ro

 

Economie
29 Iunie, 2026 / 20:17
/ 20 Noiembrie, 2020

În R. Moldova vor putea fi instituite pensii facultative

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 20 nov. /MOLDPRES/. Deputații au aprobat astăzi în lectura a doua proiectul de Lege privind fondurile de pensii facultative. Pentru acest document și-au data votul 88 de legislatori, comunică MOLDPRES.

Documentul stabilește cadrul legal privind constituirea și funcționarea fondurilor de pensii facultative pe baza economiilor capitalizate individuale, cerințele față de organizarea, licențierea și activitățile desfășurate de administratori, normele privind depozitarii fondurilor de pensii facultative, precum și competențele de supraveghere a acestor entități.

Noua lege va substitui Legea cu privire la fondurile nestatale de pensii, adoptată în 1999 și care nu este funcțională.

foto: joblist.md


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Republica Moldova își consolidează securitatea energetică: Parlamentul aprobă crearea stocurilor de urgență de produse petroliere

/ Acum 3 zile

Președinta Maia Sandu: „Guvernul nu trebuie să se grăbească cu reforma fiscală. Proiectul trebuie revizuit înainte de aprobare”

/ Acum 3 zile

Carburanții se ieftinesc: prețuri mai mici cu 10 lei la motorină și 4 lei la benzină comparativ cu maximele atinse după declanșarea crizei din Orientul Mijlociu

/ Acum 3 zile

Circa 50 de companii autohtone vor participa la Expoziția „Republica Moldova prezintă”, organizată la Brașov

/ Acum 3 zile

Dolarul se ieftinește ușor, iar euro își menține valoarea

/ Acum 4 zile

DOC // Ministerul Energiei a publicat memorandumul pentru construcția unei centrale electrice pe gaze de circa 100 MW

/ Acum 4 zile

Prețurile la carburanți continuă să scadă. Motorina coboară sub pragul de 25 de lei

/ Acum 4 zile

Investițiile unui operator aerian, respinse de autorități după verificări privind securitatea statului

/ Acum 4 zile

FOTO // Ministrul Dorin Junghietu: „Testările și energizarea Liniei Electrice Vulcănești - Chișinău urmează să înceapă la sfârșitul lunii curente”

/ Acum 4 zile

DOC // Noi facilități pentru investițiile în energie regenerabilă și stocarea electricității

/ Acum 4 zile

Dolarul se apreciază, iar cotația euro scade ușor

/ Acum 4 zile

Moldova accelerează integrarea în rețeaua europeană de transport. O Declarație de intenție pentru modernizarea coridoarelor rutiere strategice și reformarea sectorului drumurilor a fost semnată la Bruxelles

/ Acum 5 zile

Republica Moldova va putea dezvolta mai rapid interconectările energetice cu UE: proiect aprobat de Guvern

/ Acum 5 zile

Premierul Alexandru Munteanu, în discuții cu reprezentanți ai BERD: „Viitorul economiei Republicii Moldova se construiește prin reforme, investiții și încrederea partenerilor”