ro

 

Economie
07 August, 2026 / 18:29
/ 31 Martie, 2022

Legislativul a numit un nou director la ANRE

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 31 mar. /MOLDPRES/. Alexei Taran a fost numit astăzi de Legislativ în funcția de director al Consiliului de administrare al Agenției Naționale de Reglementare în Energetică /ANRE/ pentru un mandat de șase ani, comunică MOLDPRES.

Pentru candidatura acestuia au votat 59 de deputați.

Alexei Taran și-a făcut studiile de licență și masterat la Academia de Studii Economice din București. Potrivit CV-ul său, el a activat în companii private din domeniul industriei petroliere.

Candidatura lui Alexei Taran a fost propusă plenului Parlamentului după desfășurarea concursului de către Comisia economie, buget și finanțe.

ANRE este condusă de un Consiliu de administrare, organ colegial format din cinci directori, care exercită funcții de demnitate publică.

Foto: Parlament


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Impozitul pe venit pentru bănci și instituții financiare va crește

/ Acum 1 zi

Noi reguli privind TVA la energie și gaze, cu facilități direcționate către consumatorii vulnerabili

/ Acum 1 zi

Guvernul va majora până la 40 000 de lei scutirea personală pentru angajați. Vasile Tofan: „Aproape 800 de milioane de lei îi lăsăm oamenilor”

/ Acum 1 zi

Noul concept al politicii fiscale pentru 2027, prezentat de premierul Vasile Tofan: „Taxăm mai puțin munca, stimulăm investițiile, taxăm viciile și echilibrăm taxarea consumului”

/ Acum 1 zi

Recolta de mere din Republica Moldova ar putea crește cu 17,5% în acest an, în timp ce producția din UE este estimată în scădere

/ Acum 1 zi

VIDEO // Premierul Vasile Tofan a prezentat principalele prevederi ale politicii fiscale pentru anul 2027

/ Acum 1 zi

BNM a majorat rata de bază la principalele operațiuni de politică monetară

/ Acum 1 zi

Benzina și motorina își continuă ieftinirea. Noile prețuri afișate de ANRE

/ Acum 1 zi

Circulația pe drumurile naționale a vehiculelor de mare tonaj este restricționată pe timp de caniculă

/ Acum 1 zi

VIDEO // Transformarea digitală trebuie să se vadă în viața de zi cu zi a oamenilor și în modul în care funcționează economia: premierul Vasile Tofan, în vizită la AGE

/ Acum 1 zi

Euro și dolarul se ieftinesc

/ Acum 1 zi

Criza carburanților: Vasile Tofan anunță că România va sprijini Republica Moldova

/ Acum 1 zi

VIDEO // Premierul Vasile Tofan anunță o amplă reformă fiscală: taxe mai mici pe muncă, impozite mai mari pentru bănci, tutun și jocurile de noroc

/ Acum 2 zile

Subvenții de peste 56 de milioane de lei, autorizate pentru agricultori și proiecte de dezvoltare rurală în luna iulie