumulat patru miliarde de lei, ceea ce constituie cu 490,5 milioane de lei mai mult în comparație cu perioada similară a anului 2021 sau cu 13,8%.
Foto simbol
Producătorii de struguri din Taraclia cuceresc piața europeană prin standardele internaționale de calitate
AIPA a autorizat în ultima săptămână subvenții de aproape 78 de milioane de lei pentru fermieri
Peste 1.600 de familii din Republica Moldova și-au înnoit cu sprijinul UE electrocasnicele prin programul EcoVoucher
Spațiu modern de recreere în preajma MOLDEXPO. Centrul expozițional anunță licitațiile privind amenajarea zonelor sportive și gastronomice
Măsuri pentru întărirea securității energetice, prezentate de ministrul Energiei în Ucraina
Serviciul Vamal a încasat peste 835 de milioane de lei în ultima săptămână
Dolarul se ieftinește, iar euro își menține valoarea
Peste 6600 de tone de carburanți, importate în ultimele zile în Republica Moldova
Locuitorii capitalei, îndemnați să consume produse locale. Târguri și iarmaroace se desfășoară în toate sectoarele Chișinăului
DOC // Starea de urgență în domeniul energetic a încetat în Republica Moldova
FOTO // Produsele autohtone, promovate la Soroca în cadrul campaniei naționale dedicate micilor antreprenori
FOTO // Din pasiune pentru albine la un brand local: istoria Elenei Damaschin din Soroca şi afacerea ei dulce
Companiile mici din Moldova pot învăța gratuit să utilizeze Inteligența Artificială printr-un nou program ATIC
Dorin Junghietu: „Sectorul energetic se află într-un proces accelerat de transformare şi are nevoie de o nouă generație de specialiști”
Guvernul a aprobat reguli noi pentru cultivarea, procesarea și comercializarea cânepii industriale
Administrația Națională „Apele Moldovei” preia atribuții extinse în gestionarea digurilor și barajelor statului
CNAM are un nou director general adjunct
Republica Moldova va pune în circulație noi modele de pașapoarte și documente de călătorie
Republica Moldova inițiază negocierile pentru un acord de transport rutier internațional cu Republica Populară Chineză
Moldova modernizează Registrul accidentelor rutiere și îl aliniază la standardele UE
Ministerul Afacerilor Interne are un nou secretar general
DOC // Guvernul alocă 110 milioane de lei pentru compensarea integrală a accizei la motorină pentru fermieri. Regulamentul stabilește un plafon de 200 mii de lei per beneficiar
CSM anunță concurs pentru 15 judecători în Colegiul anticorupție
Autoritățile anunță creștere alarmantă a apelurilor non-urgente la 112
Șefa statului i-a urat succes interpretului Satoshi înainte de participarea la Eurovision 2026
Președinta Maia Sandu i-a urat succes interpretului Satoshi înainte de participarea la Eurovision: „Îi suntem alături și îi ținem pumnii – de acasă și din diasporă”
Comisia de vetting a finalizat audierile din luna aprilie
FOTO // Două trasee turistice noi, lansate în sudul Republicii Moldova
Șefa statului, la conferința internațională dedicată limbii găgăuze: „Singura șansă reală pentru ca limba găgăuză să dăinuie este o schimbare profundă de paradigmă și de mentalitate”
Mesajul Președintei Maia Sandu la conferința internațională dedicată limbii găgăuze: „Păstrarea, dezvoltarea și promovarea limbii găgăuze în spațiul multilingv al Republicii Moldova”