ro

 

Economie
17 Aprilie, 2026 / 03:07
/ 05 Decembrie, 2022

Drumurile din ţară sunt accesibile în condiţii de iarnă

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 5 dec. /MOLDPRES/. În prezent, accesibilitatea infrastructurii rutiere este asigurată în condiții de iarnă pe toată rețeaua de drumuri naționale, transmite MOLDPRES.

Potrivit Administraţiei de Stat a Drumurilor (ASD), ieri şi azi, lucrările de întreținere a drumurilor naționale pe timp de iarnă au continuat în regiunile unde au fost necesare intervenții ale unităților teritoriale SA „Drumuri”. În Nord, Centru și Sud s-au efectuat lucrări de patrulare, combatere a lunecușului și lucrări de deszăpezire.

ASD atenționează conducătorii auto să se conformeze prevederilor Regulamentului Circulației Rutiere privind echiparea autovehiculelor cu pneuri corespunzătoare și adaptarea regimului de viteză la condiţiile de circulație pe timp de iarnă. 

Pentru marţi, 6 decembrie, meteorologii prognozează maxime termice de 5 grade Celsius, ziua, şi minus 4 grade, noaptea, fără precipitaţii.

Foto: ASD


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Catalogul oficial al soiurilor de plante pentru 2026, lansat de ANSA

/ Acum 1 zi

Dolarul se ieftinește, iar euro se apreciază ușor

/ Acum 2 zile

Anca Dragu și Andrian Gavriliță, discuții la Washington cu șefa misiunii FMI pentru Moldova: „Noul program cu FMI va juca un rol determinant în întărirea stabilității macroeconomice”

/ Acum 2 zile

Impozite de peste 3,5 milioane de lei, calculate pentru antreprenorii independenți într-o singură lună

/ Acum 2 zile

Exporturile de mărfuri, în creștere cu 11 la sută în primele două luni din anul curent

/ Acum 2 zile

Circa 1,2 miliarde de lei, acumulate de Fisc la buget timp de o săptămână

/ Acum 2 zile

FOTO // Călătorii pot ajunge de la Gara Chișinău la Aeroport în doar 15 minute. Noul transfer feroviar testat cu succes

/ Acum 2 zile

VIDEO // AIPA intră într-un proces de reorganizare, pentru gestionarea fondurilor europene destinate agriculturii

/ Acum 2 zile

Volumul de gaze naturale consumate în luna martie, în scădere

/ Acum 2 zile

VIDEO // Ministerul Agriculturii simplifică procedurile de plată pentru a sprijini fermierii în campania agricolă de primăvară

/ Acum 2 zile

Gara Auto Nord revine în proporție de 85% în proprietatea statului: decizia Consiliului pentru examinarea investițiilor de importanță strategică

/ Acum 2 zile

O delegație din Republica Moldova participă la reuniunile de primăvară ale Băncii Mondiale și FMI, desfășurate la Washington

/ Acum 2 zile

Se ieftinesc carburanții: prețul motorinei scade cu 85 de bani

/ Acum 2 zile

Peste 53 de milioane de lei au fost direcționați de AIPA către fermieri în prima decadă a lunii aprilie