ro

 

Economie
24 Martie, 2026 / 08:16
/ 11 Mai, 2022

Energocom a semnat un contract de achiziție cu compania Ukrhidroenergo

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 11 mai. /MOLDPRES/. Societatea pe acţiuni Energocom a semnat un contract de achiziție a 30% din necesarul de curent electric pentru luna mai cu compania ucraineană Ukrhidroenergo, conform prevederilor dispoziției Comisiei pentru Situații Excepționale din 29 aprilie, transmite MOLDPRES cu trimitere la Agenţia Proprietăţi Publice.

Operatorul ucrainean va începe livrările de energie din data de 12 mai. „S-a negociat direct cu companii producătoare de energie electrică din Ucraina (între care Energoatom, D. Trading și altele), solicitându-se oferte pentru furnizarea a 30% din consumul necesar. Conform condițiilor contractuale, la solicitarea părții ucrainene, prețul de achiziție pentru acest contract este un secret comercial și nu poate fi divulgat, dar pot confirma ca este un preț mai mic decât ofertele parvenite la licitația precedentă”, a spus Vladimir Sadovoi, director general interimar al Energocom.

La sfârșitul lunii aprilie, Energocom, în baza negocierilor directe, a semnat un contract de achiziție cu Centrala Termoelectrică de la Cuciurgan (MGRES), la prețul de 59,5 dolari/ MWh. MGRES și-a asumat să asigure 70% din necesarul de energie electrică pentru luna mai.

Conform Comisiei Situații Excepționale, Energocom încheie contracte de achiziție cu producătorii, după care - cu furnizori și distribuitori. Datele preliminare arată că la prețul mediu de achiziție al energiei electrice tarifele actuale pentru consumatorul final nu vor crește. Totodată, ANRE urmează să analizeze prețul mediu de achiziție pentru a determina dacă va fi nevoie de o ajustare a tarifului.

Foto: simbol


 
Ultimele Știri
/ Acum 22 ore

FOTO, VIDEO // Circa două mii de persoane au participat la activitățile organizate de BNM în cadrul Global Money Week

/ Acum 23 ore

Dolarul se ieftinește cu 12 bani, iar euro se apreciază ușor

/ Acum 2 zile

Apelul de finanțare prin programul „Casa Verde” s-a încheiat. Plafonul maxim de cereri, atins în câteva zile

/ Acum 3 zile

Facturi mai mici la energie și confort termic sporit: un bloc locativ multietajat din Ialoveni va fi reabilitat energetic

/ Acum 3 zile

FOTO // Calea Ferată din Moldova finalizează instalarea ecartamentului european pe tronsonul strategic Prut-2 Fălciu

/ Acum 3 zile

Asociația Moldova Fruct a adoptat o rezoluție pentru modernizarea a o sută de mii de hectare de livezi până în anul 2030

/ Acum 3 zile

Teritoriul Republicii Moldova va fi scanat din aer în următoarele săptămâni. Se actualizează baza cartografică națională

/ Acum 3 zile

Ușile BNM, deschise pentru vizitatori în weekend: monede jubiliare, lingou de aur și tururi ghidate

/ Acum 3 zile

FOTO // Investiție de peste 36 de milioane de lei pentru reabilitarea a două obiective de infrastructură din raionul Criuleni

/ Acum 3 zile

VIDEO // Vladimir Bolea despre tarifele la transport: „Trebuie să găsim echilibru între agenți economici și cetățeni”

/ Acum 3 zile

Mai multă transparență la raft: Parlamentul a adoptat o lege privind lanțurile scurte de aprovizionare

/ Acum 3 zile

Un nou pas în dezvoltarea plăților digitale: a intrat în vigoare standardul național pentru Open Banking

/ Acum 3 zile

Termenul de aplicare pentru finanțarea lanțurilor valorice agroalimentare a fost extins până la 6 aprilie 2026

/ Acum 3 zile

Peste 3000 de tone de benzină și motorină, importate joi în Republica Moldova