ro

 

Economie
14 Martie, 2026 / 19:59
/ 30 Octombrie, 2025

Dorin Junghietu: „R. Moldova și-a exprimat intenția de a participa la construcția noului bloc la centrala de la Cernavodă”

Republica Moldova și-a exprimat intenția de a participa la construcția unui nou bloc la centrala de la Cernavodă din România. Despre aceasta a anunțat ministrul în exercițiu al Energiei, Dorin Junghietu, care a precizat că discuțiile sunt la faza incipientă, transmite MOLDPRES. .

„Referitor la Nuclearelectrica, se poartă discuții pentru achiziționarea de energie electrică suplimentară de acolo. Sunt negocieri, discuții contractuale între companii. Și, corespunzător, da, Republica Moldova și-a exprimat și intenția de a participa la celălalt bloc de la Cernavodă. Discuțiile sunt în faza incipientă, trebuie să găsim modul de finanțare a acestei participații, dar inițiativa este foarte importantă, mai ales că energia nucleară este o energie sigură și o energie curată”, a declarat Dorin Junghietu, într-un interviu pentru RFI.

Ministrul a precizat că în prezent, Republica Moldova procură energiei electrică „la preț de piață” din România, inclusiv de la Nuclearelectrica, care deține Centrala nucleară de la Cernavodă.

„Republica Moldova achiziționează energie electrică din România la preț de piață. Este adevărat că până la 1 iulie Republica Moldova a beneficiat, la fel ca consumatorii finali din România, de prețuri plafonate. După 1 iulie, când s-a produs liberalizarea pieței în România, inclusiv Republica Moldova achiziționează energie electrică la preț de piață. Deci, nicio companie din România nu vinde Moldovei energie la un preț preferențial. Sunt contracte bilaterale care se încheie cu negocieri, dar nu primim energie gratis. Este un fals”, a spus ministrul moldovean al Energiei.

Din 1 ianuarie 2025, malul drept al Nistrului nu mai primește energie electrică de la Centrala de la Cuciurgan, după ce concernul rus Gazprom a sistat livrările de gaze naturale în Republica Moldova. În aceste condiții, consumul este acoperit din surse interne și din import.


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

MIA Plăți Instant, la doi ani de la lansare // Sistemul este utilizat de fiecare al doilea cetățean care are cont bancar

/ Acum 2 zile

Președintele Parlamentului, despre situația pe piața carburanților: „Avem stocuri mai mari decât până la război”

/ Acum 2 zile

Reguli noi pentru fertilizanți: Guvernul introduce cerințe stricte de siguranță și calitate pentru produsele puse pe piață

/ Acum 2 zile

Republica Moldova va crea un sistem informațional pentru emiterea certificatelor de performanță energetică a clădirilor

/ Acum 2 zile

Investiții în irigații pentru agricultura Moldovei: aproape 7.000 de hectare ar putea fi deservite de două sisteme modernizate

/ Acum 2 zile

Noi reguli în sistemul electronic eCherha la frontiera cu Ucraina. Operatorii de transport pot fi blocați dacă încalcă procedurile de rezervare

/ Acum 2 zile

DOC // Publicat în Monitorul Oficial: au intrat în vigoare tarifele uniforme pentru distribuția gazelor naturale

/ Acum 2 zile

Creștere ușoară a cotațiilor anunțate de BNM pentru euro și dolar

/ Acum 3 zile

Republica Moldova va implementa un sistem informațional automatizat privind contestațiile în procedurile de achiziții publice

/ Acum 3 zile

VIDEO // Ministrul Dorin Junghietu a verificat situația în câteva stații PECO: „Livrările continuă și nu există motive de îngrijorare”

/ Acum 3 zile

Economia Republicii Moldova a crescut cu 3,6 la sută în trimestrul IV 2025. Domeniile cu cea mai mare contribuție la majorarea PIB

/ Acum 3 zile

VIDEO // Ministrul Dorin Junghietu solicită accelerarea lucrărilor la Stația Electrică Chișinău pentru recuperarea întârzierilor și darea în exploatare a Liniei Vulcănești - Chișinău

/ Acum 3 zile

Soluții pentru valorificarea energiei verzi în orele de consum maxim, analizate la Ministerul Energiei

/ Acum 3 zile

Clusterizare pentru fermieri, apicultori și turism: Moldova se modernizează economic cu sprijinul Elveției și PNUD