ro

 

Economie
22 August, 2026 / 09:56
/ 31 Ianuarie, 2023

În anul 2022, numărul autorizațiilor în construcții a scăzut cu peste 17%

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 31 ian. /MOLDPRES/. În anul trecut, au fost eliberate 3394 de autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale și nerezidențiale, cifra fiind în scădere cu 17,6% față de anul precedent. Datele au fost prezentate de Biroul Național de Statistică (BNS), transmite MOLDPRES.

În municipiul Chișinău, în 2022 au fost eliberate cu 572 de autorizații pentru construirea clădirilor rezidențiale mai puțin, ceea ce semnifică o descreștere cu 33,8%. Totodată, în plan regional a scăzut numărul autorizațiilor și în regiunile de nord și centru ale țării, dar și în UTA Gagauz-Yeri. Creșteri nesemnificative au fost atestate doar în regiunea de sud a țării, acolo unde anul trecut au fost eliberate cu patru autorizații de construcții mai mult.

Potrivit BNS, în anul 2022, numărul autorizațiilor de construire eliberate pentru clădiri în mediul urban a scăzut cu 37,6%, iar în mediul rural a crescut cu 11,2%, față de anul precedent.

Solicitat de agenție, jurnalistul economic Vlad Bercu a declarat că reducerea numărului autorizațiilor de construcție este determinată în particular de criza economică, scumpirea materialelor de construcție și scăderea cererii la apartamente în condițiile unei rate ridicate a inflației, care afectează veniturile populației. „Este firesc să scadă numărul autorizațiilor, întrucât ne confruntăm cu o criză, iar populația are grijă mai mult de economiile sale sau de a-și menține afacerile, decât de a dezvolta noi proiecte investiționale. Totodată, inflația este enormă și cred că mai puțini se gândesc la cumpărarea unui imobil”, a opinat jurnalistul economic Vlad Bercu.

Foto simbol


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Noul ministru al Agriculturii, selectat dintr-un „cerc foarte restrâns”. Anunțul premierului Vasile Tofan

/ Acum 2 zile

Salariile angajaților din sectorul bugetar vor crește din 1 ianuarie 2027. Premierul Vasile Tofan: „Reforma va asigura majorarea salariilor pe termen lung, nu doar într-un singur an”

/ Acum 2 zile

Vicepremierul Vladimir Bolea: „CFM trebuie să atragă tranzitul cerealelor ucrainene pentru a-și suplimenta veniturile”

/ Acum 2 zile

Energocom: necesarul de energie electrică este acoperit integral pentru 19 august

/ Acum 2 zile

Energocom va furniza Termoelectrica aproape 1,9 milioane MWh de gaze în perioada rece

/ Acum 2 zile

Aeroportul Chișinău, printre cele mai dinamice aeroporturi medii din Europa în prima jumătate a anului

/ Acum 2 zile

Trei loturi de orez au fost nimicite după depistarea unor reziduuri peste limita admisă

/ Acum 3 zile

Prevederile din politica fiscală, analizate cu reprezentanții mediului de afaceri

/ Acum 3 zile

Premierul Vasile Tofan va desfășura o ședință în format extins cu fermierii, dedicată tranzitului cerealelor ucrainene pe calea ferată

/ Acum 3 zile

Euro și dolarul se ieftinesc

/ Acum 3 zile

Republica Moldova își aliniază infrastructura calității la standardele UE pentru a facilita accesul produselor pe piața europeană

/ Acum 3 zile

Ministrul Energiei solicită mobilizarea eforturilor pentru asigurarea condițiilor necesare începerii exploatării comerciale a Liniei Vulcănești–Chișinău

/ Acum 3 zile

Procedura de rezervare a capacității de transport al gazelor naturale în punctele de interconectare a fost simplificată

/ Acum 3 zile

Volumele necesare de electricitate pentru ziua de marți, rezervate integral de Energocom