În perioada 27-28 mai, la Chișinău se va desfășura “Moldova Tourism Forum 2021”
Chişinău, 18 mai. /MOLDPRES/. Agenția de Investiții organizează în perioada 27-28 mai, la Chișinău, “Moldova Tourism Forum 2021”, transmite MOLDPRES.
Contactat de agenție, vicedirectorul Agenției de Investiții, Ion Iordachi, a declarat că Forumul Turistic 2021 va stabili strategia de reconectare a țării la circuitul turistic mondial, precum și inițiativele de relansare a turismului în conformitate cu noile cerințe de sănătate.
„Programul celor două zile de activitatea va scoate în prim plan studii de caz din experiența internațională, bunele practici în domeniu și inițiativele regionale de succes, care pot servi drept modele de adaptabilitate, inclusiv pentru țara noastră”, a spus Iordachi.
Oficialul a adăugat că la eveniment vor participa on-line invitați de onoare din industria turismului, precum Secretarul General al UNWTO, Zurab Pololikashvili, dar și reprezentantul Biroului comisarului UE pentru transport și turism de la Comisia Europeană, Răzvan Marc.
Evenimentul va culmina cu premierea ambasadorilor turismului național, noii veniți în industria turismului autohton, dar și pe cei care au reușit să transforme provocările crizei turismului în noi oportunități de dezvoltare.
Potrivit Biroului Național de Statistică, anul trecut, doar 124 de mii de moldoveni au apelat la agențiile de turism pentru un sejur înafara țării, cifra fiind cu peste 70 la sută mai mică comparativ cu anul 2019, când peste 360 de mii de conaționali au mers în vacanță în străinătate.
foto: euneighbours.eu
Reguli noi pentru acordarea creditelor de consum: limite clare pentru costurile suportate de consumatori și plafoane exprese pentru penalități
Curs valutar anunțat de BNM: dolarul se apreciază ușor, iar euro își menține valoarea
BNM discută cu FMI și Banca Mondială despre stabilitatea economică și planuri de dezvoltare
VIDEO // Guvernul a transmis terenul necesar pentru continuarea lucrărilor la podul peste Prut de la Ungheni, care unește Republica Moldova și România
Controale sporite la frontieră pentru produsele de origine animală importate, aprobate de Guvern
Japonia sprijină Republica Moldova în dotarea CFM cu echipamente moderne și vehicule de întreținere
Republica Moldova se desprinde de normele aeronautice ale CSI pentru a accelera integrarea în spațiul aerian european
Guvernatoarea BNM, la Washington: „Contăm pe sprijinul FMI pentru a consolida un sector financiar rezilient, capabil să atragă investiții și să sprijine dezvoltarea economică”
Un nou serviciu disponibil prin EVO: autorizația de mediu pentru gestionarea deșeurilor este accesibilă în format digital
Stocurile de benzină și motorină, în creștere. 33 de mii de tone de carburanți, importate în ultimele zile
Încasări mai mari din impozitul pentru chirii: 28 de milioane de lei acumulate la buget timp de trei luni
O nouă scădere a prețurilor la carburanți: motorina se ieftinește cu aproape un leu
FOTO // Echipele de intervenție pentru reparația drumurilor naționale, mobilizate în mai multe raioane ale țării
Program de finanțare europeană pentru sectorul agroalimentar, deschis până la sfârșitul lunii aprilie
Experții Centrului de Medicină Legală au prelevat probe biologice de la minora din Râșcani. Analizele de laborator, în proces de investigare
Ministrul Energiei, Dorin Junghietu: „Toți consumatorii afectați de deconectările electrice au fost realimentați cu energie prin circuite alternative”
Institutul Mamei și Copilului, despre starea minorei din Râșcani: „Este conștientă, în stare satisfăcătoare și cooperează cu echipa medicală”
Mai multe localități din Nisporeni, Fălești, Hâncești și Ungheni, deconectate de la energia electrică. Ministrul Dorin Junghietu anunță conectarea liniei de 110kV, în regim insularizat
Poliția semnalează imixtiuni în investigarea dispariției adolescentei din Râșcani: „Cazul a ajuns de rezonanță publică fiind bazat pe date eronate”
Moldova își consolidează parteneriatele economice și de securitate la Forumul Diplomatic de la Antalya
Ministra Natalia Plugaru, cu referire la minora dispărută din Râșcani: „Specialiștii din domeniul social vor monitoriza starea copilului pentru a oferi asistență psihologică și suport specializat”
Ministerul Sănătății: „Investigațiile medicale au depistat prezența Tramadolului în probele biologice colectate de la minora din raionul Râșcani”
IGP oferă noi detalii în cazul adolescentei dispărute din Râșcani: „Minora și-a petrecut întreaga zi în compania prietenului său”
MMPS investighează cazul minorei dispărute din Râșcani. Ministra Natalia Plugaru: „Este o familie care era în vizorul asistenței sociale de mai mult timp”
Caz tragic la Dondușeni. Un minor de 15 ani a decedat în urma unei altercații cu un adolescent
Adolescenta din raionul Telenești, găsită de polițiști. IGP: „Este în afara oricărui pericol”
Cazul dispariției minorei din Râșcani. IGP anunță că medicul-legist nu a depistat urme de violență și nici leziuni cu caracter sexual
De Paștele Blajinilor, circa 400 de pompieri și salvatori vor fi la datorie pentru a interveni în situații de risc
Un târg al locurilor de muncă va fi organizat în capitală. Șefa ANOFM, Raisa Dogaru: „O platformă în care angajatorii și angajații au posibilitatea să comunice”
În Republica Moldova este marcată Ziua comemorării victimelor foametei organizate din anii 1946 – 1947