ro

 

Economie
07 Ianuarie, 2026 / 11:06
/ 10 August, 2022

Guvernul va verifica faptele în legătură cu restricțiile impuse de Rosselihoznadzor

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 10 aug. /MOLDPRES/. Prim-ministrul Natalia Gavriliţa a dispus, în debutul şedinţei de astăzi a Guvernului, verificarea situaţiei şi faptelor în ceea ce priveşte anunţul Serviciului de Supraveghere Veterinară şi Fitosanitară din Federaţia Rusă (Rosselihoznadzor) că va introduce restricţii temporare asupra importării produselor vegetale din unele raioane ale Republicii Moldova, transmite MOLDPRES.

Premierul s-a adresat în special Ministerului Agriculturii şi Industriei Alimentare, implicit Agenţiei Naţionale pentru Siguranţa Alimentelor (ANSA), să întreprindă controale în acest sens, contractând la necesitate firme internaţionale independente de certificare a producţiei agricole. Natalia Gavriliţa s-a arătat nedumerită de faptul că „în fructele de la Criuleni s-au găsit insecte paraziţi, iar în cele de la Dubăsari – nu”.

În același timp, şefa Cabinetului de miniştri a cerut membrilor Guvernului să-şi intensifice activitatea de competenţă şi să sporească aria pieţelor de desfacere a produselor pomilegumicole din ţara noastră. „Trebuie să ne asigurăm mai întâi de toate că marfa noastră este sigură şi competitivă, să căutăm noi pieţe de desfacere şi să promovăm mărfurile moldovenești, oriunde sunt solicitate”, a spus oficialul.

Serviciul de Supraveghere Veterinară şi Fitosanitară din Federaţia Rusă (Rosselihoznadzor) a anunţat ieri că din 15 august curent va introduce restricții temporare asupra importării produselor vegetale din unele raioane ale Republicii Moldova. Decizia autorităților ruse este explicată prin „situaţia fitosanitară nefavorabilă” de pe teritoriul ţării noastre.

Potrivit Rosselihoznadzor, este interzis importul produselor vegetale din raioanele Anenii Noi, Basarabeasca, Briceni, Cahul, Cantemir, Călăraşi, Căuşeni, Cimişlia, Criuleni, Donduşeni, Drochia, Edineţ, Făleşti, Floreşti, Glodeni, Hânceşti, Ialoveni, Leova, Nisporeni, Ocniţa, Orhei, Rezina, Râşcani, Sângerei, Soroca, Străşeni, Şoldăneşti, Ştefan Vodă, Taraclia, Teleneşti, Ungheni, municipiile Chişinău şi Bălţi, precum şi UTA Gagauz-Yeri.

Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare s-a autosesizat astăzi referitor la interzicerea parțială a importului de produse vegetale din Republica Moldova și organizează mâine, 11 august, o întrunire cu factorii de decizie, ANSA, Asociațiile de profil ale producătorilor agricoli și exportatorilor, pentru a analiza și discuta informația publicată de Rosselhoznadzor.


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

România va construi primii cinci kilometri din Autostrada Ungheni – Chișinău, o continuare a Autostrăzii Unirii

/ Acum 3 zile

Ultimul tronson al Autostrăzii Unirii intră în licitație. Secretarul de stat Horațiu Cosma: „Autostrada nu mai este un proiect pe hârtie, ci o realitate istorică”

/ Acum 3 zile

Republica Moldova a crescut de 12 ori capacitatea de producere a energiei regenerabile în ultimii cinci ani

/ Acum 4 zile

Moldelectrica a realizat primele tranzacții în cadrul Pieței Energiei Electrice de Echilibrare

/ Acum 4 zile

ANRE constată o tendință de scădere la prețul carburanților la finalul anului trecut. Factorii care vor influența costurile în 2026

/ Acum 5 zile

SFS intensifică controalele fiscale în ianuarie 2026: comerțul și transportul, în vizor

/ Acum 5 zile

Leul se întărește față de moneda euro, dar pierde teren în fața dolarului în acest weekend

/ Acum 5 zile

Drumurile naționale, monitorizate și sigure în prima zi a anului 2026

/ Acum 5 zile

ADMA extinde sprijinul pentru fermieri: peste 400 de agricultori finanțați în 2025

/ Acum 5 zile

Din prima zi a anului 2026, drumarii sunt în teren pentru siguranța circulației rutiere

/ Acum 6 zile

Reguli noi pentru persoanele fizice care prestează servicii independent

/ Acum 6 zile

Granturi pentru antreprenorii locali: acces extins la finanțare nerambursabilă și creștere cu 36 la sută a companiilor beneficiare

/ Acum 6 zile

Programul EcoVoucher va continua și în 2026, cu un buget planificat de circa 40 de milioane de lei

/ Acum 6 zile

Subvenții pentru agricultori: peste 90 de milioane de lei autorizate spre plată în luna decembrie