EPC Summit Moldova: Industria ospitalieră ar putea avea vânzări suplimentare de până la 10 milioane de lei
Chişinău, 16 mai. /MOLDPRES/. Găzduirea de către Moldova a Summitului Comunității Politice Europene va contribui la dezvoltarea economiei țării atât pe termen lung, cât și pe termen scurt. Experții estimează că firmele de la noi, în special sectorul HoReCa, vor avea vânzări suplimentare de la 6 până la 10 milioane de lei (500 mii de euro), transmite MOLDPRES.
Deși necesită resurse semnificative, inclusiv îmbunătățiri ale infrastructurii, măsuri de securitate și sprijin logistic, experții naționali consideră că evenimentul va duce la recuperarea lor, prin beneficiile pentru dezvoltarea sectorului de business și a climatului investițional în general.
„Atunci când o companie de la noi din țară dorește să identifice un nou client sau furnizor de peste hotare, de regulă, primul filtru de evaluare este țara de unde provine și, abia, apoi, nemijlocit, compania. Faptul că Moldova va găzdui un eveniment cu prezența mai multor lideri influenți de state și guverne, și se va afla în lumina reflectoarelor internaționale, la cele mai redutabile instituții media din lume, va crește notorietatea și prestigiul țării, iar asta va facilita deschiderea ușilor în exterior și pentru afacerile de la noi”, a afirmat expertul Stas Madan, director al programului „Mediu de afaceri și IMM” al Expert-Grup.
De asemenea, experții mai susțin că Summitul Comunității Politice Europene va oferi mai multe instrumente de calitate întregului nostru sistem de diplomație economică, pentru a valorifica oportunități de promovare a exporturilor și atragere a investițiilor.
„De altfel, și locația evenimentului – o vinărie, creează premise de a extinde geografia consumatorilor de vin moldovenesc pentru industria fanion a țării noastre. Nu putem exclude și beneficiile economice imediate ale acestui eveniment. Estimativ, reieșind din numărul de delegați și jurnaliști străini care vor fi prezenți în contextul acestui eveniment, aproximativ 1500-2000 de persoane, firmele de la noi, în special sectorul HoReCa, vor avea vânzări suplimentare de la 6 până la 10 milioane de lei”, a conchis Stas Madan.
Summitul CPE va avea loc la 1 iunie, în localitatea Bulboaca, raionul Anenii Noi. Evenimentul va reuni aproximativ 50 de șefi de state și de guverne din Europa și oficiali ai Uniunii Europene.
Capacitățile de energie din surse regenerabile continuă să crească: instalațiile fotovoltaice sunt dominante
Volumul tranzacțiilor pe bursa energiei electrice, în creștere continuă: cantitate dublă într-o singură zi
Republica Moldova va schimba automat mai multe categorii de date financiare cu alte țări
Vladimir Bolea, la București: va fi semnat acordul privind construcția podului peste Prut
VIDEO // Circa 300 de companii vor participa la cea de-a doua ediție a Expoziției „Produs autohton”
Acces facilitat la finanțare pentru antreprenori: 649 de afaceri au fost susținute prin Programul FCA
DOC // Publicat în Monitorul Oficial. Republica Moldova aderă la două convenții internaționale în domeniul maritim
DOC // Planul de digitalizare a serviciilor esențiale pentru antreprenori, publicat în Monitorul Oficial
Reformele și progresele în domeniul agroalimentar, pe agenda vizitei ministrei Ludmila Catlabuga la Bruxelles
Încasările Fiscului la buget, în creștere cu 11,4 la sută în prima jumătate a anului
Leul se apreciază față de euro și dolar
Plățile prin EVO rămân avantajoase: campania de 10% cashback, extinsă până la sfârșitul anului
Agenția Navală: Republica Moldova a fost exclusă din Lista Neagră a Memorandumului de la Paris privind Controlul Statului Portului
Gala contribuabilului onest // 100 de agenți economici au primit certificate de credibilitate
Serviciul Vamal a aplicat 43 de sancțiuni disciplinare de la începutul anului. Doi funcționari au fost destituiți
Podul de pe R26, la Cimișlia, va fi testat static. Circulația, oprită temporar
FOTO // Tradițiile populare, celebrate la Cobîlea în cadrul festivalului „La Umbra Stejarului”
Captură la Aeroportul Chișinău: produse anabolizante ascunse într-un colet aflat în tranzit
VIDEO // Elevii care au obținut media 10 la Bacalaureat, premiați pentru performanțele excepționale în educație
Cronica ARHIVELOR // Imagini de arhivă cu Mihai Dolgan în timpul deportării în Siberia
Scandal în fotbalul mondial: UEFA critică dur FIFA după decizia de a suspenda cartonașul roșu primit de americanul Folarin Balogun
Fiscul a colectat aproape 1,6 miliarde de lei într-o săptămână și a dispus restituiri de TVA de peste 154 de milioane de lei
Peste 2.230 de fermieri vor primi compensații pentru accizele la motorină
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, la mitingul de comemorare a victimelor deportărilor staliniste: „Avem o datorie sacră – să nu uităm, să nu repetăm!”
VIDEO // Adolescent de 15 ani, cercetat penal după ce ar fi furat un telefon mobil într-un parc din Chișinău
Volodimir Zelenski cere NATO mai multe rachete Patriot după ultimul atac al Rusiei asupra Kievului
FOTO // Speakerul Igor Grosu: „Deportările au făcut parte dintr-un lanț de crime săvârșite de regimul stalinist asupra poporului nostru și asupra altor popoare”
Atenționare de călătorie de la MAE: Măsuri sporite de control la frontierele Rusiei. Acțiunile vizează în special bărbați cu vârste între 18 și 60 de ani
„Să le cinstim jertfa trăind cu aceeași demnitate, astfel încât niciodată acest popor să nu mai fie ridicat noaptea din casă și deportat” – Președinta Maia Sandu la mitingul-requiem dedicat victimelor deportărilor regimului comunist
Granturile ODA au sprijinit 383 de companii în prima jumătate a anului. Investițiile estimate depășesc 268 de milioane de lei