ro

 

Economie
17 Iunie, 2026 / 14:39
/ 20 Iulie, 2022

Ministerul Economiei va susţine domeniul industriei electronice din R. Moldova

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 20 iul. /MOLDPRES/. Ministerul Economiei încurajează perspectivele de dezvoltare și creștere a competitivității în domeniul industriei electronice din Republica Moldova, potrivit ministrului Sergiu Gaibu, care a vizitat ieri ADD Grup, o companie producătoare de sisteme inteligente de contorizare a energiei electrice (Smart Electricity Meters) și sisteme inteligente de contorizare a apei (Smart Water Meters), transmite MOLDPRES.

Scopul vizitei a constat în discutarea perspectivelor de dezvoltare și creștere a competitivității. "Prin produsele sale de contorizare inteligentă, fabricate la noi în țară - contoarele de apă și energie electrică, ADD Grup vine să sporească eficiența economică prin reducerea pierderilor de energie electrică și apă, dar și minimizarea costurilor operaționale, protejând astfel veniturile prin furnizarea soluțiilor de infrastructură avansată de contorizare, atât pentru operator, cât și pentru consumatorul final”, indică Ministerul Economiei.

Compania produce componentele necesare pentru contoare și le asamblează în Republica Moldova, obținând până acum contracte în peste 33 de țări, instalând peste 7 milioane de contoare inteligente, în state din Europa, Africa de Sud, America Latină, cel mai îndepărtat punct fiind Noua Zeelandă. Sistemul de contorizare inteligentă interoperabil, denumit ADDAX IMS, dezvoltat de ADD Grup ajută utilitățile să automatizeze citirea datelor și să accelereze procesarea datelor, să îmbunătățească managementul energiei și calitatea furnizării de energie electrică și eficiență energetică.

Compania are în jur de 300 de angajați și toate certificatele de standardizare necesare pentru producere și instalare în întreaga lume. ADD Grup este o companie cu aproape 30 ani de experiență, fiind lider pe piața industriei electronice din Republica Moldova.

Foto: Ministerul Economiei


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Subvenții de peste 16 milioane de lei pentru agricultori, autorizate de AIPA săptămâna trecută

/ Acum 1 zi

Proiecte inovatoare în energie și transport: Republica Moldova stabilește un parteneriat strategic cu EIT Urban Mobility Innovation Hub East

/ Acum 1 zi

Noi oportunități pentru producătorii autohtoni: fructele din Moldova, evaluate de un importator elvețian pentru livrări în ambalaje destinate consumatorului final

/ Acum 2 zile

Fiscul a acumulat 1,1 miliarde de lei la buget timp de o săptămână

/ Acum 2 zile

Produsul Intern Brut, în ușoară creștere în primul trimestru din 2026: sectoarele cu cea mai mare contribuție

/ Acum 2 zile

Republica Moldova, reprezentată la Forumul Regional al Energiei. Carolina Novac: „Am demonstrat că reformele pot fi implementate rapid, chiar și într-un context dificil”

/ Acum 2 zile

Peste 807 milioane de lei, acumulate de Serviciul Vamal timp de o săptămână

/ Acum 2 zile

Dolarul se ieftinește, iar cotația euro crește

/ Acum 4 zile

O familie de antreprenori din Boscana transformă pasiunea pentru flori într-o afacere de succes

/ Acum 4 zile

REPORTAJ MOLDPRES // De la fermă la masă: cum poate moderniza Moldova sectorul agrar, inspirându-se din tehnologiile gigantului chinez Famsun

/ Acum 4 zile

FOTO // Ministerul Energiei și PNUD consolidează parteneriatul strategic pentru modernizarea și transformarea sectorului energetic

/ Acum 4 zile

Energia electrică nu se scumpește. Precizările făcute de ANRE

/ Acum 4 zile

Republica Moldova a obținut dreptul de a exporta ouă pentru incubare în Ucraina

/ Acum 5 zile

VIDEO // Tarabe pline cu fructe locale. Prețuri noi la produsele de sezon