ro

 

Economie
30 Martie, 2026 / 18:18
/ 27 Octombrie, 2021

Întreprinderi europene vor putea participa la achizițiile publice din R. Moldova pentru proiecte de mediu

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 27 oct. /MOLDPRES/. Întreprinderile Mici și Mijlocii (IMM) din Uniunea Europeană cu activitate în sectorul economiei circulare vor fi susținute să ia parte la achizițiile publice din Republica Moldova, pentru proiectele de mediu ce necesită soluții inovatoare. Pentru aceasta, ieri, la Chișinău, a fost lansat proiectul “Susținerea IMM-urilor sectorului economiei circulare din UE pentru participarea la sistemul achizițiilor publice din țările Parteneriatului Estic – P2GreenEST”, implementat de Camera de Comerț și Industrie (CCI), transmite MOLDPRES.

Obiectivul proiectului este de a asigura și a îmbunătăți accesul companiilor europene inovatoare active în sectorul managementului apei, gestionării deșeurilor, eficienței energetice la procesul de achiziții publice din țara noastră prin încurajarea unor parteneriate durabile între IMM-uri, prin oferirea consultanței și prin susținerea companiilor din domeniul economiei circulare din Moldova și Ucraina.

„Pe domeniile managementului apei și gestionării deșeurilor, economia circulară înseamnă reutilizarea apei în procesele de producție, valorificarea deșeurilor și întoarcerea în circuit. Astfel, din anul viitor începem construcția infrastructurii primare pentru a crea logistica necesară colectării, transportării și sortării deșeurilor la nivel național, conform celor opt regiuni de management al deșeurilor, iar din partea agenților economici privați este necesar dezvoltarea pieței de reciclare. Avem speranța că proiectul P2GreenEST va consolida capacitățile agenților economici, îi va ajuta să progreseze în activitate prin implementarea modelului de economie circulară”, a declarat la eveniment ministrul Mediului, Iuliana Cantaragiu.

La conferință a fost făcută o prezentare introductivă a cadrului achizițiilor publice în domeniul economiei circulare în Republica Moldova, a proiectului P2GreenEST, inclusiv, a programelor și proiectelor de mediu ce necesită aplicarea soluțiilor inovatoare din partea sectorului privat.

Proiectul „Susținerea IMM-urilor sectorului economiei circulare din UE pentru participarea la sistemul achizițiilor publice din țările Parteneriatului Estic - P2GreenEST” este parte componentă a programului Uniunii Europene COSME (COS-PROUT-2020-2-03 „Susținerea întreprinderilor Europene pentru participare la achizițiile publice în țările din exteriorul UE”). El este implementat de către CCI a RM în comun cu parteneri din Armenia, Franța, România, Spania și Ucraina, în perioada 1 iulie 2021-31 decembrie 2023.


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Ora Pământului // Ministrul Dorin Junghietu: „Fiecare kilowatt economisit înseamnă mai puțină presiune asupra sistemului și un impact mai mic asupra mediului”

/ Acum 2 zile

Energocom: Consumul de energie electrică pentru sâmbătă este acoperit integral

/ Acum 3 zile

Consumul de energie electrică a scăzut joi cu 3%. Ministrul Energiei, Dorin Junghietu: „Este un rezultat important al eforturilor tuturor consumatorilor din țară”

/ Acum 3 zile

VIDEO // Ministrul Energiei, Dorin Junghietu: „Solidaritatea partenerilor europeni ne ajută să depășim crizele energetice”

/ Acum 3 zile

Stadiul proiectelor de apă și sanitaţie, analizat de Ministerul Infrastructurii și Banca Mondială

/ Acum 3 zile

Republica Moldova evită și astăzi deconectările de energie electrică prin mecanisme de urgență și cooperare regională

/ Acum 3 zile

FOTO // CFM pune în funcțiune trei noi estacade feroviare în Căușeni, Drochia și Cimișlia

/ Acum 3 zile

FOTO // Două sectoare de drum regional din raionul Telenești, recepționate după lucrări de reparație capitală

/ Acum 3 zile

FOTO // Peste 40 de sectoare de drum, supuse lucrărilor de întreținere în ultimele zile

/ Acum 3 zile

O fermă modernă de ovine se dezvoltă la Bumbăta, Ungheni, cu sprijinul Proiectului AGGRI

/ Acum 3 zile

Fermieri din 14 raioane vor beneficia de granturi pentru irigare

/ Acum 3 zile

FOTO // Lucrări agrotehnice de primăvară la Colegiul Tehnic Agricol Svetlîi, în cadrul proiectului „Livada Moldovei”

/ Acum 3 zile

SFS: Specialiștii IT, care colaborează cu firme străine, trebuie să își declare veniturile până la 30 aprilie

/ Acum 3 zile

Peste 2200 de tone de benzină și motorină au fost importate joi în Republica Moldova