ro

 

Economie
03 Iunie, 2026 / 20:09
/ 25 Iulie, 2023

În perioada 11-14 august, serviciile fiscale electronice vor fi inaccesibile

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 25 iul. /MOLDPRES/. Serviciile fiscale electronice vor fi inaccesibile în perioada 11-14 august 2023, în legătură cu migrarea acestora pe platforma guvernamentală Mcloud, transmite MOLDPRES cu referire la Serviciul Fiscal de Stat (SFS).

„Pentru a oferi o mai bună funcționalitate pentru sistemele informaționale „Declarație electronică”, „e-Factura”, „Contul curent al contribuabilului” și „Colectarea informațiilor din surse indirecte”, acestea vor fi migrate pe platforma tehnologică guvernamentală comună (MCloud), care va permite creșterea securității informaționale și cel mai important lucru va permite livrarea de servicii de calitate pentru cetățeni și mediul de afaceri”, explică SFS.

Potrivit sursei citate, la data de 11 august, începând cu ora 17:00, va avea loc sistarea mecanismelor de autentificare în CPC, servicii.fisc.md, raportare.gov.md, precum și accesarea sistemelor informaționale „Declarație electronică”, „e-Factura”, „Contul curent al contribuabilului” și „Colectarea informațiilor din surse indirecte”. Procesul de migrare pe platforma tehnologică MCloud va dura până la data de 14 august, ora 16:00, timp în care sistemele informaționale nu vor fi disponibile pentru accesare.

Echipa Fiscului susţine că vor fi  depuse toate eforturile pentru a minimiza aceste inconveniente, precum și pentru a finaliza cât mai rapid aceste lucrări de îmbunătățire a sistemului.

Foto simbol


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Carburanții continuă să se ieftinească. Noile prețuri stabilite de ANRE pentru benzină și motorină

/ Acum 1 zi

Serviciul Vamal a încasat peste 863 de milioane de lei într-o săptămână

/ Acum 1 zi

Dorin Junghietu, la Baku Energy Week: „Energia verde înseamnă securitate și stabilitate pe termen lung”

/ Acum 1 zi

Serviciul Fiscal de Stat amintește: termenul de achitare a impozitului pe bunurile imobiliare expiră la 30 iunie

/ Acum 1 zi

Dolarul se ieftinește, iar euro își menține valoarea

/ Acum 4 zile

GALERIE FOTO // Cei mai buni antreprenori autohtoni au fost premiați la Gala Businessului Moldovenesc

/ Acum 4 zile

Republica Moldova și Suedia vor coopera pentru armonizarea legislației cu normele UE

/ Acum 4 zile

Bruxelles-ul și Chișinăul discută investițiile și integrarea economică europeană a Republicii Moldova

/ Acum 4 zile

Republica Moldova a găzduit conferința anuală a supraveghetorilor bancari din Europa Centrală și de Sud-Est

/ Acum 4 zile

Obligații vamale suplimentare de aproape 3,9 milioane de lei, identificate de Serviciul Vamal în urma controalelor ulterioare

/ Acum 4 zile

Excelența în afaceri, celebrată la Gala Businessului Moldovenesc 2026: premii pentru cei mai buni antreprenori autohtoni

/ Acum 5 zile

Exporturile de nuci ale Republicii Moldova depășesc 40 de milioane de dolari anual

/ Acum 5 zile

Un parc fotovoltaic de 30 MW cu baterii de stocare va fi construit la Vadul lui Vodă

/ Acum 5 zile

Carburanții se ieftinesc în Republica Moldova pe fondul scăderii cotațiilor petroliere internaționale