ro

 

Economie
25 Iulie, 2026 / 13:47
/ 15 Februarie, 2023

În sudul țării au fost depistate patru cazuri de pestă porcină

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 15 feb. /MOLDPRES/. Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor (ANSA) a anunţat astăzi despre identificarea a patru cazuri de pestă porcină africană înregistrate pe teritoriul Republicii Moldova, transmite MOLDPRES.

Potrivit instituţiei, în perioada 7-14 februarie 2023, Centrul Republican de Diagnostic Veterinar, prin încercările de laborator, a confirmat prezența virusului pestei porcine africane (PPA) în probele recoltate de la porcii domestici din patru gospodării non-profesionale din satele Tomai (3) și Covurlui (1), raionul Leova. „Imediat ce Subdiviziunea teritorială pentru siguranța alimentelor Cantemir (cu raza de acoperire Leova) a fost notificată despre rezultatul testărilor de laborator, aceasta a demarat acțiunile stabilite pentru combaterea și eradicarea focarului”, indică ANSA.

Agenția solicită proprietarilor de porcine să informeze urgent în cazul îmbolnăvirii, pierii animalelor sau a depistării cadavrelor de mistreți și totodată să nu utilizeze în hrana acestora cereale proaspăt recoltate, resturi culinare, care de asemenea pot determina îmbolnăvirea porcilor cu virusul pestei porcine africane și să respecte cu strictețe cerințele minime de biosecuritate. „Solicităm cetățenilor să nu procure produse alimentare din locuri neautorizate, precum și produse alimentare din carne de porc din țările vecine.  Acestea vor fi confiscate și distruse, din motivul riscului pe care îl reprezintă”, a atenţionat sursa citată.

În cazul morții și nimicirii porcilor din cauza PPA, despăgubiri vor primi doar proprietarii a căror animale au fost identificate și înregistrate, în conformitate cu legislaţia sanitar-veterinară. Agenția este dispusă să acorde persoanelor care au notificat despre depistarea unor cadavre de mistreți și locul amplasării acestora recompense în mărime de 50 euro pentru fiecare cadavru notificat.

Focarele de PPA sunt disponibile pe Harta Focarelor Active de Boli ale Animalelor Oficial Notificabile https://ansa.maps.arcgis.com/.../interactiv.../index.html...

Foto: ANSA


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

VIDEO // Linia Electrică Aeriană de 400 kV Vulcănești–Chișinău a fost energizată integral

/ Acum 2 zile

Leul se apreciază față de euro și dolar

/ Acum 2 zile

VIDEO // Industria accelerează: creștere de 7,2 la sută în primele cinci luni ale anului curent

/ Acum 2 zile

Drumurile naționale vor fi evaluate periodic, pentru a crește siguranța rutieră

/ Acum 2 zile

Proiectele mari de infrastructură și investiții capitale vor fi accelerate

/ Acum 2 zile

VIDEO // Premierul Vasile Tofan solicită elaborarea unui pachet de măsuri pentru reducerea controalelor excesive asupra antreprenorilor

/ Acum 2 zile

Noul ministru al Agriculturii a fost prezentat colectivului. Premierul Vasile Tofan cere continuarea reformelor în sector

/ Acum 2 zile

ANRE propune un tarif mai mic la gaz decât cel solicitat de furnizor: proiectul a fost prezentat spre consultări publice

/ Acum 2 zile

Conceptul noii politici fiscale va fi prezentat până la 6 august

/ Acum 3 zile

„Trebuie să găsim un echilibru între necesitățile bugetului și dezvoltarea economică”. Victoria Belous, despre prioritățile în fruntea Ministerului Finanțelor

/ Acum 3 zile

Noul ministru al Agriculturii prezintă prioritățile mandatului său

/ Acum 3 zile

Euro se ieftinește, iar dolarul se apreciază ușor

/ Acum 3 zile

Premierul desemnat propune o nouă viziune pentru valorificarea bunurilor aflate în proprietatea statului: „Un bun public care stă în ruină timp de 30 de ani este un abuz împotriva poporului”

/ Acum 3 zile

VIDEO // Autoritățile vor elabora un nou concept al politicii fiscale. Vasile Tofan: „Vom propune o reformă care va plasa accentele unde este necesar”