Ministerul Economiei și Misiunea UE au discutat despre asistența financiară pentru țara noastră în următorii șapte ani
Chişinău, 3 feb. /MOLDPRES/. Planul Indicativ Multianual pentru 2021–2027, care urmează să fie elaborat de Uniunea Europeană și care va prezenta domeniile prioritare ale Republicii Moldova, reflectând asistența financiară prevăzută pentru țara noastră în următorii șapte ani, a fost discutat astăzi la Ministerul Economiei și Infrastructurii (MEI), în cadrul unei şedinţe online cu Misiunea Uniunii Europene, formată din reprezentanții Serviciului European de Acțiune Externă și ai Comisiei Europene, transmite MOLDPRES.
Potrivit Liliei Palii, secretarul general al MEI, printre prioritățile Ministerului Economiei se numără susținerea continuă a întreprinderilor mici și mijlocii, cu accent pe digitalizarea acestora, ecologizare și internaționalizare. „În acest sens, au fost lansate mai multe programe de suport, în special, de susținere a businessului ca urmare a crizei pandemice. Asistența Uniunii Europene este foarte importantă pentru redresarea activității mediului de afaceri”, a estimat Palii.
De asemenea, Lilia Palii a menționat că Ministerul Economiei și Infrastructurii a elaborat primul proiect al Strategiei de dezvoltare economică, acesta fiind „un document complex și important care înglobează tot blocul economic”.
Cu privire la dezvoltarea sectorului energetic, acțiunile planificate derivă din cele trei obiective strategice generale stabilite în strategia energetică a Republicii Moldova până în anul 2030 și anume: crearea și dezvoltarea piețelor energetice concurențiale și integrarea lor regională și europeană, asigurarea securității aprovizionării cu energie, precum și asigurarea durabilității sectorului energetic şi combaterea schimbărilor climatice.
În ceea ce ține de domeniul transporturilor, secretarul de stat al ministerului, Iulian Postică, a declarat că una dintre priorități este elaborarea Strategiei în domeniul transporturilor, care este o acțiune prevăzută inclusiv în Strategia Națională de Dezvoltare 2030. „Noul document trebuie să prezinte o continuitate a Strategiei de transport și logistică 2013 – 2022. Elaborarea acestui document va permite trasarea direcțiilor prioritare de dezvoltare și crearea unui sistem de transport durabil. Ținând cont de complexitatea acestui domeniu, procesul urmează să fie unul dificil și costisitor. Asistența Uniunii Europene în procesul de elaborare a acestui document este vitală pentru dezvoltarea durabilă a domeniului transporturilor”, a relevat Iulian Postică.
Pentru realizarea Planului Indicativ Multianual 2021 – 2027 pentru Republica Moldova, Misiunea Uniunii Europene urmează să discute cu echipele de conducere a patru ministere, instituțiile de resort și reprezentanții societății civile.
foto simbol
Peste 200 de tineri din Republica Moldova și-au lansat sau dezvoltat afaceri printr-un proiect finanțat de Uniunea Europeană
Prima locomotivă de ecartament european a trecut Prutul pe traseul Fălciu-Cantemir
Japonia își reconfirmă statutul de partener strategic pentru dezvoltarea sectorului agricol din Republica Moldova
Peste 1,488 de milioane de lei au fost încasate la bugetul de stat, în rezultatul controalelor vamale
Mecanismul de determinare a sumelor TVA spre rambursare pentru producătorii agricoli a fost modificat
VIDEO // Proiectul liniei electrice Strășeni–Gutinaș avansează: construcția ar putea începe în 2027
FOTO // Drumarii intervin pe mai multe artere naționale pentru plombarea gropilor și vopsirea marcajelor pietonale
O nouă ieftinire semnificativă a motorinei: prețul scade cu 1 leu și 17 bani
Curs valutar anunțat de BNM: euro se ieftinește, iar cotația dolarului crește ușor
Noi reglementări fitosanitare obligă fermierii să notifice imediat orice focar de dăunători pentru a salva culturile agricole
Toate cererile de subvenționare a primelor de asigurare depuse în anul 2025 au fost achitate integral de către AIPA
Ministerul Agriculturii consultă asociațiile de profil pentru înființarea Oficiului Horticol
FOTO // Reabilitarea căii ferate Cantemir–Fălciu, pe ultima sută de metri după testarea cu succes a infrastructurii
Ministerul Energiei propune noi măsuri pentru accelerarea investițiilor în regenerabile
Impozite de peste 3,5 milioane de lei, calculate pentru antreprenorii independenți într-o singură lună
CNAS a finanțat plata indemnizațiilor pentru familiile cu copii și celor pentru incapacitate temporară de muncă
Intervențiile ambulanței de Paști. Aproximativ 6 200 de cetățeni au solicitat echipele medicale de urgență
Exporturile de mărfuri, în creștere cu 11 la sută în primele două luni din anul curent
Circa 1,2 miliarde de lei, acumulate de Fisc la buget timp de o săptămână
Vicepreședintele Parlamentului European solicită deschiderea negocierilor pe clustere pentru aderarea R. Moldova la UE: „Alegerile din Ungaria oferă o nouă oportunitate pentru această decizie”
Interes sporit pentru studierea limbii române: peste 6800 de persoane s-au înscris la Programul lansat de MEC
Finanțare de până la 300 de mii de lei pentru proiecte locale de dezvoltare culturală. Concursul, lansat de autorități
FOTO // Călătorii pot ajunge de la Gara Chișinău la Aeroport în doar 15 minute. Noul transfer feroviar testat cu succes
VIDEO // AIPA intră într-un proces de reorganizare, pentru gestionarea fondurilor europene destinate agriculturii
Restricții de circulație în contextul desfășurării funeraliilor maestrului Gheorghe Urschi
Volumul de gaze naturale consumate în luna martie, în scădere
Atenție, călători! Trafic intens în postul Leușeni, pe sensul de ieșire din țară
VIDEO // Ministerul Agriculturii simplifică procedurile de plată pentru a sprijini fermierii în campania agricolă de primăvară
Gara Auto Nord revine în proporție de 85% în proprietatea statului: decizia Consiliului pentru examinarea investițiilor de importanță strategică
Ziua de 15 aprilie – declarată zi de doliu național, în legătură cu funeraliile maestrului Gheorghe Urschi