ro

 

Economie
17 Aprilie, 2026 / 02:44
/ 17 Septembrie, 2020

Memorandumul cu UE privind asistența macrofinanciară va fi publicat în Monitorul Oficial

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 17 sep. /MOLDPRES/. Decretul privind promulgarea și legea pentru ratificarea Memorandumului de Înțelegere dintre Republica Moldova și Uniunea Europeană privind asistența macrofinanciară pentru Republica Moldova, vor fi publicate în numărul de mâine al Monitorului Oficial, comunică MOLDPRES.

Obiectivul asistenței macrofinanciare de 100 milioane de euro este de a atenua nevoile bugetare ale țării noastre și de a o ajuta să abordeze vulnerabilitățile externe și financiare actuale.

Memorandumul conține șase condiționalități pe domenii precum: climatul de afaceri, buna guvernare, lupta împotriva corupției și gestionarea finanțelor publice. Ca urmare a realizării condiționalităților incluse în memorandum, Republica Moldova va debursa resurse financiare în două tranșe. Durata acordării împrumutului este de maxim 12 luni, urmând a fi debursată în perioada 2020 – 2021.

Debursarea primei tranșe este necondiționată, în timp ce tranșa a doua va depinde de progresele înregistrate în implementarea prevederilor memorandumului. Împrumutul va fi acordat pentru maxim 15 ani, iar rata dobânzii va depinde de costul la care se va împrumuta Comisia Europeană pe piața financiară internațională.

Memorandumul de Înțelegere dintre R. Moldova și UE privind asistența macrofinanciară pentru Republica Moldova în valoare de până la 100 milioane de euro a fost semnat la Chișinău, pe data de 21 iulie 2020 și la Bruxelles, pe data de 23 iulie 2020.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Catalogul oficial al soiurilor de plante pentru 2026, lansat de ANSA

/ Acum 1 zi

Dolarul se ieftinește, iar euro se apreciază ușor

/ Acum 2 zile

Anca Dragu și Andrian Gavriliță, discuții la Washington cu șefa misiunii FMI pentru Moldova: „Noul program cu FMI va juca un rol determinant în întărirea stabilității macroeconomice”

/ Acum 2 zile

Impozite de peste 3,5 milioane de lei, calculate pentru antreprenorii independenți într-o singură lună

/ Acum 2 zile

Exporturile de mărfuri, în creștere cu 11 la sută în primele două luni din anul curent

/ Acum 2 zile

Circa 1,2 miliarde de lei, acumulate de Fisc la buget timp de o săptămână

/ Acum 2 zile

FOTO // Călătorii pot ajunge de la Gara Chișinău la Aeroport în doar 15 minute. Noul transfer feroviar testat cu succes

/ Acum 2 zile

VIDEO // AIPA intră într-un proces de reorganizare, pentru gestionarea fondurilor europene destinate agriculturii

/ Acum 2 zile

Volumul de gaze naturale consumate în luna martie, în scădere

/ Acum 2 zile

VIDEO // Ministerul Agriculturii simplifică procedurile de plată pentru a sprijini fermierii în campania agricolă de primăvară

/ Acum 2 zile

Gara Auto Nord revine în proporție de 85% în proprietatea statului: decizia Consiliului pentru examinarea investițiilor de importanță strategică

/ Acum 2 zile

O delegație din Republica Moldova participă la reuniunile de primăvară ale Băncii Mondiale și FMI, desfășurate la Washington

/ Acum 2 zile

Se ieftinesc carburanții: prețul motorinei scade cu 85 de bani

/ Acum 2 zile

Peste 53 de milioane de lei au fost direcționați de AIPA către fermieri în prima decadă a lunii aprilie