ro

 

Economie
29 August, 2026 / 00:27
/ 16 Noiembrie, 2021

Drumarilor le-a fost prezentat un nou produs care reduce costurile mixturilor de asfalt

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 16 nov. /MOLDPRES/. La Administraţia de Stat a Drumurilor (ASD) astăzi a fost prezentat produsul MR8, care este fabricat din material plastic reciclat și poate fi utilizat în amestecurile de asfalt reducând volumul de bitum necesar, cu scopul de a minimiza cheltuielile și emisiile de CO2, transmite MOLDPRES.

Produsul este fabricat de o companie din Scoția. Conform specialiştilor, MR8 îmbunătățește caracteristicile fizico-mecanice ale îmbrăcămintei rutiere și poate fi adăugat în mixturile asfaltice în proporție de 10-15% din componenta bitumului, rezultând o economie de 5-10% comparativ cu costurile pentru bitum.

„Materialul reciclat MR8 minimizează emisiile de CO2 cu 1.55 kg pentru fiecare kilogram de MR8 folosit. „În primăvara anului 2022, atunci când ne vor permite condițiile meteo, vom executa un sector experimental cu MR8, pentru a verifica implementarea acestuia pe drumurile din țara noastră”, a explicat directorul general interimar al ASD, Sergiu Bejan.

La prezentarea produsului au participat agenți economici și reprezentanți ai companiilor de proiectare din domeniul infrastructurii rutiere.

Foto: ASD

 

 


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Un sector al drumului M1 din zona frontierei de la Leușeni va fi reabilitat cu finanțare de la Banca Mondială

/ Acum 2 zile

Eugeniu Buzatu a câștigat concursul pentru funcția de director general al Energocom

/ Acum 2 zile

Peste 600 de cazuri de boli diareice acute, înregistrate într-o săptămână în Republica Moldova

/ Acum 2 zile

Licențierea temporară a importurilor de cereale și oleaginoase, aplicată până la 31 octombrie 2026. Guvernul a avizat proiectul

/ Acum 2 zile

Starea de alertă în sectoarele energetic și hidrologic a fost prelungită pentru o perioadă de 30 de zile. „Situația rămâne complicată”

/ Acum 2 zile

FOTO // BNM lansează în circulație două monede dedicate celor 35 de ani de Independență

/ Acum 2 zile

Noi proiecte pentru dezvoltarea localităților, cu investiții de peste 700 de milioane de lei, incluse în Documentul unic de program

/ Acum 2 zile

Leul se depreciază ușor față de euro și dolar

/ Acum 3 zile

Guvernul pregătește noi compensații la energie în următorul sezon rece. Premierul Vasile Tofan: sprijinul va fi orientat către cele mai vulnerabile gospodării

/ Acum 3 zile

Depozitarii centrali autorizați în statele membre ale UE vor putea presta servicii în Republica Moldova

/ Acum 3 zile

Liberalizare valutară: plafon de 250.000 de euro fără autorizarea BNM și plăți în valută în anumite unități comerciale

/ Acum 3 zile

O nouă rundă de subscriere prin platforma eVMS.md. Cetățenii pot investi online în obligațiuni de stat cu dobânzi de până la 7,85%

/ Acum 3 zile

Ziua Națională a Vinului revine la Chișinău cu o ediție aniversară, pe 3-4 octombrie

/ Acum 3 zile

Prețul gazelor pe piața europeană se menține ridicat. Cotația TTF a ajuns la 68,19 euro/MWh