ro

 

Economie
25 Iulie, 2026 / 09:01
/ 21 Aprilie, 2021

Institutul de Cercetări Economice a prezentat tendințele în economia țării pentru 2021

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 21 apr. /MOLDPRES/. Institutul Național de Cercetări Economice (INCE) a lansat astăzi un nou număr al publicației trimestriale „Tendințe în economia Moldovei”. În cadrul evenimentului au fost prezentate rezultatele ce au marcat activitatea social-economică a țării, cu o analiză a anului 2020, precum şi prognozele privind evoluția economiei naţionale pentru anul 2021, transmite MOLDPRES.

Potrivit lui Alexandru Stratan, directorul INCE, în 2020, Republica Moldova ca și celelalte state din regiune a înregistrat un declin economic, al treilea la număr pe parcursul deceniului precedent (2012, 2015). „Criza a fost generată nu doar de efectele interne ale pandemiei COVID-19, ci și de un an agricol extrem de nefavorabil, precum și de transmisia crizei din principalele țări, parteneri economici ale Republicii Moldova, în principal prin contractarea semnificativă a ISD, a cererii externe pentru bunurile și serviciile exportate de Moldova și a remitențelor”, a estimat Stratan.

Sursa citată a specificat că această criză s-a produs în contextul în care economia națională conturează pe parcursul ultimilor zece ani o tendință generală de temperare a creșterii economice, manifestând o serie de vulnerabilități la diverse șocuri interne și externe. "De asemenea, este vorba şi de acutizarea unor constrângeri critice creșterii productivității totale a factorilor și aici ne referim mai cu seamă la calitatea instituțiilor, instabilitatea și calitatea implementării politicilor, disponibilitatea și calitatea infrastructurilor necesare – transport, dezvoltare digitală etc.", a subliniat directorul INCE.

Luând în considerare situația socio-economică creată în prezent, Institutul Național de Cercetări Economice a efectuat calculele de prognoză a principalilor indicatori macroeconomici pe anul 2021. „Cu toate că continuăm să fim în starea de urgență, cauzată de pandemia COVID-19, prognoza pentru 2021 prezintă ritmuri pozitive, determinate atât de baza joasă a anului 2020, cât și de slăbirea măsurilor de restricționare în contextul pandemiei COVID-19 în comparație cu perioada martie-aprilie 2020”, a relevat Alexandru Stratan. 

foto: ceccarbusinessmagazine.ro


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Leul se apreciază față de euro și dolar

/ Acum 2 zile

VIDEO // Industria accelerează: creștere de 7,2 la sută în primele cinci luni ale anului curent

/ Acum 2 zile

Drumurile naționale vor fi evaluate periodic, pentru a crește siguranța rutieră

/ Acum 2 zile

Proiectele mari de infrastructură și investiții capitale vor fi accelerate

/ Acum 2 zile

VIDEO // Premierul Vasile Tofan solicită elaborarea unui pachet de măsuri pentru reducerea controalelor excesive asupra antreprenorilor

/ Acum 2 zile

Noul ministru al Agriculturii a fost prezentat colectivului. Premierul Vasile Tofan cere continuarea reformelor în sector

/ Acum 2 zile

ANRE propune un tarif mai mic la gaz decât cel solicitat de furnizor: proiectul a fost prezentat spre consultări publice

/ Acum 2 zile

Conceptul noii politici fiscale va fi prezentat până la 6 august

/ Acum 2 zile

„Trebuie să găsim un echilibru între necesitățile bugetului și dezvoltarea economică”. Victoria Belous, despre prioritățile în fruntea Ministerului Finanțelor

/ Acum 2 zile

Noul ministru al Agriculturii prezintă prioritățile mandatului său

/ Acum 3 zile

Euro se ieftinește, iar dolarul se apreciază ușor

/ Acum 3 zile

Premierul desemnat propune o nouă viziune pentru valorificarea bunurilor aflate în proprietatea statului: „Un bun public care stă în ruină timp de 30 de ani este un abuz împotriva poporului”

/ Acum 3 zile

VIDEO // Autoritățile vor elabora un nou concept al politicii fiscale. Vasile Tofan: „Vom propune o reformă care va plasa accentele unde este necesar”

/ Acum 3 zile

Energocom: prețul gazelor naturale tranzacționate pe bursa europeană continuă să crească