ro
Economie
02 Decembrie, 2025 / 17:12
/ Acum 38 minute

FOTO // Lucrările de modernizare a Stației Chișinău au ajuns la un progres de aproape 80%

Ministrul Energiei, Dorin Junghietu, a efectuat astăzi o vizită de lucru la șantierul Stației Chișinău, unde modernizarea înaintează conform graficului. Potrivit responsabililor de proiect, progresul fizic al lucrărilor a ajuns la 79,4%, transmite MOLDPRES.

Potrivit Ministerului Energiei, pe teritoriul stației sunt în desfășurare lucrările de pozare a prizelor de pământ, iar în paralel se finalizează montarea fazei de rezervare a autotransformatorului. Majoritatea echipamentelor primare au fost deja livrate și instalate, urmând ca în perioada următoare să fie recepționate conductoarele de bare și clemele necesare interconectării finale a instalațiilor. Totodată, în atelierul local continuă asamblarea dulapurilor de protecție.

Ministrul Energiei a declarat că realizarea liniei Vulcănești–Chișinău va asigura o conexiune solidă cu rețeaua europeană, contribuind la sporirea independenței energetice a Republicii Moldova și la reducerea riscurilor de întreruperi în alimentarea cu energie. Oficialul a cerut responsabililor respectarea termenelor de execuție.

Modernizarea Stației Chișinău 330 kV și extinderea Stației Electrice Vulcănești 400 kV sunt etape esențiale pentru racordarea Liniei Electrice Aeriene Vulcănești–Chișinău 400 kV la infrastructura energetică din sudul și centrul țării, inclusiv a municipiului Chișinău. Acest sistem va permite transportarea directă a fluxurilor de energie către cel mai mare nod de consum din republică.

Linia electrică aeriană Vulcănești–Chișinău va avea 157 km, peste 500 de piloni și aproximativ 1500 km de conductoare pe trei faze, creând o legătură strategică între sudul și centrul țării. Proiectul traversează opt raioane și 35 de localități și este realizat în cadrul Proiectului de Dezvoltare a Sistemului Electroenergetic, finanțat de Grupul Băncii Mondiale.

Valoarea totală a investiției este de 61 milioane de euro, dintre care circa 27 milioane de euro sunt destinate construcției liniei electrice aeriene.

Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Podul peste Prut la Ungheni, începutul unui proces amplu de modernizare. Ambasadorul Cristian-Leon Țurcanu: „Vom dezvolta infrastructura de conectare a Republicii Moldova cu Uniunea Europeană”

/ Acum 2 zile

Turismul moldovenesc atinge un nou record în 2025. Expert: „Cel mai bun an din istorie”

/ Acum 3 zile

Moldova marchează 32 de ani de la introducerea monedei naționale. Mesajul premierului Alexandru Munteanu

/ Acum 3 zile

Sistemul de monitorizare a reziduurilor în sectorul agroalimentar, consolidat în cadrul unui proiect susţinut de UE-UNIDO

/ Acum 3 zile

VIDEO // Sectorul ovinelor și caprinelor, prioritate națională în sectorul agroindustrial: măsuri pentru stimularea producției și procesării laptelui

/ Acum 3 zile

Femeile din satele Moldovei, motor al dezvoltării rurale: LEADER oferă recomandări pentru politici mai echitabile

/ Acum 3 zile

Oficiul Național al Viei și Vinului, premiat la Londra și București pentru strategii eficiente de promovare

/ Acum 3 zile

Ludmila Catlabuga, la Istanbul: „Moldova susține obiectivul Zero Waste și investițiile în sisteme alimentare durabile”

/ Acum 3 zile

R. Moldova beneficiază de 28 milioane de euro anual din partea Elveției pentru proiecte de dezvoltare

/ Acum 3 zile

Prioritățile sectorului energetic și reformele planificate pentru 2025, discutate la Ministerul Energiei

/ Acum 3 zile

Avocatul Poporului: „Moldova are nevoie de reguli noi pentru economie responsabilă”

/ Acum 3 zile

Priorități comune și investiții strategice: Moldova și BEI își aliniază direcțiile de acțiune

/ Acum 4 zile

CMC a aprobat fondurile pentru salariile profesorilor, în absența fracțiunii PSRM

/ Acum 4 zile

Premierul Alexandru Munteanu, în discuţii cu președintele Bursei Române de Mărfuri despre extinderea tranzacțiilor bursiere în Moldova