ro

 

Economie
14 Ianuarie, 2026 / 20:03
/ 02 Iunie, 2021

Încasările Serviciului Vamal au crescut cu 25 la sută

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 2 iun. /MOLDPRES/. Încasările Serviciului Vamal în primele 5 luni ale anului 2021 se ridică la peste 10,2 miliarde de lei, în creștere cu 25% față de perioada similară a anului trecut, comunică MOLDPRES.

Cifra încasărilor este în creștere cu 21% comparativ și cu anul 2019. Totodată, în luna mai a anului curent, Serviciul Vamal a colectat la bugetul de stat peste 2,1 miliarde de lei, cu cca 45% mai mult față de luna similară a anului 2020. 

Pe parcursul lunii trecute au fost perfectate 43 942 de declarații vamale, iar fluxul mijloacelor de transport a constituit 204 923 de traversări. Cele mai tranzitate posturi vamale au fost Leușeni și Sculeni, cu 65 542 și  respectiv, 37 468 de traversări.

De asemenea, în perioada vizată au fost constatate 737 de încălcări ale legislației vamale, fiind întocmite 322 de procese-verbale cu privire la contravenție și aplicate amenzi în sumă de peste un milion de lei.

foto: Serviciul Vamal


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Cetățenii pot investi în valori mobiliare de stat: a fost lansată o nouă perioadă de subscriere pe platforma eVMS.md

/ Acum 2 zile

VIDEO // Beneficii pentru freelanceri, după intrarea în vigoare a noii legi: muncă legală, simplă și cu taxe mici

/ Acum 2 zile

Antreprenorii începători pot beneficia de instruiri gratuite, printr-un program gestionat de Ministerul Finanțelor

/ Acum 2 zile

Cetățenii ar putea achita mai puțin pentru gaz. Dorin Junghietu: „Există oportunitatea de a micșora tariful”

/ Acum 2 zile

Infrastructura rutieră modernizată în alte 42 de localități, prin Programul „Europa este aproape”. Vladimir Bolea: „Fiecare leu trebuie să fie folosit corect”

/ Acum 2 zile

VIDEO // ANSA oferă detalii în cazul depistării substanței interzise metronidazol

/ Acum 2 zile

Sectorul IT a generat peste un sfert din totalul exporturilor de servicii, cu o valoare de peste 600 milioane de dolari

/ Acum 2 zile

Rata anuală a inflației continuă tendința de scădere: în decembrie a fost înregistrată cea mai mică valoare din 2025

/ Acum 2 zile

Întreprinderile mici și mijlocii pot accesa credite investiționale de până la 5 milioane de lei prin programul „FACEM Impact”

/ Acum 2 zile

Circa 400 de milioane de lei, încasate de Serviciul Vamal în ultima săptămână

/ Acum 2 zile

Euro și dolarul se apreciază la început de săptămână

/ Acum 2 zile

Ninsori în nordul țării: drumarii intervin pentru menținerea siguranței rutiere

/ Acum 3 zile

Zăpada – aliat sau risc pentru agricultură? Analiza fitosanitară avertizează asupra pericolelor ascunse ale începutului de an

/ Acum 3 zile

VIDEO // Programul „Facilitatea de Creditare în Agricultură” sprijină 288 de afaceri agricole și stimulează investițiile în sector