Guvernul a aprobat ratificarea unui amendament la contractul cu BEI pentru reabilitarea drumurilor
Chișinău, 18 nov. /MOLDPRES/. Membrii Cabinetului de miniștri au decis la ședința de astăzi aprobarea proiectului de lege pentru ratificarea Amendamentului nr. 3 la Contractul de finanțare dintre Republica Moldova și Banca Europeană de Investiții (BEI) pentru realizarea Proiectului de reabilitare a drumurilor din Republica Moldova, semnat la 23 noiembrie 2010. Proiectul urmează să fie prezentat spre examinare Parlamentului, transmite MOLDPRES.
Conform deciziei, Guvernul va întreprinde măsurile necesare pentru realizarea prevederilor Amendamentului nominalizat, iar Ministerul Finanțelor va notifica Băncii Europene de Investiții ratificarea acestuia.
Contractul de finanțare din 23 noiembrie 2010, semnat între Republica Moldova şi Banca Europeană de Investiții, în valoare totală de 7,5 milioane de euro, a fost ratificat pe data de 21 aprilie 2011 de Parlamentul Republicii Moldova, ulterior fiind modificat prin Amendamentele nr. 1 şi nr.2 care au fost ratificate în martie 2018 de legislativ. Resursele contractului sunt destinate pentru finanțarea lucrărilor de reabilitare a drumurilor naționale, prestarea serviciilor de consultanță pentru implementarea proiectelor şi de supervizare tehnică a lucrărilor de reabilitare.
Amendamentul nr. 3 a fost elaborat de către Banca Europeană de Investiții pentru modificarea prevederilor Contractului de finanțare care se referă la data finală de disponibilitate, şi respectiv, la marja stabilită pentru tranșele debursările din credit şi alte aspecte financiare aferente extinderii perioadei de valabilitate a creditului.
foto: BEI
Programul „Facilitatea de Creditare în Agricultură” a finanțat peste 400 de proiecte în ultimul an
Vicepremierul Vladimir Bolea, la Riga: „Transparența și regulile clare sunt cheia unui sistem de transport adaptat nevoilor cetățenilor”
FOTO // Finanțare nerambursabilă pentru antreprenori: 81 de companii au primit granturi în valoare de 43 milioane de lei
Fiscul atenționează privind tentative de fraudă prin apeluri telefonice în numele unor instituții publice și financiare
Parlamentul a modificat procedura de numire și demitere a membrilor organelor de conducere ale BNM
Regulile fitosanitare au fost actualizate, pentru a preveni introducerea organismelor dăunătoare în Republica Moldova
Transportul maritim, reglementat: Moldova aderă la Convenția privind limitarea răspunderii pentru creanțele maritime
VIDEO // Drumarii intensifică lucrările de întreținere și securizare a rețelei rutiere naționale
Peste 3000 de tone de benzină și motorină, importate miercuri în Republica Moldova
VIDEO // Măsuri urgente pentru sprijinirea fermierilor: peste 120 de cereri pentru rambursarea TVA au fost depuse de agricultori pentru creșterea lichidităților
VIDEO // AIPA a valorificat 40% din fondul anual pentru agricultură în primele trei luni ale anului 2026
Dolarul se ieftinește cu 20 de bani
DOC // Energia electrică, mai ieftină: tarifele micșorate au intrat în vigoare, odată cu publicarea în Monitorul Oficial
Transport public eficient: delegația MIDR a studiat modelul din Riga
VIDEO // Familie din raionul Soroca, ajutată să-și modernizeze casa printr-un proiect european
Lilia și Viorica, cele mai răspândite prenume inspirate din flori în Moldova
VIDEO // Campania UE „Show Nebun”, premiară pentru impactul în comunicare și informare
MOLDOVA sunt EU // Victor Fală, tânăr scriitor și librar: „Îmi place să călătoresc în afara țării, dar viața mi-o trăiesc aici”
VIDEO // Peste 100 de localități din Moldova au beneficiat de iluminat stradal modernizat cu sprijinul UE
FOTO // Autoritățile anunță noi instrumente financiare pentru a asigura eficiența energetică în locuințe
BTA: Între inteligența artificială și reglementare: vor apărea în curând vehicule autonome pe străzile Bulgariei?
FOTO // Campania „Învață în Moldova” a ajuns la Căușeni. Liceeni din sud-estul ţării, ghidați în alegerea profesiei
Primăriile din Republica Moldova sunt invitate să depună proiecte de dezvoltare economică finanţate de UE şi PNUD până pe 17 aprilie
Biserica Romano-Catolică celebrează astăzi Învierea Domnului după finalizarea ritualurilor din Săptămâna Mare
Președinta Maia Sandu a transmis un mesaj de felicitare credincioșilor care sărbătoresc astăzi Învierea Domnului
Creștinii ortodocși sărbătoresc astăzi Duminica Floriilor și intrarea Mântuitorului în Ierusalim
Ministerul Apărării asigură că pacificatorii moldoveni din Liban sunt în siguranță în contextul conflictului din Orientul Mijlociu
Discuții strategice la Istanbul: Ucraina și Turcia își consolidează cooperarea la Marea Neagră
METEO // Schimbare radicală a vremii în Moldova cu maxime de 10 grade și dimineți foarte reci după ziua de luni
Cercetătorii au stabilit momentul precis în care meditația începe să reducă stresul și anxietatea