Ministerul Economiei a asigurat cu convertoare pentru TV digitală terestră 23 mii de familii defavorizate
Chişinău, 17 dec. /MOLDPRES/. Pe parcursul anilor 2019-2020, Ministerul Economiei și Infrastructurii (MEI) a dotat gratuit 23 de mii de familii defavorizate cu convertoare pentru a avea acces la televiziunea digitală terestră. În prezent, se finalizează distribuirea echipamentelor solicitate pe parcursul anului 2020, prin intermediul asistenților sociali, transmite MOLDPRES.
Potrivit MEI, în acest scop, a fost aprobată Hotărârea Guvernului nr.78/2020 „Privind implementarea unor acțiuni pentru finalizarea procesului de tranziție la televiziunea digitală terestră” și elaborat regulamentul de colectare a cererilor, fiind asigurată alocarea bugetară necesară. Ulterior, în baza listelor prezentate de structurile teritoriale de asistență socială privind numărul solicitanților înregistrați pentru dotare cu convertoare pe localități, au fost organizate licitațiile de livrare și distribuire a echipamentelor.
„În prezent, se finalizează etapa a doua de distribuire gratuită a convertoarelor la oficiile poștale locale, iar persoanelor care nu pot veni la oficiul poștal din cauza stării sănătății, convertoarele le sunt distribuite la domiciliu”, indică Ministerul Economiei.
Aceste convertoare sunt necesare pentru a recepționa semnalul digital la televizoarele de generație veche sau cele care nu au incorporat modulul DVB-T2. În cazul televizoarelor de generații mai noi, pentru conectarea la televiziunea digitală terestră, ce asigură emisia a până la 18 canale de televiziune în regim gratuit în eter pe teritoriul țării (free to air), este necesar doar de conectat o antenă decimetrică și setat căutarea automată a canalelor.
Operatorul de stat care asigură funcționarea acestei rețele în regim de serviciu universal accesibil pentru toți cetățenii Republicii Moldova este Î.S. ”Radiocomunicații”. Acoperirea cu semnal pe întreg teritoriul țării, inclusiv localitățile din stânga Nistrului, este asigurată pentru circa 97% din teritoriu și 96% din populație.
foto: MEI
Termenul de achitare a impozitului pe bunurile imobiliare și impozitului funciar expiră pe 30 iunie
Sprijin pentru promovarea exporturilor: 16 asociații de business vor beneficia de finanțare nerambursabilă de peste 14,6 milioane de lei
Peste 791 de milioane de lei, acumulate de Serviciul Vamal la buget în ultima săptămână
Cotația dolarului scade, iar euro se apreciază ușor
Guvernul reacționează la protestul privind reforma fiscală. Daniela Crudu: „Vom continua consultările pentru a identifica o formulă corectă pentru cetățeni și mediul economic”
FOTO // Expoziția „Republica Moldova Prezintă”, inaugurată la Brașov. Peste 50 de companii moldovenești își expun produsele tradiționale
REPORTAJ MOLDPRES // Cum au reușit chinezii să facă agricultură modernă „din piatră seacă”, într-o regiune aridă situată între munte şi deşert
Temperaturi caniculare în R. Moldova. AND impune restricții de circulație pentru mijloacele de transport de mare tonaj
Piața de capital din Moldova în expansiune: CNPF anunță creșteri semnificative și noi instrumente financiare în 2025
Ministerul Energiei: peste 60% dintre acțiunile asumate pentru integrarea în piața energetică europeană sunt deja realizate
VIDEO // Piețele s-au umplut de fructe și legume de sezon. Care sunt prețurile
Oportunitățile investiționale ale Republicii Moldova și noi proiecte de cooperare, pe agenda vizitei vicepremierului Eugeniu Osmochescu în Austria
Contractul pentru construcția Liniei Bălți–Suceava, semnat la Chișinău. Ministrul Dorin Junghietu: „Este o investiție care consolidează independența și reziliența sistemului nostru electroenergetic”
Investiții de 9 milioane de lei într-un nou sistem de irigare la Mărculești, cu sprijinul IFAD
Controale ample în perioada de prohibiție: 67 de încălcări constatate, mai puține decât în anii precedenți
Președinta Maia Sandu a anunțat măsuri ca urmare a abuzurilor depistate la MoldATSA
Declarațiile Președintei Maia Sandu privind măsurile anunțate în urma abuzurilor depistate la MoldATSA
Apelurile automate la 112 în cazul accidentelor rutiere vor fi reglementate prin lege
Ministrul Dorin Junghietu, la Montreal: „Eficiența energetică este cea mai bună investiție pentru a reduce facturile cetățenilor”
116 proiecte, inclusiv pentru deschiderea noilor grupe de creșă, au fost incluse în Documentul unic de program pentru anii 2025-2027
Mai multă siguranță rutieră: Guvernul stabilește reguli mai clare pentru supravegherea pieței vehiculelor rutiere
Investiții pentru dezvoltarea localităților: Documentul unic de program a fost completat cu peste 115 proiecte noi
Victimele traficului de ființe umane vor beneficia de mai multă protecție și asistență mai rapidă
Un avocat, reținut de ofițerii CNA într-un dosar de trafic de influență și escrocherie
Condiții mai bune pentru afacerile din nordul țării, în Parcul Industrial Multifuncțional din Ocnița
Burse mai mari pentru studenți, din 1 septembrie
Atenție, călători! Trafic sporit în postul vamal Sculeni, pe direcția de ieșire din țară
Zboruri directe din Chișinău spre destinații din Islanda: Acordul aprobat de Guvern
Guvernul demarează procesul de reorganizare a APP. Instituția va trece în coordonarea MDED
Cancelaria de Stat urmează să evalueze toate contractele de consultanță. Maia Sandu: „Trebuie să ne asigurăm că acestea corespund nevoilor instituțiilor”