ro

 

Economie
07 Iulie, 2026 / 23:05
/ 25 Ianuarie, 2021

În Moldova va fi aplicat un nou mecanism de calculare a plăților pentru emisiile și deversările de poluanți

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 25 ian. /MOLDPRES/. Ministerul Agriculturii, Dezvoltării Regionale și Mediului (MADRM) a elaborat un mecanism semi-automatizat de calculare a plăților pentru emisiile și deversările de poluanți. Scopul a fost de a oferi suport agenților economici ale căror activitate este generatoare de poluanți, prin simplificarea procesului de calculare a plăților respective, transmite MOLDPRES.

În cadrul unui ciclu de ateliere de informare, organizate în format online, pe parcursul săptămânii trecute, colaboratorii MADRM au explicat cum se aplică instrumentul de calculare a plăților pentru emisiile și deversările de poluanți.

„Potrivit Legii privind plata pentru poluarea mediului, subiecții plăților pentru emisiile și deversările de poluanți și depozitarea deșeurilor sunt obligați să calculeze de sine stătător plățile respective, să achite la bugetul de stat plățile corespunzătoare și să prezinte Serviciului Fiscal de Stat darea de seamă (Formularul EMPOLDEP19) până la data de 25 a lunii februarie a anului următor de gestiune, utilizând, în mod obligatoriu, metode automatizate de raportare electronică în condițiile stipulate în Codul Fiscal. Mecanismul semi-automatizat de calculare a plăților îi va ajuta pe agenții economici la depunerea rapoartelor și la calcularea plăților respective”, a explicat Dorin Andros, secretar de Stat la MADRM. 

La elaborarea noului mecanism s-a ținut cont şi de ultimele modificări operate în legislație, prin care au fost majorate normativele plăților respective cu 20%. Astfel, raportarea şi declararea plăților pentru poluare se va face aplicând normativele deja majorate.

foto: MADRM

 

 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

Energocom a procurat în luna iunie energie electrică la un preț de 131 euro/MWh

/ Acum 4 zile

DOC // Resursele economice ale unor persoane vizate de sancțiuni internaționale, blocate de FISC

/ Acum 4 zile

Moneda comemorativă „Vasile Vasilache - 100 de ani de la naștere”, lansată de BNM

/ Acum 4 zile

Peste 25,8 milioane de lei au fost direcționați în 2026 către organizații non-profit și entități religioase prin „Legea 2%”

/ Acum 4 zile

Euro se apreciază ușor, iar dolarul își menține valoarea

/ Acum 5 zile

Autostrada Unirii prinde contur: Contract semnat la București pentru tronsonul Iași – Ungheni, în cadrul vizitei lui Vladimir Bolea

/ Acum 5 zile

FOTO // R. Moldova și România extind cooperarea în infrastructura de transport. Acordul prevede construcția primilor 5 km de autostradă pe teritoriul țării

/ Acum 5 zile

Capacitățile de energie din surse regenerabile continuă să crească: instalațiile fotovoltaice sunt dominante

/ Acum 5 zile

Volumul tranzacțiilor pe bursa energiei electrice, în creștere continuă: cantitate dublă într-o singură zi

/ Acum 5 zile

Republica Moldova va schimba automat mai multe categorii de date financiare cu alte țări

/ Acum 5 zile

Vladimir Bolea, la București: va fi semnat acordul privind construcția podului peste Prut

/ Acum 5 zile

VIDEO // Circa 300 de companii vor participa la cea de-a doua ediție a Expoziției „Produs autohton”

/ Acum 5 zile

Acces facilitat la finanțare pentru antreprenori: 649 de afaceri au fost susținute prin Programul FCA

/ Acum 5 zile

DOC // Publicat în Monitorul Oficial. Republica Moldova aderă la două convenții internaționale în domeniul maritim