ro

 

Economie
24 Martie, 2026 / 14:31
/ 23 Iunie, 2022

Deputații au operat modificări în două legi care vizează programul cu FMI

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 23 iun. /MOLDPRES/. Parlamentul a aprobat astăzi în lectură finală modificări la Legea privind atragerea împrumutului de stat extern din partea Fondului Monetar Internațional prin intermediul Mecanismului de finanțare extinsă (EFF) și la Legea privind atragerea împrumutului de stat extern prin intermediul Mecanismului extins de creditare (ECF), comunică MOLDPRES.

Modificările au fost necesare, deoarece FMI a decis majorarea asistenței pentru țara noastră. La data de 11 mai 2022, Consiliul de directori executivi al FMI a adoptat decizia privind creșterea de la 400 milioane de Drepturi speciale de tragere (DST) până la 594,3 milioane de DST (cca 795,72 milioane de dolari SUA) a împrumuturilor în cadrul Programului de reforme economice.

Cele două împrumuturi vor fi utilizate pentru finanțarea necesităților bugetului de stat.

Foto simbol


 
Ultimele Știri
/ Acum 23 ore

Termenul de prezentare a Declarației cu privire la impozitul pe venit pentru cetățeni expiră pe 30 aprilie

/ Acum 23 ore

Maia Sandu atenționează asupra efectelor creșterii prețurilor la resurse energetice

/ Acum 23 ore

Lecțiile statelor baltice în domeniul feroviar, analizate la un eveniment internațional în Chişinău

/ Acum 1 zi

Planul de creștere al UE pentru Moldova: 1,9 miliarde de euro pentru modernizarea localităților și creșterea nivelului de trai al cetățenilor

/ Acum 1 zi

Vicepremierul Vladimir Bolea solicită mobilizare totală pentru întreținerea rețelei rutiere naționale

/ Acum 1 zi

Administratorii de bloc, convocați pentru informare despre fondurile destinate noilor ascensoare

/ Acum 1 zi

Drumarii au reluat lucrările de infrastructură și întreținere pe traseele naționale

/ Acum 1 zi

Peste 4 mii de tone de benzină și motorină, importate în ultimele zile în Republica Moldova

/ Acum 1 zi

Peste 908 milioane de lei acumulate de Serviciul Vamal la buget în ultima săptămână

/ Acum 1 zi

FOTO, VIDEO // Circa două mii de persoane au participat la activitățile organizate de BNM în cadrul Global Money Week

/ Acum 1 zi

Dolarul se ieftinește cu 12 bani, iar euro se apreciază ușor

/ Acum 3 zile

Apelul de finanțare prin programul „Casa Verde” s-a încheiat. Plafonul maxim de cereri, atins în câteva zile

/ Acum 3 zile

Facturi mai mici la energie și confort termic sporit: un bloc locativ multietajat din Ialoveni va fi reabilitat energetic

/ Acum 3 zile

FOTO // Calea Ferată din Moldova finalizează instalarea ecartamentului european pe tronsonul strategic Prut-2 Fălciu