Ieftinirea carburanților continuă: prețul benzinei coboară sub pragul de 29 de lei per litru
Săptămâna începe cu prețuri mai mici la carburanți. Aceștia se ieftinesc cu până la 23 de bani per litru. Benzina coboară sub pragul de 29 de lei, informează MOLDPRES.
Potrivit prețurilor stabilite de Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE), un litru de benzină va costa mâine cel mult 28 de lei și 92 de bani, cu 23 de bani mai puțin decât astăzi. Totodată, motorina se ieftinește cu 12 bani și va costa 27 de lei și 12 bani.
ANRE a anunțat la sfârșitul săptămânii trecute că evoluția favorabilă a prețurilor este determinată de diminuarea cotațiilor internaționale Platts la produsele petroliere, susținută de perspectivele privind un posibil acord în conflictul dintre Statele Unite ale Americii și Iran, precum și de diminuarea riscurilor asociate tranzitului maritim prin Strâmtoarea Ormuz, una dintre cele mai importante rute mondiale pentru transportul petrolului.
Astfel, potrivit datelor ANRE, comparativ cu valorile maxime înregistrate după declanșarea ostilităților în Orientul Mijlociu, prețul motorinei standard a scăzut cu 7,74 lei/litru, sau cu circa 22%, iar prețul benzinei COR 95 s-a redus cu 2,25 lei/litru sau cu circa 7,2 %.
Dolarul se ieftinește la sfârșit de săptămână
GALERIE FOTO // Eveniment major la Chișinău: UE anunță investiții de 1 miliard de euro în Republica Moldova
Reguli mai stricte pentru platformele de taxi: plățile vor trece obligatoriu prin băncile din Republica Moldova
Salariul minim va fi evaluat anual de Guvern. Proiectul de lege a fost aprobat de Parlament
Drumul R3 Chișinău–Hâncești intră în reparație. Va fi modernizat pe o porțiune de 22 km
Republica Moldova atrage investiții de peste 1 miliard de euro prin noi parteneriate strategice anunțate la prima Conferință Investițională Moldova - UE
Două sisteme mari de irigare vor fi reabilitate cu sprijinul Agenției Franceze de Dezvoltare
Legumicultorii din Republica Moldova vor beneficia de sprijin din partea FAO și Elveției pentru a-și adapta tehnologiile de producere și a accesa noi piețe
Vicepremierul Eugeniu Osmochescu: „Conferința investițională Moldova – UE demonstrează că suntem un partener de încredere și vom continua să avansăm”
LIVE TEXT // Conferința investițională UE-Moldova, parteneriate strategice semnate la Chișinău - investiții în capital și infrastructură digitală
Republica Moldova a preluat, pentru prima dată, președinția Comitetului de Reglementare al Comunității Energetice
BNM marchează 35 de ani de la fondarea și deschide ușile pentru vizitatori
Antreprenori de pe ambele maluri ale Nistrului pot participa la un program de instruire pentru dezvoltarea capacităților de export
Curs valutar anunțat de BNM: euro se ieftinește, iar cotația dolarului crește ușor
Echipele mobile de medici specialiști vor oferi consultații gratuite cetățenilor din raionul Hâncești
Subvenții în valoare de 13,7 milioane de lei pentru agricultori, autorizate de AIPA în ultima săptămână
Incendiu în centrul capitalei. Acoperișul unei clădiri părăsite a fost cuprins de flăcări
MAE, în discuții cu autoritățile din Ucraina cu privire la drona explodată la Orhei: „Responsabilitatea pentru orice dronă ce ajunge pe teritoriul țării noastre este a Rusiei”
Ambasador iranian: Strâmtoarea Ormuz va fi deschisă, dar se vor percepe taxe de tranzit
Serviciul Vamal a încasat peste 749 de milioane de lei în ultima săptămână
Partidul premierului Nikol Pașinian a obținut majoritatea parlamentară în Armenia
Ministerul Apărării: fragmentele aparatului de zbor depistat la Orhei sunt examinate de instituțiile responsabile
Acceptarea plăților fără numerar, obligatorie din 1 iulie pentru unii agenți economici
MAE condamnă incidentul în care un aparat de zbor s-a prăbușit și a explodat la Orhei: „O amenințare la adresa securității și o încălcare a suveranității și integrității teritoriale a statului”
Israelul anunță lovituri asupra unor obiective petroliere și militare din Iran, pe fondul escaladării tensiunilor
Absolvenții de gimnaziu susțin examenul la matematică
Cinci companii de reciclare vor primi până la 425.000 de euro pentru dezvoltarea economiei circulare în Republica Moldova
Deputați din Luxemburg efectuează o vizită în Republica Moldova pentru discuții privind integrarea europeană
Dolarul se ieftinește, iar valoarea euro rămâne neschimbată
Ploile puternice au provocat zeci de intervenții în țară. Salvatorii au evacuat mii de metri cubi de apă din gospodării și instituții