
DOC // Fondurile Irinei Vlah și ale altor persoane sancționate internațional, blocate oficial de Serviciul Fiscal de Stat
Republica Moldova a trecut la aplicarea practică a sancțiunilor internaționale, după ce Guvernul a decis alinierea la măsurile restrictive impuse recent de Canada împotriva unor cetățeni moldoveni acuzați de cooperare cu Federația Rusă în acțiuni de destabilizare, transmite MOLDPRES.
În baza Legii nr. 25/2016 privind aplicarea măsurilor restrictive internaționale, Serviciul Fiscal de Stat (SFS) a emis primele decizii de blocare a fondurilor și resurselor economice, ce au fost publicate în Monitorul Oficial al Republicii Moldova. Printre cei vizați se află fostul bașcan al UTA Găgăuzia, Irina Vlah, precum și persoane precum Veaceslav Valico, Dmitri Buimistru, alături de alte nume incluse pe lista Consiliului Interinstituțional de Supervizare.
Documentele oficiale, semnate de directoarea Serviciului Fiscal de Stat (SFS), Olga Golban, prevăd suspendarea accesului la conturi bancare, bunuri imobile și alte resurse.
Spre exemplu, în cazul lui Veaceslav Valico, decizia stipulează explicit: „Se dispune blocarea fondurilor/resurselor economice ale cet. Veaceslav Valico, după cum urmează: contul bancar nr. (…) USD și contul bancar nr. (…) MDL. Prezenta decizie se remite pentru executare băncii comerciale și se publică în Monitorul Oficial al Republicii Moldova, cu depersonalizarea datelor”.
Măsuri similare au fost dispuse și în cazul Irinei Vlah, unde mai multe conturi deschise la bănci comerciale din țară au fost blocate, iar decizia este transmisă către Banca Națională, Serviciul de Informații și Securitate și instituțiile de supraveghere financiară.
Anterior, premierul Dorin Recean a declarat că autoritățile nu vor tolera tentative de a submina securitatea națională, subliniind că Republica Moldova se aliniază pentru prima dată direct la sancțiuni instituite de un partener strategic nord-american.
Deciziile de blocare pot fi contestate la SFS în termen de 30 de zile, însă până la soluționarea eventualelor plângeri acestea rămân executorii.
Astfel, Republica Moldova transmite un semnal ferm: cei care lucrează în interesul unor puteri străine vor fi sancționați, iar resursele financiare folosite în scopuri de destabilizare vor fi înghețate.
Sancțiuni de peste 330 mii lei aplicate de Fisc pentru activități ilicite de întreprinzător
Cotații în scădere pentru euro și dolar la început de săptămână
Peste 5.800 de familii vor reduce consumul de energie cu ajutorul Programului EcoVoucher
Republica Moldova a încheiat analiza Capitolului 12. Cristina Gherasimov: „Agricultorii vor avea șanse mai mari de a intra pe piața europeană”
Polonia a oferit o cotă suplimentară de 150 autorizații pentru operatorii de transport din Republica Moldova
Premierul Dorin Recean, despre Strategia Energetică 2050: „Am făcut progrese imense și vrem să continuăm într-un ritm și mai accelerat”
Strategia Energetică 2050 // Investiții de 43 de miliarde de euro și economii de 4 miliarde de euro din reducerea consumului de gaze
VIDEO // 135 de turiști italieni au ajuns la Chișinău într-o cursă-surpriză organizată de Agenția de Investiții
Directorul Secretariatului Comunității Energetice: „Strategia Energetică 2050 va accelera calea Republicii Moldova spre calitatea de membru al UE”
Percheziții în capitală într-un dosar de evaziune fiscală și spălare de bani
Israel a lansat o incursiune terestră în orașul Gaza
GALERIE FOTO // Lansarea volumelor „Cultură și credință” și „Pagini din Istoria Teatrului Național din Chișinău”
Organizațiile de tineret pot obține granturi de până la 600 de mii de lei din partea statului. Dosarele pot fi depuse până la 15 noiembrie
DOC // Fondurile Irinei Vlah și ale altor persoane sancționate internațional, blocate oficial de Serviciul Fiscal de Stat
Viorel Cernăuțeanu oferă detalii despre acțiunile realizate în dosarul de corupere electorală: „IGP a desfășurat peste 200 de percheziții în urma cărora au fost reținute nouă persoane”
Brutăria lui Ivan din Tiraspol, un model de pasiune și responsabilitate socială, susţinită de UE şi PNUD: „Finanţarea a fost un ajutor imens”
Drumurile Moldovei, în proces continuu de reabilitare: șapte sectoare aflate în lucru la începutul acestei săptămâni
Primele rezultate ale Programului „Europa este aproape” se văd la Antoneuca, Drochia: drum modernizat și investiții în infrastructura comunitară
Audieri publice: Comisia de Evaluare a Judecătorilor examinează trei cazuri noi
Alegeri parlamentare 2025
Buletinele de vot pentru diaspora, tipărite și pregătite pentru distribuție
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Lacul Beleu, văzut prin obiectivul fotoreporterului Andrei Mardari
Prim-ministrul Dorin Recean, la deschiderea celei de-a zecea ediții a Moldova Business Week: „Obiectivul nostru este de a pune Moldova pe harta economică regională”
Meteorologii anunţă pentru marţi vreme stabilă și temperaturi plăcute de toamnă
Trei micro-regiuni economice vor beneficia de sprijin financiar și tehnic pentru dezvoltare
Douăsprezece orașe din Republica Moldova, mai pregătite pentru situații de urgență, cu sprijinul UE