ro

 

Economie
14 Mai, 2026 / 12:52
/ 23 Martie, 2021

La Chişinău au început negocierile pe marginea proiectului Acordului de Comerț Liber cu statele EFTA

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 23 mar. /MOLDPRES/. Prima rundă de negocieri pe marginea proiectului Acordului de Comerț Liber dintre Republica Moldova și statele membre ale Asociației Europene de Liber Schimb (EFTA) se desfășoară în perioada 23-25 martie curent, în format de videoconferință. Echipa de negociatori a Republicii Moldova este condusă de Iuliana Drăgălin, secretar de stat la Ministerul Economiei și Infrastructurii (MEI), transmite MOLDPRES.

În cadrul primei runde, discuțiile se vor axa pe prevederile legale și instituționale, comerțul cu bunuri și servicii, facilitarea comerțului și cooperarea vamală, regulile de origine, barierele tehnice în calea comerțului, drepturile de proprietate intelectuală, dezvoltarea durabilă, precum și îmbunătățirea condițiilor de cooperare în sectorul privat.

„Importanța acestui Acord reprezintă un pas imperativ pentru dinamizarea cooperării bilaterale între țările noastre. O cooperare eficientă, bazată pe continuarea și dezvoltarea cooperării reciproc avantajoase este în mod clar un interes pe termen lung al tuturor părților”, a declarat  Iuliana Drăgălin.

Semnarea Acordului de Comerț Liber dintre Republica Moldova și statele EFTA va contribui la fortificarea relațiilor comercial-economice între părți, va facilita accesul la noi piețe și va atrage investiții în principalele sectoare de activitate ale Republicii Moldova.

foto: MEI

 

 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Volumul de gaze naturale consumate în luna aprilie, în scădere

/ Acum 1 zi

FOTO // Tehnologia revoluționează agricultura: dronele devin instrumente esențiale în cercetarea agricolă

/ Acum 1 zi

Vernisajul Vinului de Primăvară. Producătorii din Republica Moldova se vor reuni, pe 15 mai, la degustarea vinurilor noi

/ Acum 1 zi

SUA vor oferi Republicii Moldova 8 milioane de dolari pentru consolidarea securității cibernetice

/ Acum 2 zile

ANRE introduce reguli noi pentru selectarea furnizorilor de energie electrică

/ Acum 2 zile

Leul se apreciază față de euro și dolar

/ Acum 2 zile

Circa 1,6 miliarde de lei, acumulate de Fisc la buget săptămâna trecută

/ Acum 2 zile

Antreprenoare din comunitățile aflate în arealul ariilor protejate ale Moldovei, instruite să dezvolte afaceri sustenabile

/ Acum 2 zile

AIPA a autorizat primele plăți pentru acțiunile prevăzute în Planul de creștere al Republicii Moldova

/ Acum 2 zile

Peste 13 mii de tone de benzină și motorină, importate în ultima săptămână în Republica Moldova

/ Acum 2 zile

Ministrul Dorin Junghietu: „Dezvoltarea capacităților de stocare a energiei este o prioritate strategică pentru Republica Moldova”

/ Acum 2 zile

Lucrări de reconstrucție a terminalului de pasageri al Aeroportului Internațional „Eugen Doga” – Chișinău. Procedura de licitație a fost relansată

/ Acum 3 zile

Săptămâna începe cu ieftinirea carburanților: motorina coboară sub pragul de 30 de lei

/ Acum 3 zile

Serviciul Vamal a colectat un miliard de lei în ultima săptămână