ro

 

Economie
07 August, 2026 / 09:55
/ 21 August, 2021

Ministrul Economiei a avut o întrevedere cu conducerea Oficiului Viei şi Vinului

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 21 aug. /MOLDPRES/. Ministrul Economiei, Sergiu Gaibu, s-a întâlnit astăzi cu directorul Oficiului Național al Viei și Vinului (ONVV), Cristina Frolov. În cadrul întâlnirii au fost abordate subiecte referitoare la situația producătorilor vitivinicoli autohtoni în promovarea exportului de vinuri și divinuri pe piața internațională, cât și identificarea unor noi oportunități de promovare a brandului de țară ”Wine of Moldova”, transmite MOLDPRES.

Părţile au discutat despre delegarea unui reprezentat al ministerului în Consiliul de coordonare al ONVV, ca urmare a modificării Legii viei și vinului, potrivit căreia, consiliul nominalizat a fost completat cu doi membri, unul din partea Ministerului Economiei și unul din partea Ministerului Finanțelor.

Gaibu a declarat că sectorul vitivinicol reprezintă un domeniu strategic pentru economia națională, menționând că Ministerul Economiei este orientat spre eficientizarea proceselor de interacțiune a statului cu producătorii naționali, precum și identificarea piețelor cu potențial real pentru exportul vinurilor. Ministrul a subliniat importanța realizării unor studii pentru a înțelege cererea externă și potențialul obiectiv de export pe tipuri de produse, dar și necesitatea consolidării eforturilor pentru a promova brandul vinicol de țară.
 
La rândul său, Cristina Frolov a trecut în revistă principalele direcții strategice de dezvoltare ale industriei vitivinicole, evidențiind lista țărilor de interes sporit ca destinație de export pentru sectorul vitivinicol; consolidarea capacităților instituționale și protejarea producătorilor locali; necesitatea eliminării practicilor de concurență neloială și asigurarea unui climat concurențial transparent și corect; importanța dezvoltării durabile a sectorului, precum și necesitatea schimbării practicilor de cultivare în vederea asigurării sustenabilității acestuia în condiții de secetă.
 
Oficialii au convenit că este nevoie de acțiuni pragmatice pentru modificarea cadrului normativ aferent sectorului vitivinicol, care ar stimula competitivitatea în rândul producătorilor și ar simplifica procedurile de export, impozitare și certificare. Ministrul Gaibu a arătat deschidere deplină pentru îmbunătățirea legislației în domeniu și asigurarea unui climat de operare economică transparentă și în spiritul economiei de piață libere.

Foto: Ministerul Economiei


 
Ultimele Știri
/ Acum 21 ore

Benzina și motorina își continuă ieftinirea. Noile prețuri afișate de ANRE

/ Acum 23 ore

Circulația pe drumurile naționale a vehiculelor de mare tonaj este restricționată pe timp de caniculă

/ Acum 1 zi

VIDEO // Transformarea digitală trebuie să se vadă în viața de zi cu zi a oamenilor și în modul în care funcționează economia: premierul Vasile Tofan, în vizită la AGE

/ Acum 1 zi

Euro și dolarul se ieftinesc

/ Acum 1 zi

Criza carburanților: Vasile Tofan anunță că România va sprijini Republica Moldova

/ Acum 1 zi

VIDEO // Premierul Vasile Tofan anunță o amplă reformă fiscală: taxe mai mici pe muncă, impozite mai mari pentru bănci, tutun și jocurile de noroc

/ Acum 1 zi

Subvenții de peste 56 de milioane de lei, autorizate pentru agricultori și proiecte de dezvoltare rurală în luna iulie

/ Acum 1 zi

Republica Moldova se va confrunta astăzi cu un nou deficit de energie electrică

/ Acum 1 zi

Peste 500 de gospodării au primit EcoVouchere pentru electrocasnice eficiente energetic

/ Acum 1 zi

Prima ieftinire a carburanților, după valul de scumpiri determinat de situația externă: ANRE anunță prețuri mai mici la benzină și motorină

/ Acum 1 zi

Ministrul Energiei: „Fiecare megawatt economisit înseamnă mai puțină energie cumpărată la prețuri foarte ridicate”

/ Acum 1 zi

Premierul Vasile Tofan îndeamnă cetățenii să utilizeze rațional energia: „Ca să nu plătim costuri mai mari, trebuie să economisim”

/ Acum 1 zi

O centrală electrică fotovoltaică, cu puterea de 30 de MW, va fi construită la Vadul lui Vodă

/ Acum 1 zi

Conceptul politicii fiscale va fi prezentat joi. Premierul Vasile Tofan: „Vom taxa munca mai puțin, vom încuraja investițiile, vom taxa mai mult viciile și foarte atent vom uniformiza anumite taxe”