ro

 

Economie
07 Mai, 2026 / 17:06
/ 30 Noiembrie, 2021

Drumarii din R. Moldova s-au documentat cu soluţii rutiere moderne din România

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 30 nov. /MOLDPRES/. Reprezentanții Administraţiei de Stat a Drumurilor (ASD) în comun cu cei ai companiilor de proiectare și de construcții din Republica Moldova au efectuat recent o vizită de documentare la o întreprindere din România pentru a se familiariza cu implementarea soluțiilor moderne aplicate în infrastructură rutieră, transmite MOLDPRES.

În timpul vizitei, au fost prezentate cele mai inovative soluții, care asigură reducerea timpului și a costului total de execuție a lucrărilor de artă (poduri, podețe).

Conform ASD, drumarilor din ţara noastră le-au fost prezentate conductele elicoidale din oțel ondulat HelCor® și conductele arcate HelCor PA, care pot fi utilizate la podețe de drum și căi ferate, pasaje subterane, pasaje ecologice, structuri hidrotehnice și consolidarea structurilor deteriorate; structurile MultiPlate MP200, care se utilizează pentru aplicații rutiere, feroviare și industriale, precum podețe, poduri, supratraversări, tuneluri, subtraversări, pasaje ecologice, hangare, adăposturi, depozite, protecția transportatoarelor cu bandă, protecția conductelor și a conductelor de căldură, rezervoare pentru lichide și ape uzate și rezervoare de colectare.

De asemenea, specialiştii moldoveni au aflat despre structurile versatile SuperCor®, utilizate pentru drumuri, căi ferate și aplicații industriale, precum și pentru consolidarea și reconstrucția structurilor existente: poduri, pasaje superioare, tuneluri, podețe, pasaje subterane, tuneluri pietonale, ecoducte, hangare, adăposturi și depozite subterane; structurile versatile UltraCor®, utilizate pentru drumuri, căi ferate și aplicații industriale, precum și pentru consolidarea și reconstruirea structurilor existente, poduri, pasaje superioare, tuneluri, podețe, pasaje subterane și tuneluri pietonale.

Foto: ASD


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Restanțele salariale ale angajaților Î.S. „Calea Ferată din Moldova” au fost achitate integral. Vicepremierul Vladimir Bolea: „Astăzi discutăm despre dezvoltarea întreprinderii”

/ Acum 1 zi

Drumarii desfășoară lucrări de întreținere pe mai multe trasee naționale și regionale din țară

/ Acum 1 zi

Guvernatoarea BNM, la Bruxelles: „Dialogul cu UE sprijină eforturile de modernizare a sectorului financiar și de avansare pe calea integrării europene”

/ Acum 1 zi

Perspectivele de cooperare dintre Republica Moldova și instituțiile europene, discutate de guvernatoarea BNM și comisarul european pentru Servicii Financiare și Uniunea Economiilor

/ Acum 1 zi

Cotații în creștere pentru euro și dolar, anunțate de BNM

/ Acum 1 zi

Sprijin pentru întreprinderile din sectorul agricol: 483 de afaceri au beneficiat de finanțare prin Programul „Facilitatea de Creditare în Agricultură”

/ Acum 1 zi

O parte din consumul de electricitate al Republicii Moldova este asigurat din bateriile de stocare a energiei electrice regenerabile, produse pe parcursul zilei

/ Acum 1 zi

O echipă de experți a FMI vine la Chișinău în perioada 7-20 mai

/ Acum 2 zile

Ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță, la Dialogul Economic și Financiar al UE: „Republica Moldova își menține stabilitatea macroeconomică, în pofida provocărilor externe”

/ Acum 2 zile

Ministrul Dorin Junghietu, la Bruxelles: „Securitatea energetică nu mai este o promisiune politică, ci un sistem în construcție”

/ Acum 2 zile

Republica Moldova este reprezentată la Reuniunea anuală de nivel înalt a Dialogului Economic și Financiar dintre UE și statele candidate pentru aderare

/ Acum 2 zile

Energia electrică procurată de Energocom, mai ieftină în luna aprilie

/ Acum 2 zile

Investiții în sectorul zootehnic: șase ferme vor beneficia de granturi pentru dezvoltarea producției de lapte

/ Acum 2 zile

FOTO // Ministrul Dorin Junghietu a discutat, la Bruxelles, despre întărirea securității energetice regionale: „Republica Moldova trebuie să fie parte a acestui efort comun”