ro

 

Economie
20 Aprilie, 2026 / 06:00
/ 22 Decembrie, 2020

Documentul ce abrogă ”legea miliardului” a fost publicat în Monitorul Oficial

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 22 dec. /MOLDPRES/. Decretul de promulgare și legea pentru abrogarea Legii nr. 235/2016 privind emisiunea obligațiunilor de stat în vederea executării de către Ministerul Finanțelor a obligațiilor de plată derivate din garanțiile de stat nr. 807 din 17 noiembrie 2014 și nr. 101 din 1 aprilie 2015 au fost publicate în Monitorul Oficial și au intrat în vigoare, comunică MOLDPRES.

Documentul a fost înaintat cu titlul de inițiativă de către un grup de deputați ai Fracțiunii parlamentare PSRM. Aceștia au propus ca banii care urmau să fie alocați pentru recuperarea datoriilor celor trei bănci să fie alocați pentru susținerea agricultorilor. 

Astfel, Guvernul, în termen de 3 luni, va elabora și va propune măsurile necesare pentru soluționarea problemei datoriei băncilor ”Banca de Economii”, ”Banca Socială”  și ”Unibank” față de Banca Națională a Moldovei.

Legea din 03.10.2016 privind emisiunea obligațiunilor de stat în vederea executării de către Ministerul Finanțelor a obligațiilor de plată derivate din garanțiile de stat nr. 807 din 17 noiembrie 2014 şi nr. 101 din 1 aprilie 2015 prevede emisia obligațiunilor de stat la valoarea nominală, la rata fixă a dobânzii, pe termene de până la 25 de ani, în volum total de până la 13583717000 lei, cu rata efectivă a dobânzii de 5 la sută.

Sursă: monitorul.gov.md


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

DOC // Republica Moldova a actualizat Programul național de facilitare a transporturilor aeriene

/ Acum 3 zile

Reguli noi pentru acordarea creditelor de consum: limite clare pentru costurile suportate de consumatori și plafoane exprese pentru penalități

/ Acum 3 zile

Curs valutar anunțat de BNM: dolarul se apreciază ușor, iar euro își menține valoarea

/ Acum 4 zile

BNM discută cu FMI și Banca Mondială despre stabilitatea economică și planuri de dezvoltare

/ Acum 4 zile

VIDEO // Guvernul a transmis terenul necesar pentru continuarea lucrărilor la podul peste Prut de la Ungheni, care unește Republica Moldova și România

/ Acum 4 zile

Controale sporite la frontieră pentru produsele de origine animală importate, aprobate de Guvern

/ Acum 4 zile

Japonia sprijină Republica Moldova în dotarea CFM cu echipamente moderne și vehicule de întreținere

/ Acum 4 zile

Republica Moldova se desprinde de normele aeronautice ale CSI pentru a accelera integrarea în spațiul aerian european

/ Acum 4 zile

Guvernatoarea BNM, la Washington: „Contăm pe sprijinul FMI pentru a consolida un sector financiar rezilient, capabil să atragă investiții și să sprijine dezvoltarea economică”

/ Acum 4 zile

Un nou serviciu disponibil prin EVO: autorizația de mediu pentru gestionarea deșeurilor este accesibilă în format digital

/ Acum 4 zile

Stocurile de benzină și motorină, în creștere. 33 de mii de tone de carburanți, importate în ultimele zile

/ Acum 4 zile

Încasări mai mari din impozitul pentru chirii: 28 de milioane de lei acumulate la buget timp de trei luni

/ Acum 4 zile

O nouă scădere a prețurilor la carburanți: motorina se ieftinește cu aproape un leu

/ Acum 4 zile

FOTO // Echipele de intervenție pentru reparația drumurilor naționale, mobilizate în mai multe raioane ale țării

 


 
/ Acum 1 zi

FOTO // Ministrul Mihai Popșoi, la Forumul Diplomatic de la Antalya: „R. Moldova a devenit mai rezilientă, iar angajamentul nostru de a avansa în implementarea reformelor rămâne ferm”

/ Acum 1 zi

Premierul Alexandru Munteanu, despre foametea organizată din anii 1946–1947: „Oamenii au îndurat pierderi greu de imaginat, iar multe familii nu și-au mai revenit niciodată”

/ Acum 1 zi

Linia electrică 110kV Strășeni-Bobeica a fost pusă sub tensiune, în urma remedierii defecțiunilor tehnice

/ Acum 1 zi

FOTO // Forumul Diplomatic de la Antalya. Vicepremierul Mihai Popșoi a avut întrevederi cu miniștri din Ucraina, Muntenegru și Germania

/ Acum 1 zi

FOTO // Învingătorii Olimpiadei Republicane la Limba și literatura română au fost premiați în cadrul unei ceremonii festive

/ Acum 1 zi

FOTO // Ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi, întrevedere cu omologul său lituanian, Robertas Kaunas, la Vilnius. Securitatea națională și reziliența instituțională, pe agendă

/ Acum 1 zi

FOTO // Spectacol emoționant în memoria victimelor foametei din 1946-1947. Actorii trupei „TeatrUngheni” au redat pe scenă istoria tragică a poporului nostru

/ Acum 1 zi

Speakerul Igor Grosu, despre foametea organizată din anii 1946–1947: „Una dintre cele mai dureroase tragedii din istoria noastră”

/ Acum 1 zi

Iranul reimpune un „control strict” asupra Strâmtorii Ormuz din cauza blocadei americane

/ Acum 1 zi

Experții Centrului de Medicină Legală au prelevat probe biologice de la minora din Râșcani. Analizele de laborator, în proces de investigare

Vezi mai multe