ro

 

Economie
17 Iunie, 2026 / 18:58
/ 28 Septembrie, 2022

Fondurile programului Facilitatea de Creditare a Tinerilor au fost suplinite cu 150 mln de lei

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 28 sep. /MOLDPRES/. Oficiul de Gestionare a Programelor de Asistență Externă a anunțat astăzi despre extinderea și suplinirea cu 150 milioane de lei (circa 7,5 mln de euro) a fondurilor programului Facilitatea de Creditare a Tinerilor, faza II (FCT II), transmite MOLDPRES.

Potrivit Ministerului Finanțelor, fondurile au fost suplinite pentru a facilita accesul tinerilor întreprinzători la resurse avantajoase la rate promoționale fixe, pentru capitalizarea necesară a afacerilor inițiate.

Extinderea fondurilor va asigura co-finanțarea programului „Start pentru Tineri: o afacere durabilă la tine acasă”, Componenta III, credit cu porțiune de grant, promovat de Organizația pentru Dezvoltarea Antreprenoriatului (ODA). Obiectivul general al programelor este promovarea antreprenoriatului în rândul tinerilor și sprijinirea integrării socio-economice a persoanelor cu vârstele cuprinse între 18-35 de ani.

Valoarea totală a împrumutului subsidiar cu porțiune de grant este de până la 1 760 000 lei. Mijloacele programelor sunt disponibile începând cu 1 septembrie curent. Împrumuturile contractate vor putea fi utilizate pentru procurarea de bunuri și servicii pentru dezvoltarea afacerilor inițiate de tinerii antreprenori conform condițiilor de eligibilitate ale programului „Start pentru Tineri: o afacere durabilă la tine acasă”.

Pentru consultații și accesarea resurselor, persoanele eligibile se pot adresa la ODA și la Instituțiile Financiare Participante intermediare și filialele acestora de pe întreg teritoriul țării, la care pot fi depuse cererile pentru accesarea fondurilor programelor de stat acordate pentru dezvoltare, cu porțiune de grant.

Pentru beneficiarii finali de sub-împrumuturi, ratele la creditele obținute nu vor depăși 9% anual, astfel fiind create condiții avantajoase pentru susținerea și capitalizarea inițială a afacerilor tinerilor, menținerea activităților și creării locurilor noi de muncă.

Foto simbol


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Carburanții se ieftinesc: prețul motorinei coboară sub pragul de 27 de lei

/ Acum 1 zi

Euro se apreciază ușor, iar cotația dolarului scade

/ Acum 2 zile

Subvenții de peste 16 milioane de lei pentru agricultori, autorizate de AIPA săptămâna trecută

/ Acum 2 zile

Proiecte inovatoare în energie și transport: Republica Moldova stabilește un parteneriat strategic cu EIT Urban Mobility Innovation Hub East

/ Acum 2 zile

Noi oportunități pentru producătorii autohtoni: fructele din Moldova, evaluate de un importator elvețian pentru livrări în ambalaje destinate consumatorului final

/ Acum 2 zile

Fiscul a acumulat 1,1 miliarde de lei la buget timp de o săptămână

/ Acum 2 zile

Produsul Intern Brut, în ușoară creștere în primul trimestru din 2026: sectoarele cu cea mai mare contribuție

/ Acum 2 zile

Republica Moldova, reprezentată la Forumul Regional al Energiei. Carolina Novac: „Am demonstrat că reformele pot fi implementate rapid, chiar și într-un context dificil”

/ Acum 2 zile

Peste 807 milioane de lei, acumulate de Serviciul Vamal timp de o săptămână

/ Acum 2 zile

Dolarul se ieftinește, iar cotația euro crește

/ Acum 4 zile

O familie de antreprenori din Boscana transformă pasiunea pentru flori într-o afacere de succes

/ Acum 4 zile

REPORTAJ MOLDPRES // De la fermă la masă: cum poate moderniza Moldova sectorul agrar, inspirându-se din tehnologiile gigantului chinez Famsun

/ Acum 4 zile

FOTO // Ministerul Energiei și PNUD consolidează parteneriatul strategic pentru modernizarea și transformarea sectorului energetic

/ Acum 5 zile

Energia electrică nu se scumpește. Precizările făcute de ANRE