Energocom a rezervat capacitatea comercială la hotarul cu România pentru a acoperi necesarul de electricitate pentru ziua de miercuri
Chişinău, 14 ian. /MOLDPRES/. Energocom a anunțat astăzi că a rezervat capacitatea comercială de energie electrică la hotarul cu România pentru a acoperi necesarul de consum pentru ziua de miercuri, 15 ianuarie, transmite MOLDPRES.
Potrivit Energocom, miercuri, 15 ianuarie, pe malul drept al râului Nistru este prognozat un consum similar de energie electrică ca și în ziua precedentă, 14 ianuarie. Compania a anunțat că necesarul de energie va fi acoperit atât de centralele de termoficare locale și instalațiile de energie regenerabilă, cât și din import, în baza contractelor bilaterale sau de pe bursă.
Autoritățile au reiterat îndemnul către cetățeni să economisească electricitatea în orele de vârf, pentru a avea atât facturi mai mici, cât și pentru a asigura fiabilitatea sistemului electroenergetic.
Datele Celulei de criză de la Guvern relevă că pentru ziua de marți, 14 ianuarie, consumul de energie electrică pentru malul drept al Nistrului este acoperit integral, nefiind necesară activarea contractelor de avarie.
Din 1 ianuarie 2025, malul drept al Nistrului nu mai primește energie electrică de la Centrala de la Cuciurgan, după ce concernul rus Gazprom a sistat livrările de gaze naturale în Republica Moldova. În aceste condiții, consumul este acoperit din surse interne și din import.
Premierul Alexandru Munteanu, despre rezultatele primei Conferințe investiționale Republica Moldova – UE: beneficii pentru cetățeni și mediul de afaceri
Energie verde mai accesibilă: statul elimină unele taxe pentru echipamente și sisteme de stocare
Aprobat de Guvern: reguli noi pentru stocarea gazelor naturale destinate regiunii transnistrene
VIDEO // Proiectul politicii fiscale pentru 2027, propus spre consultări publice. Andrian Gavriliță: „Obiectivul este ca fiecare cetățean care muncește să câștige mai mult, iar fiecare antreprenor să poată investi ușor”
Republica Moldova își consolidează securitatea energetică: Guvernul aprobă majorarea stocurilor de gaze naturale
Aproape 1.900 de hectare din raionul Briceni vor fi conectate la un sistem modernizat de irigare
Proiect votat de Parlament. Transportul feroviar va putea beneficia de cofinanțare pentru a spori mobilitatea în unele localități
Votat de Parlament. Reguli europene și cerințe financiare mai stricte pentru societățile de investiții
Lucrările la Stația Electrică Vulcănești au fost finalizate
Fonduri europene și proiecte comune: Moldova intră în rețelele GECT
Investiții de peste 20 de milioane de dolari în sectorul producerii laptelui: 13 ferme au beneficiat de finanțare prin programul AGGRI
Proceduri simplificate pentru dezvoltarea rețelelor de comunicații: clădirile noi vor fi dotate cu infrastructură pentru fibră optică
FOTO // Igor Grosu la Adunarea Generală a Asociației Businessului European: „Moldova devine parte a unui spațiu economic european tot mai integrat, mai predictibil și mai atractiv pentru investiții”
Expoziția națională „Produs autohton” revine la Moldexpo în perioada 28-30 august. Companiile sunt invitate să depună cereri de participare
Zilele Chinei la Chișinău: gastronomie, tradiții și tehnologii moderne în centrul capitalei
Președintele Nicușor Dan: Începerea negocierilor de aderare cu R.Moldova și Ucraina, o zi de referință pentru istoria extinderii UE
REPORTAJ MOLDPRES // De la fermă la masă: cum poate moderniza Moldova sectorul agrar, inspirându-se din tehnologiile gigantului chinez Famsun
Turcia deschide noaptea porțile patrimoniului: 20 de muzee și situri istorice pot fi vizitate după apus
Meteorologii prognozează pentru zilele de odihnă ploi de scurtă durată cu descărcări electrice
UE deschide primul cluster de negocieri cu R. Moldova și Ucraina. António Costa: „Decizia reprezintă o recunoaștere a determinării în promovarea reformelor, chiar și în fața unor provocări enorme”
Președinta Maia Sandu îndeamnă cetățenii să se informeze despre reforma APL: „Vezi cum poate beneficia localitatea ta”
BTA: Forțele Armate bulgare organizează exerciții menite să îmbunătățească interoperabilitatea
Președinta Parlamentului European, Roberta Metsola: „Extinderea este cel mai puternic instrument geopolitic al nostru, iar Ucraina și R. Moldova își au locul în UE”
Țările UE au agreat deschiderea primului cluster de negocieri. Ursula von der Leyen: „Extinderea rămâne una dintre cele mai mari povești de succes ale UE”
Președinta Maia Sandu a avut o convorbire telefonică cu Președintele Consiliului European, António Costa
Statele UE au aprobat deschiderea primului cluster de negocieri. Cristina Gherasimov: „Această decizie confirmă recunoașterea progreselor înregistrate de țara noastră”
FOTO // Modernizarea barajului Costești–Stânca avansează. Proiectul urmează a fi finalizat până la sfârșitul anului
Noi oportunități de formare europeană pentru profesioniști. Ministrul Justiției a semnat acordul de aderare a R. Moldova la ERA
FOTO // Ministerul Energiei și PNUD consolidează parteneriatul strategic pentru modernizarea și transformarea sectorului energetic
Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri în vizită de lucru în raionul Florești