ro

 

Economie
25 August, 2026 / 18:29
/ 24 August, 2022

Institutul „Selecția” va obține o recoltă dublă sau triplă de porumb în raport cu media pe țară

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 24 aug. /MOLDPRES/. Institutul de Cercetări pentru Culturile de Câmp (ICCC)  „Selecția” estimează că va obține, în acest an, o recoltă dublă sau triplă la porumb în raport cu media pe țară, conform unui comunicat de ieri al instituţiei, transmite MOLDPRES.

Potrivit comunității științifice, vor fi strânse până la 5-6 tone/ha de porumb de pe terenuri fără irigare, pe fondul condițiilor climaterice nefavorabile. Rezultatele se datorează, în primul rând, asolamentului - componenței culturilor în asolament, premergătorului, precum și aplicării îngrășămintelor organice.

„Totodată, în experiența de câmp de lungă durată axată pe agricultura ecologică, unde nu au fost aplicate îngrășăminte minerale și preparate chimice pentru combaterea bolilor, dăunătorilor și buruienilor, dar nici arătură cu plug cu cormană, starea porumbului este considerabil mai bună. În același timp, s-a constatat că, acolo unde au fost administrate îngrășăminte minerale, acestea au avut un efect negativ, deoarece au contribuit la creșterea masei aeriene, care în condițiile lipsei de umiditate nu și-a putut satisface necesitățile de apă și, în consecință, plantele s-au ofilit”, indică Institutul „Selecția”.

Potrivit sursei citate, unul din factorii care au afectat în acest an productivitatea culturilor agricole, în afară de secetă, au fost temperaturile excesive, ce au cauzat plantelor un stres fiziologic și care ar fi dus la diminuarea recoltei chiar și dacă ar fi existat umiditate.

În general, roada de porumb obținută în acest an la ICCC „Selecția” este mai mică de aproximativ două ori față de anii obișnuiți. Recomandările tehnologice ale specialiștilor ICCC „Selecția” în condițiile schimbărilor climatice țin de respectarea asolamentului, aplicarea îngrășămintelor organice, includerea ierburilor perene în asolament, folosirea îngrășămintelor verzi, precum și limitarea aratului cu plug cu cormană.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Șase ani de închisoare pentru un tânăr implicat într-o escrocherie de aproape 500.000 de lei

/ Acum 1 zi

FOTO // Cea de-a XI-a ediție a Festivalului Național al Strugurelui, desfășurată la Cimișlia: un strugure gigant de circa 4 kilograme a devenit atracția evenimentului

/ Acum 1 zi

Serviciul Vamal a încasat peste 915 milioane de lei în ultima săptămână

/ Acum 1 zi

Euro și dolarul se apreciază la început de săptămână

/ Acum 2 zile

FOTO // Femeile din agricultura Moldovei preiau lecții din experiența fermierilor cehi

/ Acum 2 zile

Startup-urile și inovatorii pot obține până la 40 de mii de dolari pentru soluții energetice noi

/ Acum 2 zile

FOTO // Premierul Vasile Tofan promovează Moldova la Istanbul ca destinație pentru investiții: „Moldova este deschisă pentru afaceri”

/ Acum 3 zile

Zeci de milioane de lei ajung suplimentar la buget după verificările Serviciului Vamal

/ Acum 3 zile

Nucicultorii din Moldova, invitaţi să înveţe din experiența plantațiilor moderne din Spania și Portugalia

/ Acum 3 zile

VIDEO // Banca Germană de Dezvoltare constată progresul investiţiei în una dintre cele mai importante magistrale de apă din Moldova, aflată în stadiu de finalizare

/ Acum 3 zile

Organizația Internațională a Muncii sprijină consolidarea patronatului din Moldova

/ Acum 3 zile

Ministerul Agriculturii anunţă noi măsuri de sprijin pentru fermieri, prin Programul Strategic 2026–2030

/ Acum 3 zile

Uniunea Europeană oferă granturi de până la 15 mii de dolari pentru sprijinirea fermierilor din Moldova

/ Acum 3 zile

ANTA atenţionează transportatorii moldoveni care merg în Azerbaidjan că trebuie să achite taxe rutiere