ro

 

Economie
16 Iulie, 2026 / 22:59
/ 04 Martie, 2026

Dorin Junghietu: Moldova dispune de stocuri strategice de combustibil, are motorină pentru 12 zile și benzină pentru trei săptămâni

Republica Moldova dispune de stocuri strategice suficiente de combustibil, în contextul incertitudinilor de pe piața energetică generate de situația din Golful Persic și de evoluțiile regionale. Afirmațiile au fost făcute de ministrul Energiei, Dorin Junghietu, la emisiunea În Context de la Moldova 1, comunică MOLDPRES.

Potrivit sursei citate, la moment, țara noastră dispune de stocuri în benzinării și în depozite aproximativ pentru șapte zile de consum. În depozitele de la Giurgiulești mai sunt stocuri pentru încă patru-cinci zile.

„În ceea ce privește benzina, rezervele acoperă consumul pentru aproximativ trei săptămâni”, a explicat ministrul.

Șeful de la Energie a precizat că Aeroportul Internațional Chișinău dispune în prezent de circa 3.000 de tone de combustibil, iar alte 3.800 de tone sunt deja contractate pentru livrare în luna martie.

„Am asigurat volume suplimentare pentru lunile aprilie și mai, având în vedere creșterea traficului aerian în perioada sărbătorilor pascale”, a adăugat ministrul.

Oficialul a mai explicat că piața produselor petroliere din Republica Moldova este reglementată și funcționează prin mai mulți importatori și distribuitori, iar statul deține rezerve strategice prin Agenția Rezerve Materiale, care pot fi folosite în situații excepționale, în special pentru servicii critice.

Și directorul ANRE, Alexei Taran, a dat astăzi asigurări că Moldova dispune de stocuri suficiente de produse petroliere.

Potrivit lui Taran, criza din Orientul Mijlociu a destabilizat toate lanțurile de aprovizionare la nivel global, iar Republica Moldova este afectată direct de evoluțiile internaționale, în condițiile în care este dependentă de importurile de produse petroliere.

„Lanțurile de aprovizionare la nivel global au fost afectate, ceea ce a declanșat automat o evoluție a burselor și a piețelor. Republica Moldova nu produce și nu extrage țiței, cu mici excepții. Ceea ce se extrage în Republica Moldova nu este suficient pentru a acoperi total consumul țării, deci, practic, Republica Moldova, putem spune, este în totalitate dependentă de produsele petroliere importate. Astfel, suntem supuși tuturor fluctuațiilor de preț la nivel internațional. Tot ce se întâmplă la nivel internațional ne afectează și pe noi”, a declarat Alexei Taran.

Totodată, oficialul a subliniat că mecanismul de stabilire a prețurilor la produsele petroliere, aplicat de ANRE, este unul transparent, clar și public și include mai multe componente, inclusiv media cotațiilor Platts pentru 14 zile, rata oficială medie de schimb a monedei naționale în raport cu dolarul, marja comercială specifică, cota accizelor și cota TVA.

Astfel, odată cu începutul ostilităților din Orientul Mijlociu, cotațiile Platts au crescut brusc.

„Această creștere a afectat întregul glob, deci nu doar Republica Moldova, a afectat întreaga regiune, întrucât cotațiile Platts sunt cotații de referință pentru tranzacții”, a spus Taran.

Alexei Taran a mai accentuat că în depozite sunt suficiente stocuri de produse petroliere.

„Vreau să menționez că, inclusiv în toate stațiile din țară, mai este motorină pentru aproape 10 zile. În final, suntem la un stoc de 18-20 de zile, care este suficient pentru consumul din Republica Moldova”, a spus Alexei Taran.

În plus, oficialul a menționat că zilnic în Republica Moldova sunt importate produse petroliere și a îndemnat cetățenii să nu facă achiziții de carburanți în panică.

În Republica Moldova a fost declarată stare de alertă la nivel național în sectorul energetic pentru o perioadă de 60 de zile, începând cu data de 4 martie. Decizia a fost aprobată astăzi de Guvern. Premierul Alexandru Munteanu a precizat că este o măsură preventivă în vederea protejării securității energetice a țării.

Guvernul instituie stare de alertă în sectorul energetic în legătură cu războiul din Orientul Mijlociu. Premierul Alexandru Munteanu: „E o criză globală care ne afectează și pe noi”


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

ANRE: Cotațiile produselor petroliere, influențate de evoluțiile din Orientul Mijlociu

/ Acum 2 zile

Euro și dolarul se apreciază ușor

/ Acum 3 zile

Tinerii din Moldova care studiază agricultura, mediul sau dezvoltarea rurală sunt invitați la un concurs organizat de FAO

/ Acum 3 zile

Noi capacități de stocare a energiei: șapte instalații au fost racordate la rețelele electrice

/ Acum 3 zile

Încasările Fiscului la buget au ajuns la 1,1 miliarde de lei în ultima săptămână

/ Acum 3 zile

Circa 9,2 la sută din consumul zilnic mediu de energie electrică, tranzacționat pe bursă

/ Acum 3 zile

Bugetul municipiului Chișinău pentru anul 2026, votat de CMC

/ Acum 3 zile

Podul de la Zăicani, raionul Telenești, va fi reconstruit printr-o investiție de peste 34 de milioane de lei

/ Acum 3 zile

Serviciul Vamal a acumulat peste 957 de milioane de lei la buget timp de o săptămână

/ Acum 3 zile

Curs valutar anunțat de BNM: cât costă euro și dolarul la început de săptămână

/ Acum 5 zile

Serviciul Vamal a încasat peste 20,38 de miliarde de lei în primele șase luni ale anului. Radu Vrabie: „Rezultatul confirmă dinamica pozitivă a activității economice și eficiența măsurilor implementate”

/ Acum 6 zile

VIDEO // R. Moldova solicită debursarea a 191,5 milioane de euro din Mecanismul de Reformă și Creștere al UE

/ Acum 6 zile

Semințele de floarea-soarelui și cablurile, în topul exporturilor Republicii Moldova în prima jumătate a anului

/ Acum 6 zile

Euro și dolarul își continuă ieftinirea