ro

 

Economie
17 Iulie, 2026 / 23:45
/ 05 Iunie, 2026

Expoziția „Ziua Fructelor” 2026, organizată la Corlăteni, Rîșcani: 42 de companii au prezentat soluții moderne pentru livada viitorului

Un număr de 42 de companii din Republica Moldova, România, Italia, Germania și Franța participă la cea de-a VIII-a ediție a Expoziției „Ziua Fructelor”, care este organizată în satul Corlăteni din raionul Rîșcani. Evenimentul pune accent pe modernizarea continuă a sectorului pomicol și pe creșterea rezilienței în fața provocărilor climatice, economice și geopolitice, transmite MOLDPRES.

Expoziția este dedicată în acest an conceptului de livadă a viitorului. Aceasta reprezintă un model de dezvoltare bazat pe profitabilitate prin eficiență, tehnologii moderne, soluții de post-recoltare de ultimă oră și capacitatea producătorilor de a se adapta noilor realități ale pieței. Companiile participante la expoziție prezintă tehnologii și soluții pentru irigare, sortare, ambalare, păstrare, digitalizare, logistică și gestionarea eficientă a livezilor.

Ministra Agriculturii și Industriei Alimentare, Ludmila Caltlabuga, a tansmis un mesaj în contextul organizării expoziției și a mulțumit producătorilor de fructe pentru munca, perseverența și curajul cu care dezvoltă horticultura Republicii Moldova.

„Livada Viitorului este mai mult decât tema ediției din acest an a expoziției. Este direcția în care merge sectorul nostru: livezi moderne, tehnologii performante, fructe de calitate și acces la tot mai multe piețe”, a afirmat Ludmila Catlabuga.

Evenimentul este organizat de Asociația Moldova Fruct, care pe 1 iunie a marcat 20 de ani de la fondare.

„Astăzi, când privim spre Livada Viitorului, trebuie să fim realiști și pragmatici. Viitorul înseamnă trei piloni fundamentali: tehnologii moderne, durabilitate și adaptare. Trecutul ne-a demonstrat că suntem rezistenți. Viitorul ne cere să fim inovatori”, a declarat Vitalie Gorincioi, președintele Asociației Moldova Fruct.

Prezent la eveniment, secretarul de stat în cadrul Ministerului Agriculturii și Industriei Alimentare, Vasile Șarban, a subliniat că astăzi fructele din Republica Moldova nu doar ajung pe piețe noi, ci vorbesc despre calitatea, profesionalismul și potențialul țării noastre.

„Rezultatele obținute de acest sector sunt rodul muncii, perseverenței și încrederii producătorilor agricoli, dar și al cooperării dintre asociațiile de profil, instituțiile statului și partenerii de dezvoltare”, a menționat Vasile Șarban.

Gazda ediției din acest an este livada unei companii din satul Corlăteni, raionul Rîșcani.

„Ne bucură și ne onorează să fim gazda celei de-a VIII-a ediții a expoziției „Ziua Fructelor”. Pentru noi, aceasta înseamnă nu doar apreciere, ci și responsabilitate. Am încercat să construim pas cu pas o gospodărie bazată pe muncă serioasă, tehnologii moderne și deschidere spre inovație. Credem că livada viitorului înseamnă profitabilitate obținută prin eficiență, noi tehnologii, noi abordări și modernizare continuă”, a declarat Ruslan Jubîrcă, fondatorul companiei.

Expoziția a reunit peste 450 de vizitatori, fermieri și specialiști din toate regiunile țării, interesați să descopere soluții practice pentru dezvoltarea afacerilor pomicole și adaptarea acestora la cerințele piețelor moderne.


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Turismul transformă Orheiul Vechi într-un motor al economiei locale: veniturile din cazare au crescut de șase ori în ultimii ani

/ Acum 2 zile

Amenzi de peste 1,28 milioane de lei aplicate de Fisc pentru activități ilicite de întreprinzător

/ Acum 2 zile

Euro se ieftinește ușor, iar dolarul se depreciază

/ Acum 3 zile

Profitul net al celor mai mari companii cu capital majoritar de stat a crescut până la nivelul record de peste 2 miliarde de lei în 2025

/ Acum 3 zile

Ministrul Dorin Junghietu a verificat lucrările din Stația Electrică Chișinău: „Suntem într-o etapă decisivă”

/ Acum 3 zile

Venituri de peste 41 de milioane de lei înregistrate de antreprenorii independenți în luna iunie

/ Acum 3 zile

ANRE: Cotațiile produselor petroliere, influențate de evoluțiile din Orientul Mijlociu

/ Acum 3 zile

Euro și dolarul se apreciază ușor

/ Acum 4 zile

Tinerii din Moldova care studiază agricultura, mediul sau dezvoltarea rurală sunt invitați la un concurs organizat de FAO

/ Acum 4 zile

Noi capacități de stocare a energiei: șapte instalații au fost racordate la rețelele electrice

/ Acum 4 zile

Încasările Fiscului la buget au ajuns la 1,1 miliarde de lei în ultima săptămână

/ Acum 4 zile

Circa 9,2 la sută din consumul zilnic mediu de energie electrică, tranzacționat pe bursă

/ Acum 4 zile

Bugetul municipiului Chișinău pentru anul 2026, votat de CMC

/ Acum 4 zile

Podul de la Zăicani, raionul Telenești, va fi reconstruit printr-o investiție de peste 34 de milioane de lei